poniedziałek, 18 września 2017

Argyroderma pearsonii - ( Żywe kamienie ) - ( Levende steen )

                                        (Żywe kamienie),  rosną dziko na południowych krańcach Afryki, gdzie kwarcowe piaski bardzo rzadko są zraszane kilkoma kroplami deszczu. Sukulent ten, z co raz to większa przebojowością wkracza na ogrodnicze rynki. Nie ma co się dziwić temu powodzeniu, jedno spojrzenie i sami wpadamy w zachwyt nad soczystymi niebiesko-zielonymi listami, a gdy spomiędzy tych jajowatych 'buziaków' wyrastają kolorowe kwiaty, to radość jeszcze większa.Argyroderma pearsonii - ( Żywe kamienie ) - ( Levende steen )                                  Gdy na samym początku zastosujemy się do podstawowych zasad uprawy, właściwie przez większość roku roślina ta będzie samoobsługowa. Nie jest ona polecana wyłącznie osobom, które lubią 'niewymagające' roślinne ozdoby. Oryginalność kształtów, rzadkie obycie z argyrodermą pearsonii, łączenie przyjemnego oczekiwania na rozrośnięcie się 'kamiennej powierzchni' z uciechą obserwacji rozkwitających w szczelinach pierwszych różyczek - to wszystko zdecydowanie przemawia za tym, żeby bliżej zaznajomić się z tym sukulentem.
                                 Najkorzystniej jest
zakupić gotowe podłoże do kaktusów i sukulentów. Jeśli nie satysfakcjonuje nas doniczka, w której zakupiliśmy roślinę, wybieramy niezbyt wysoki pojemnik, może być bez odpływu, gdy to wyłącznie pielęgnacja w domu. Szare, niebieskie, niebiesko-zielone doniczki; te wyraźniej wyeksponują urodę plantu. Pomiędzy 'nadętymi' listkami wysypmy szary, albo delikatnie niebieski żwirek; ten zabieg jeszcze bardziej wydobędzie dekoracyjność opisywanej rośliny.

                              Żywe kamienie nie są mrozoodporne; temperatura otoczenia od 5 do 28°C. Możemy zmieniać miejsce ustawienie, ważne, aby różnica temperatur nie była znacząca.
Gdy mamy pewność, że nie nadejdą już wiosenne przymrozki, pojemnik możemy ustawić na tarasie, balkonie, podwórku w miejscu słonecznym. Podobnie w pomieszczeniach mieszkalnych,czy biurowych - ekspozycja powinna być bogata w światło dzienne (korzystna wystawa południowa).
                             


 
Argyroderma pearsonii - ( Żywe kamienie ) - ( Levende steen )


                                    Bardzo ważna informacja dotyczy podlewania. Właściwie od tego, jak będziemy przeprowadzali te zabiegi, w dużej mierze zależy kondycja i zdrowy rozwój rośliny. Od początku maja do końca sierpnia podlewamy 'na palec' (gdy wierzchnia warstwa ziemi jest wyraźnie przesuszona), w praktyce to co dwa, trzy tygodnie. Najlepiej używać deszczówki, zawsze w temperaturze równej tej, jaka panuje w otoczeniu. Nigdy nie podlewamy jednorazowo zbyt obficie, nie lejemy po nadziemnych częściach rośliny (zalewalibyśmy 'szparki oddechowe'), nie pozostawiamy wody na podstawce. Zraszanie, nawet przy użyciu drobnego dyfuzora, tworzącego mgiełkę, nie jest przez ten plant tak naprawdę oczekiwane. Od końca września  do końca połowy kwietnia, żywe kamienie przechodzą w stan spoczynku. Ograniczamy podlewanie o połowę (taka sama częstotliwość, ale mniej). Robimy tak,aby nie doprowadzić do całkowitego zasuszenia bryły korzeniowej, nie lejmy na wyrost.
                                    Nie stosujemy dodatkowego nawożenia, w kolejnym sezonie wiosną, delikatnie wybieramy wierzchnią warstwę ziemi i zastępujemy ją świeżą niewyjałowioną (z przeznaczeniem dla sukulentów). Przy prawidłowej pielęgnacji, roślinę przesadzamy w większy pojemnik z nowym podłożem co dwa sezony. Wtedy także mamy możliwość dokonać podziału i pozyskać egzemplarze, które możemy, na przykład, sprezentować innym sympatykom roślinnych ozdób.
Argyroderma pearsonii - ( Żywe kamienie ) - ( Levende steen )                                     Przez większość roku, główną ozdobę stanowią oryginalnie ukształtowane listki, które drogą ewolucji dostosowały swoją budowę i wygląd, aby po prostu w afrykańskim upale przetrwać.  Podwójne mięsiste listki są sparowane, albo tworzą większe kępki. Początek okresu wegetacyjnego wiosną, to nie jest równoznaczna informacja, że zaraz będą kwietne różyczki. Zaczną się one pojawiać dopiero w drugiej połowie lata i z początkiem jesieni. Kwiaty są bardzo dekoracyjne. Ich  kolory na tle niebiesko-zielonych listków wyraźnie kontrastują. Biały, żółty, róż, fiolet - i wiele, wiele ich odcieni; od pasteli, po głębokie i 'soczyste'. Pojedyncza gwiazdkowata ozdoba, posiada wiele wąskich płatków. Wskazane jest usuwanie przekwitających kwiatów.
                                 Po zakończeniu kwitnienia dobrze,aby roślina znalazła się w pomieszczeniu, gdzie optymalna temperatura od 10 do 16°C. Jeśli będzie wyższa, po prostu w następnym sezonie późniejsze kwitnienie.
                              Jeśli wynosimy żywe kamienie na letnisko, zadbajmy, aby nie padły ofiarą deszczu. Czerniejące, poplamione listki, to żadna interesująca ozdoba.
Zabiegi pielęgnacyjne, dotyczące żywych kamieni, nie są wymagające; cena nasion, czy egzemplarza dostępna, a przyjemność z ich posiadania bardzo duża.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz