wtorek, 24 kwietnia 2018

Begonia venosa, Begonia species

                                   Begonia venosa, to kolejny z gatunków bardzo licznego rodzaju begonia. Naturalnie rośnie na terenach Brazylii, gdzie jako zimozielony krzew osiąga wysokość do półtora metra i podobną szerokości. W naszych warunkach klimatycznych, roślina ta jest prowadzona w uprawie pojemnikowej, jako ozdoba pokojowa, biurowa. Dorosły egzemplarz, przy optymalnych warunkach pielęgnacji, dorośnie do 50 centymetrów wysokości (zdarzają się i takie, które osiągają 80 centymetrów, ale są rzadkością).

                                                                  Begonia.eng
Begonia venosa, Begonia species

                                   Główną, całoroczną ozdobą plantu, są jego liście. Zielonoszare, bądź srebrnoszare. Wyróżniający się spośród pozostałych gatunków tego rodzaju tym, że, poza młodymi, 
liście są bardzo sztywne. To spory atut, taka dekoracyjna odsłona, gdy przez kilka miesięcy oczekujemy na kolejne kwitnienie. A rozpoczyna się ono najczęściej od końca marca i z różną intensywnością, może trwać do początku sierpnia. Kwiaty, zebrane w luźne baldachogrona, wyrastają w górnej części pędów; te zaś wyrastają kilka centymetrów ponad  rozetę liści. Pojedynczy kwiat biały, o czterech płatkach korony (dwóch większych, dwóch mniejszych), z żółtymi pylnikami.
 Usuwając regularnie przekwitnięte części, wydłużymy czas kwitnienia. Może ostatnie tygodnie, to nie będzie wielkie bogactwo, ale większość z nas  miłośników kwietnych Pięknotek, potrafi docenić także te pojedyncze ozdoby.
                                     Pędy z przekwitniętymi kwiatostanami, tniemy nisko. Podobnie, przy całorocznej pielęgnacji dotyczącej czyszczenia rośliny z części starych, chorych, uszkodzonych - tniemy nisko, blisko podłoża. Jeśli zauważymy zmiany chorobowe (spowodowane przesuszeniem, albo przelaniem), wówczas bez sentymentu usuńmy więcej niż tylko chory kawałek pędu; róbmy tak, aby uwolnić begonie od choroby.


Begonia venosa, Begonia species


                                     Egzemplarz ten, prezentuje się nader atrakcyjnie; więc będzie 'smaczkiem' nie tylko dla kolekcjonerów begonii, ale także może wzbogacić otoczenie w domu, czy w biurze u każdego z nas. Jeśli postępujemy zgodnie z podstawowymi zasadami uprawy, roślina nie sprawi nam kłopotów.
                                        Ekspozycja, gdzie tak zwany, 'jasny cień', jest najbardziej korzystną. Wówczas liście , zachowują swoją atrakcyjną fakturę, nie są wysuszane przed nadmiernie  operujące słońce, ani też nie gubią koloru, przez ciemności.                     
Pojemnik powinien być tylko nieznacznie większy od bryły korzeniowej. Chcemy, aby roślina inwestowała w rozwój ozdobnych części nadziemnych, a nie w zbędny rozrost bryły korzeniowej. Przesadzamy co dwa sezony do niewiele większej donicy. Donica z odpływem, w osłonce, albo ustawiana na podstawce. Pierwsza warstwa do pięciu centymetrów żwirku, kamyczków. Następnie mieszanka ziemi do roślin doniczkowych z garścią humusu, albo kompostu organicznego. Dobrze, jeśli przyniesiemy z lasu trochę ziemi ze ściółką, nie ma jak powrót do natury. Podłoże o pH delikatnie zakwaszonym.
                        Podlewamy wodą miękką, najlepiej deszczówką, w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu byliny. Dostarczamy wodę, gdy wierzchnia warstwa podłoża jest przesuszona. Nie pozostawiamy zastałej wody na podstawku, czy w osłonce. Latem, robimy to rano, albo pod wieczór.
Zamiast zraszacza, ustawiamy w otoczeniu rośliny pojemnik z wodą. Begonie źle znoszą zraszanie, więc, gdy podlewamy miejmy też na uwadze, aby nie lać po liściach, czy po kwiatach. W Brazylii, w miejscach, gdzie rośnie, panuje duża wilgotność powietrza.
              

Begonia venosa, Begonia species


                                Nawozimy od kwietnia do połowy sierpnia, raz w miesiącu, nawozem w płynie do roślin kwitnących.
                                Ważną sprawą jest to, aby mając w swoim otoczeniu begonię venosa, zapewnić jej optymalną temperaturę. Od kwietnia do września, powinno to być pomiędzy 18,a 24℃. Od listopada, do marca bylina 'odpoczywa', nabiera sił do następnego okresu wegetacyjnego; wówczas potrzeba jej nieco mniej obfitego podlewania i chłodniejszych temperatur, czyli 12 do 18℃. Ten gatunek poradzi sobie przez kilka dni i w niższych temperaturach, ale nie wówczas, gdy nastąpi bardzo  gwałtowna zmiana, a i także nie wtedy, gdy będzie mniej niż 4℃
Wiosną przygotujmy się, że 'kwiatek; zgubi tych listków więcej niż w innych porach roku. Usuwamy stare, szarzejące liście (będzie ich niewiele), akceptując to, że proces starzenia dotyczy wszystkiego, co żyje.
                        Nowe egzemplarze tego gatunku, pozyskujemy poprzez  pobranie młodych sadzonek liściowych i ukorzenienie ich (optymalny czas do tego, to przełom wiosny i lata), albo poprzez podział.
W czasie późnej wiosny i lata, nasza 'begoniowa' ozdoba, może przyozdabiać taras, balkon (przy założeniu, że nie narazimy jej na bezpośrednio operujące promienie słoneczne i silne wiatry, oraz ,że będziemy regularnie ją podlewać, anie zalewać, czy zasuszać).
                                       Begonia venosa, ma zwarty, ładnie kształtujący się pokrój. Więc, gdy nie zaniedbamy jej, wówczas 'nie wyłysieje" z liści i może przez wiele lat bardzo dekoracyjnie zdobić otoczenie.


Begonia venosa, Begonia species

Begonia (soorten) - Begonia, Ukośnica (gatunki) ( foto )
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Begonia
https://nl.wikipedia.org/wiki/Begonia
https://en.wikipedia.org/wiki/Begonia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz