środa, 2 maja 2018

Pulmonaria - Miodunka (gatunki) - Longkruid (soorten)

Pulmonaria officinalis - Miodunka plamista -  Gevlekt longkruid 


                                               Miodunka, dekoracyjna bylina, prezentująca się w wielu odsłonach. Kwiaty, najpierw w delikatnej czerwieni, bądź w różu, potem wybarwiające się w błękity i w fiolety.
Kwitnienie w zależności od gatunku - pomiędzy kwietniem, a połową czerwca. A do tego, możliwość
wyboru pomiędzy plamistymi, pstrokatymi, a soczyście zielonymi liśćmi. Wiele walorów, więc roślina tym bardziej godna uwagi.


                                                Lungwort.eng
Pulmonaria -  Miodunka - Longkruid


                                        W stanie dzikim, występuje na kontynentach europejskim i azjatyckim. 'Dopieszczone' przez botaników gatunki z pośród licznej grupy dwudziestu, dziś prezentują się w
wielu odmianach, które można dopasować do swojej idealnej zielonej przestrzeni.
Bylina nadaje się do ogrodów naturalistycznych, wiejskich, swobodnych aranżacji, nasadzeń w grupie, jako jedno z niższych pięter bylinowych rabat, czy po prostu wykorzystajmy ją do zadarniania. W zależności od odmiany, sadzimy od 7 do  10 sztuk na metr 2. Poza kolorami gatunku, w sprzedaży można także natrafić na kultywary o białych kwiatach. Wysokość odmian, od 20 do 45 centymetrów.
                                  Odporna na zanieczyszczenia miejskie, mrozoodporna, wytrzymała, gdy niespodziewanie zaskoczy ją kilkudniowa letnia susza.  Ale jak wiadomo, gdy chcemy pięknego kwitnienia i zwartego pokroju, powinniśmy nieco nad miodunką się pochylić i zadbać o jej zdrowy wzrost.
                                  Optymalna ekspozycja, to tak zwany 'jasny cień'. W zbyt ciemnych zakamarkach, narażenie na choroby grzybiczne, zaś południowa wystawa, to narażenie na poparzenia. Gleba gliniasto piaszczysta, średnio żyzna,o pH neutralnym, albo lekko zakwaszonym. Dobrze, gdy przed posadzeniem przemieszamy podłoże  z kilkoma łopatami organicznego kompostu, albo z humusem. Aby umniejszyć sobie pracy przy odchwaszczaniu, a jednocześnie przyczynić się do zmniejszenia wyparowywania wody z podłoża, a zimą, aby część podziemną okrywała kołderka, zaleca się ściółkowanie.
    

Pulmonaria mollis - Mmiodunka miękkowłosa - Behaard longkruid


                               Podłoże o stałej umiarkowanej wilgotności. W czasie letnich upałów, czy w bezśnieżne zimy, nie zapominamy o podlewaniu. Latem z rana, albo pod wieczór; zimą w godzinach południowych, gdy nie ma mrozu. Do podlewania używamy wody w zbliżonej temperaturze do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny. Nie lejemy po liściach, czy po kwiatach (dwa kroki do zadomowienia się mączniaka).
                              Nawozimy od kwietnia do czerwca, nawozem do ogrodowych roślin kwitnących, według wskazówek na etykiecie. Jeśli używamy tego w granulacie, zadbajmy, aby nawóz nie został wsypany pomiędzy liście, a a łodygi. W mieszance, gdzie jest azot ... wiadomo, on wówczas stamtąd szybko się ulotni. Witaminki i substancje organiczne, mają dotrzeć do 'mózgu',czy do korzeni.
                            Najkorzystniejszy czas na pobieranie młodych egzemplarzy, jest zaraz po zakończeniu kwitnienia, albo  na przełomie sierpnia i września. Pozyskujemy je poprzez podział kęp. Co trzy, cztery sezony jest po prostu wskazane stare kępy podzielić na mniejsze; inaczej z roku na rok u miodunki będą wyrastały co raz mniejsze listki i wiadomo, mniej do tego drobniejszych kwietnych ozdób.
                         Inny sposób na młode miodunki, wysiew nasion. Aby wzeszły, musi zajść proces stratyfikacji.
                         Poza właściwościami zdobniczymi, 'stołem obfitości' miododajności dla skrzydlatych, miodunka, to także bylina lecznicza. Miodunka plamista, kiedyś nazywana 'płucnik'. Tak właśnie, to był naturalny lek stosowany przy chorobach związanych z układem oddechowym. Do użytku wewnętrznego i zewnętrznego: napary, wywary, syropy, herbatki, okłady. Pod dziś dzień, pulmonaria offcinalis, jest doceniana i użytkowana w ziołolecznictwie. Jednak, zanim zaczniemy korzystać z jej dóbr, zawsze najpierw skonsultujmy się z naszym lekarzem; to co służy jednej osobie, dla drugiej może być niekorzystne (szczególnie w połączeniu z lekami).


Pulmonaria mollis - Mmiodunka miękkowłosa - Behaard longkruidPulmonaria mollis - Mmiodunka miękkowłosa - Behaard longkruid


Pulmonaria officinalis - Miodunka plamista -  Gevlekt longkruidPulmonaria officinalis - Miodunka plamista -  Gevlekt longkruid   
   oraz Houttuynia cordata - Pstrolistka sercowata - Moerasanemoon   ( foto )Pulmonaria mollis - Mmiodunka miękkowłosa - Behaard longkruid


 
 


Pulmonaria officinalis - Miodunka plamista -  Gevlekt longkruid 


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://nl.wikipedia.org/wiki/Longkruid
https://pl.wikipedia.org/wiki/Miodunka
https://en.wikipedia.org/wiki/Pulmonaria
http://vip-colors.blogspot.nl/2017/10/houttuynia-cordata-pstrolistka.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz