poniedziałek, 22 maja 2017

Bryophyllum pinnatum, Kalanchoe pinnata - Żyworódka pierzasta, Kalanchoe pierzaste

                                     Żyworódka pierzasta, to dekoracyjnie prezentująca się roślina z rodziny gruboszowatych. A jeśli o tej familii mowa, wiadomo, liście będą magazynami wody, substancji odżywczych i minerałów. W tym przypadku, oczywiście, soczyste, lekko owalne i delikatnie ząbkowane. Przez większość roku to one mają pierwszeństwo jeśli chodzi o ozdobę, aż do czasu, gdy pojawiają się, nietypowe w kształcie i w kolorze kwiaty.

                                                        Cathedral bells.eng
vip-colors.com/
Bryophyllum pinnatum, Kalanchoe pinnata - Żyworódka pierzasta, Kalanchoe pierzaste 
'Zanzibar'
                                                                 
                               Naturalnie żyworódka pierzasta rośnie na odległym Madagaskarze. Jest tam ciepło, niewiele opadów i rozproszone promienie słoneczne przedzierają się do tych niższych roślin, pośród liści wyższych, z którymi tworzą rodzimą społeczność .
Jeśli więc zapewnimy tej rozmnóżce, pielęgnowanej w domowych warunkach
podobne warunki, jak mają te żyjące 'na wolności', wówczas będziemy zadowoleni z tego, jak widowiskowo ten gatunek kalanchoe obrasta , najpierw w pierzaste listki, a później rozkwitające kolorowe wierzchotki.
                           Nowy egzemplarz możemy nabyć na kilka sposobów, poprzez wysiew nasion, zakup konkretnej sadzonki w sklepie ogrodniczym lub poprzez pobranie z rośliny macierzystej liścia i umieszczenie go w osobnym pojemniku. Sprawa o tyle interesująca, że należy cała jego płaszczyznę lekko docisnąć do podłoża - po kilkunastu dniach, zauważymy na jego obrzeżach wyrastające nowe, malutki listki. Bądźmy cierpliwi, w kolejnych dniach te maleństwa wzbogacą się w niewielkie korzonki. Wówczas delikatnie rozstawmy listki pojedynczo po brzegach tej donicy, albo wsadźmy do innych pojemników.


vip-colors.blogspot.nl
Kalanchoe pinnata - Żyworódka pierzasta, Kalanchoe pierzaste 
'Magic bells'


                             Jak to bywa z rodziną crassulaceae, ziemia dla tych roślin powinna być maksymalnie przepuszczalna, średnio żyzna. Jeśli nie jesteśmy w stanie zakupić specjalnej ziemi dla sukulentów, czy kaktusów; wymieszajmy tę ogrodową z piaskiem i na przykład, z
keramzytem lub drobnymi kamykami (50:30:20).  Pojemnik powinien być z odpływem. Żyworódka nie przepada za zbyt dużą ilością wody, podlewajmy więc wówczas, gdy mamy pewność, że wierzchnia warstwa powierzchni jest dobrze przesuszana. Nie pozostawiajmy wody na podstawce. Gdy kwiatostany zaczną usychać, obetnijmy je, a w temacie podlewania zacznijmy przez miesiąc ,dwa, mniej dawać wody. Roślina potrzebuje odpoczynku., Potem na nowo wracamy do , średni, jednotygodniowego rozsądnego podlewania.
Od końca marca, do momentu rozkwitnięcia pierwszych pąków,  nawozimy ( najbardziej wskazany nawóz do kaktusów). Robimy to dwu, trzykrotnie przez cały wegetacyjny okres.

Kalanchoe pierzaste,Bryophyllum pinnatum,Żyworódka pierzasta,Kalanchoe pinnata,air plant,life plant,Żyworódka pierzasta uprawa,miracle leaf,Goethe plant,Kalanchoe pierzaste uprawa,
Kalanchoe pinnata - Żyworódka pierzasta, Kalanchoe pierzaste 
'Magic bells'


                                Miejsce ustawienia rośliny, powinno być osłonięte od przeciągów, delikatnie zacienione ( wschodnia wystawa). Nie w bezpośrednim słońcu i nie w cieniu. Latem, bez przeszkód możemy swego doniczkowca wynieść na letnisko. W krajach europejskich o cieplejszym klimacie , na przykład we Włoszech, czy w Hiszpanii, jest uprawiana jako roślina ogrodowa.
 Pod dach powrót pod koniec września. Przetrzymywane  do czasu zawiązania pąków kwiatowych w chłodnym, oświetlonym dziennym światłem pomieszczeniu ( temperatura w chłodne miesiące 10 do 12°C), potem dłużej utrzymują eleganckie kwiaty.
 Kwitnienie w warunkach domowych ( biurowych), może rozpocząć się o różnej porze roku. Najczęściej w połowie zimy lub wiosną. Kwiaty wyrastają na nierozgałęziających się łodygach. Zaczynają kwitnąć od środka kwiatostanu, promieniście. Żyworódka pierzasta jest przykładem rośliny z kwiatostanem zamkniętym, tak zwaną wierzchotką.

vip-colors.blogspot.nl
Kalanchoe pinnata - Żyworódka pierzasta, Kalanchoe pierzaste 
'Zanzibar'

                                                  Kwiaty są koloru jasnej, delikatnej, lekko pastelowej zieleni., wyraźnie odróżniającej się od tej głębszej liści.  Z czasem, gdy kwiat, coraz bardziej się rozwija,  zieleń zaczyna być przyozdabiana purpurowymi, lekko fioletowymi nabiegnięciami.
                                                   W sprzyjających warunkach, okaz może się rozrosnąć nawet na wysokość ponad półtora metra. Jednak wówczas, znacznie traci na urodzie. Najładniej wyglądają niewielkie egzemplarze. A nowe, wcale tak trudno nie jest wyhodować, gdy posiadamy w zasięgu ręki roślinę macierzystą.

vip-colors.blogspot.nl
Kalanchoe pinnata - Żyworódka pierzasta, Kalanchoe pierzaste 
'Zanzibar'

Synonimy:
Kalanchoe pierzaste, płodnolist pierzasty, pełnolist  kielichowy, briofilum pierzaste, Bryophyllum pinnatum, Kalanchoe pinnata, Żyworódka pierzasta, Goethe plant, air plant, life plant, miracle leaf, Cadhedral bells, Bryophyllum calycinum,Bryophyllum germinans,Cotyledon calycina,Cotyledon calyculata,Cotyledon calyculata, Cotyledon pinnata,Cotyledon rhizophylla,Crassula pinnata,Crassuvia floripendia ,Crassuvia floripenula,Kalanchoe brevicalyx, Kalanchoe calcicola,Kalanchoe floripendula,Sedum madagascariense,Vereia pinnata.

vip-colors.blogspot.nl
Kalanchoe pinnata - Żyworódka pierzasta, Kalanchoe pierzaste 
'Zanzibar'







Kalanchoe pinnata - Żyworódka pierzasta, Kalanchoe pierzaste 
'Zanzibar'
     (spodnia strona liścia)




 Kalanchoe, żyworódka, płodnolist (gatunki) - Kalanchoë (soorten)  ( foto )





Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBywor%C3%B3dka_pierzasta
https://en.wikipedia.org/wiki/Bryophyllum_pinnatum
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz