czwartek, 1 listopada 2018

Erodium - Iglica (gatunki) - Reigersbek (soorten)

                                    Iglica, to pełnia naturalności połączonej z niewymuszoną elegancją. Prostota i skromność, tak ponadczasowe w aranżacjach ogrodowych. Plant, który odnajdzie się w ogrodach skalnych, wyznaczając ścieżki, stanowiąc jedno z najniższych pięter bylinowej rabaty. Okrywowa, dekoracyjna, pełna uroku. Z każdym sezonem, na rynku ogrodniczym pojawia się co raz większy wybór pośród gatunków i odmian tej wieloletniej rośliny.

                                                            Storksbills.eng
Erodium, Erodium x variabile - (Iglica zmienna) - Reigersbek
'Bishop's Form'


                               Iglica pospolita, dziko rosnący gatunek osiąga do 50 centymetrów wysokości. Pośród pozostałych, ponad stu gatunków i odmian, względem wysokości, kolorów, jest bogata
różnorodność.Prezentowane na zdjęciach odmiany, osiągają pomiędzy 3, a 10 centymetrami wysokości. Drobnica, która doskonale sprawdzi się jako materia okrywowa. Na metr kwadratowy sadzimy od 10 do 12 sztuk. Potem, każdego sezonu, nieznacznie grupa się powiększy, już naturalną drogą.
                               Listki, zielone, skrętoległe, pierzasto złożone, z podzieloną blaszką o ogólnym zarysie jajowatym, na brzegach klapy piłkowane. Przy potarciu, wydzielają delikatną przyjemną woń. U niektórych odmian, młode są soczyście jasno zielone, a starzejąc nabierają czerwonych 'rumieńców'.
Kwitnienie trwa dość długo, od maja aż do pierwszych przymrozków jesiennych (oczywiście, o tej chłodniejszej porze roku, ilość kwiatów 'nie powala', jednak to taki czas, gdy doceniamy każdy kolorowy ogrodowy akcent).
Kwiat pojedynczy, jest pięciokrotny, subtelnie grzbiecisty. Płatki wzbogacone  są o kilka tonów wyraźniejszymi 'maziami'; u niektórych odmian, jak na przykład u erodium cheilanthifolium, te oznaczenia na dwóch płatkach są bardzo widoczne. 'Rysunki', mają za zadanie, przy delikatnym zapachu kwiatów, zwabiać skrzydlatych przyjaciół, aby zapylały.
Kwietne pięknotki, mogą być w kolorze: białym, różowym, niebieskim, (doliczmy do tego paletę odcieni). Charakterystyczne, iglaste rozłupnie, od których powstała nazwa rodzaju.

Erodium pelargoniiflorum - Iglica pelargoniowa - Reigersbek (foto )
                                    Uprawa iglicy, nie stanowi wyzwania. Tak naprawdę, to niewiele wymagająca roślina, a jeśli trafi na podatny grunt, to wówczas bogactwo kwitnienia przez niemal cały sezon wegetacyjny zapewnione.
Sadzenie młodych egzemplarzy, wrzesień październik, bądź wiosną, gdy mamy już pewność, że przymrozki nie powrócą.  Sadzimy bezpośrednio w gruncie, albo w pojemnikach z odpływem, które przed nadejściem zimy, przenosimy do chłodnego, jasnego pomieszczenia. Wówczas podlewamy niewiele, tak, aby nie doprowadzić do przesuszenia bryły korzeniowej.
Jeśli wespół zespół z innymi roślinami, to z takimi, które nie zdominują tej kępiastej niewielkiej byliny.
                                  Ekspozycja słoneczna; pamiętajmy, że to ozdoba żywa, więc jeśli znajdziemy jej 'miejscówkę', gdzie w największe upały, promienie słoneczne nie będą jej bezpośrednio 'atakowały', odwdzięczy się nam ciągłym kwitnieniem. Jak za ciemno, zbyt mocno oddziałujące słońce, może nastąpić zahamowanie kwitnienia.
Podłoże przepuszczalne, średnio żyzne o odczynie pH neutralnym, w kierunku zasadowego. Jeśli takim nie dysponujemy, przemieszajmy ziemię ogrodową z jedną startą kredą.
                                  W czasie suszy, nie zapominamy o dodatkowym dostarczeniu wody. Podlewamy z rana, albo pod wieczór. Robiąc to w godzinach południowych, 'ugotowalibyśmy' liście i kwiaty.
Przed nadejściem mrozów, egzemplarze pozostawiane w gruncie, zabezpieczamy. Daszek foliowy, a po brzegach, wyższy murek z ziemi.
                                    Maluchy pozyskujemy z wiosennego wysiewu nasion, albo poprzez podział starszych okazów.

Erodium reichardii - Iglica Reicharda
 'Album'
Erodium x variabile - (Iglica zmienna) - Reigersbek
'Bishop's Form'

Erodium reichardii - Iglica Reicharda 
 'Album'
Erodium reichardii - Iglica Reicharda 
 'Album'Erodium reichardii - Iglica Reicharda 
 'Album'Iglica pospolita, bociani nosek, bociany, dziębrenosek, bekasek szaleniowy, bociani dziób.Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Erodium
https://pl.wikipedia.org/wiki/Iglica_(ro%C5%9Blina)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz