czwartek, 19 kwietnia 2018

Pulsatilla vulgaris - Sasanka zwyczajna - Wildemanskruid

                                     Sasanka zwyczajna,  u gatunku kwiaty niebiesko- fioletowe. U odmian także czerwone, albo białe (kwitnienie w różnych terminach, pomiędzy marcem, a czerwcem). Sasanka, to ozdoba  ogrodów, a i przy poprawnej technice pędzenia w pojemniku, może stanowić elegancką kwietną wczesnowiosenną ozdobę mieszkań, czy pomieszczeń biurowych.
                                    Różnice pomiędzy odmianami, dotyczą nie tylko koloru i wielkości kwiatów. Chodzi także o to, że w przypadku niektórych liście odziomkowe pojawiają się przed zawiązaniem


                                         Dane's blood.eng
Pulsatilla vulgaris - Sasanka zwyczajna - Wildemanskruid
'Alba'


kwietnych pączków, u innych w trakcie, a jeszcze u innych, po rozwinięciu kwiatów.
                                     Nie da się ukryć, że jedną z atrakcyjniejszych cech 'sasankowych Pięknotek', jest ich 'włochata natura'. To jedwabiste, srebrzyste owłosienie również u poszczególnych odmian,
występuje zmiennie. Na przykład, jeśli chodzi o odmianę ze zdjęć 'Albę', to po czasie, gdy egzemplarz wchodzi w fazę kwitnienia, cecha ta niemal staje się niewidoczna.
                                     Wszystkie sasanki posiadają podziemne, rozrastające się kłącze; gdy czas kwitnienia, to pęd jest uwieńczony tylko jednym kwiatem. Przy optymalnej uprawie, po dwóch sezonach, możemy z niektórych, pozyskać nawet 80 kwietnych ozdób. Ich wysokość, także zróżnicowana, spotykamy w uprawie takie pomiędzy 25, a 50 centymetrami wysokości.
                                      Po przekwitnięciu kwiatostanów, zawiązują się również dość  dekoracyjne owocostany, puchate kule. Sasanka wysiewa się samoistnie. To dla nas cenna wskazówka. Ponieważ jeśli to by będziemy wysiewali roślinę z zakupionych nasion, pamiętajmy, aby nie przykrywać jej zbyt grubą warstwą ziemi. Nie martwmy się, co stanie się przez zimowe miesiące, jeśli ziarno padło na podatny grunt, cechując się wysoką mrozoodpornością, doskonale sobie poradzi.
Po kilku sezonach (dwóch, trzech), po zakończeniu kwitnienia, wskazane jest wykopać, podzielić i przesadzić bylinę (doskonały moment do nabycia młodych egzemplarzy). Inaczej, w przyszłości kwiaty będą drobniejsze i będzie ich po prostu mniej.Pulsatilla vulgaris - Sasanka zwyczajna - Wildemanskruid
'Alba'

                                             Optymalne miejsce dla sasanki zwyczajnej, to takie, gdzie jest ciepło i brak zagrożenia wodami zalewowymi. Sprawdzi się ogród skalny, najbardziej ogrzany ogrodowy zakątek. Miejsce słoneczne, podłoże przepuszczalne, średnio żyzne, lekko piaszczyste, o odczynie pH neutralnym, albo delikatnie zasadowym. Miejscówka nie może być zbyt zbita i pozbawiona wilgotności. W czasie suszy, nie zapominajmy nieco i tam uronić kilku kropel wody.
                                            W naturalnych warunkach, gatunek w Polsce rósł przede wszystkim, na Wyżynie Wielkopolskiej i na Wyżynie Lubelskiej. Niestety, te piękne rośliny tam wyginęły.  2016 Czerwona lista roślin i grzybów Polski, gatunek RE (wymarły na obszarze Polski).
                                      Nie tylko więc ze względów dekoracyjnych, ale i dla powiększenia liczebności sasanki zwyczajnej, i być może dania jej szansy na powrót w przyszłości zagoszczenia w naturalnych przestrzeniach, zaprośmy ją do siebie i z wielkim sercem pielęgnujmy.


Pulsatilla vulgaris - Sasanka zwyczajna - Wildemanskruid
(V)


Pulsatilla vulgaris - Sasanka zwyczajna - Wildemanskruid
(V)Pulsatilla vulgaris - Sasanka zwyczajna - Wildemanskruid
(V)
Pulsatilla vulgaris - Sasanka zwyczajna - Wildemanskruid
(V)

 


 
Pulsatilla vulgaris - Sasanka zwyczajna - Wildemanskruid
 Zdjęcie wykonała i udostępniła do publikacji pani Krystyna


 
 
 
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Pulsatilla_vulgaris
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sasanka_zwyczajna
https://nl.wikipedia.org/wiki/Wildemanskruid

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz