wtorek, 23 maja 2017

Thunbergia alata - Tunbergia oskrzydlona - Suzanne-met-de-mooie-ogen


                                                    Black-eyed Susan vine.eng  
Thunbergia alata - Tunbergia oskrzydlona - Suzanne-met-de-mooie-ogen


                                                      Tunbergia oskrzydlona, to wieloletnie pnącze. Niestety, charakteryzuje się słabą mrozoodpornością, a co za tym idzie, w wielu krajach Europy środkowej
 i wschodniej jest uprawiana, jako jednoroczna.
                                                      Trudno się nie uśmiechnąć na widok jej tryskających optymizmem
i energią kwiatów, których urodę dodatkowo podkreśla tło - butelkowa zieleń  liści., których kształt przypominają serduszka.


                                                          
Thunbergia alata - Tunbergia oskrzydlona - Suzanne-met-de-mooie-ogen

                                                 Roślina ta jest znana i uprawiana od dawnych czasów. Przyjmuje się, że pochodzi z południowej części kontynentu afrykańskiego, gdzie po dziś dzień rośnie tam w stanie dzikim, osiągając wysokość ponad 3 metrów. 
                                  Oczywiście, ze względu na swoją dekoracyjność i stosunkowo długi okres kwitnięcia kolorowych kwiatów,  powstało wiele  odmian tego pnącza  ( poszczególne różnią się
pomiędzy sobą rozmiarem kwiatów, rozmiarem liści, wysokością docelową dorosłego egzemplarza od 1 do 2 metrów).
                                Tunbergię oskrzydloną, możemy pozyskać do swojej zielonej przestrzeni na kilka sposobów. Generatywnie, poprzez wysianie do pojemników nasion, robimy to w połowie marca; Następnie przesadzamy w stałe miejsce na początku maja, gdy minie zagrożenie przymrozków.
Lub poprzez zakup 'gotowych' sadzonek w centrach ogrodniczych.

Thunbergia alata - Tunbergia oskrzydlona - Suzanne-met-de-mooie-ogen


                                               Co do warunków uprawy, jeśli posadzimy roślinę we właściwych dla niego warunkach, przez resztę sezonu, pozostanie nam niewiele pracy i przede wszystkim radość z obfitego, kolorowego kwitnienia.
                                               Najpierw zdecydujmy, czy chcemy, aby to była ozdoba zwisająca, czy pnąca. Jeśli to pierwsze rozwiązanie, sadzimy w pojemniku, donicy  - podwieszamy, przy zachowaniu odpowiednich odstępów swobodnej przestrzeni do rozrostu. Jeśli będzie zbyt blisko, na przykład, ściany domu - zacznie się po niej piąć w górę.
Sadząc tunbergię, jako pnącze, możemy ułatwić jej rozwój, układając odpowiednio podpory, po których będzie się pięła.
                                            Ziemia przepuszczalna, bogata w substancje odżywcze i w minerały, o odczynie neutralnym lub kwaśnym. Jeśli mamy do czynienia z miejscem, gdzie jest zbyt duża wilgotność, wcześniej zróbmy drenaż ( w niewielkiej odległości od przyszłego nasadzenia wykopmy około 80 centymetrowy dołek, do połowy wypełnijmy kamykami, obłóżmy cienką warstwa włókniny i zasypmy ziemią).Thunbergia alata - Tunbergia oskrzydlona - Suzanne-met-de-mooie-ogen

                                                   Tunbergia lubi lekko wilgotne podłoże, miejsce słoneczne lub w delikatnym cieniu. Zadbajmy o to, aby nie było to miejsce wyeksponowane w czasie najmocniejszego działania promieni słonecznych. Gdy jest susza, dodatkowo podlewajmy ( nie po liściach, ani nie po kwiatach, wcześnie rano lub wieczorem, ale nie gdy zapadnie zmrok).
Gdy jest to miejsce bardzo słoneczne, nawet nasze dodatkowe podlewanie nie pomoże, roślina blokuje rozwój kwiatów i czeka, aż przeminą upały. Dlatego najrozsądniej jest wybrać optymalne miejsce.
                                                   Od momenty zawiązania pąków, zaczynamy pnącze nawozić. Możemy użyć nawozów do kwiatów kwitnących, nawozów na bazie związków naturalnych, czy rozcieńczonych gnojówek, na przykład, z pokrzywy, czy ze skrzypu polnego ( raz na dwa tygodnie).
                                                 Wszystkie te zabiegi mają na celu , poza utrzymaniem w zdrowiu rośliny, przede wszystkim doczekania bogatego i długiego kwitnienia.Thunbergia alata - Tunbergia oskrzydlona - Suzanne-met-de-mooie-ogen

                                    Przy sprzyjających warunkach, to jest po stosunkowo ciepłej wiośnie ( bez majowych przymrozków), pąki kwiatowe ( widocznie, delikatnie unerwione), zaczynają się rozwijać już w pierwszej połowie czerwca. I cała ta feta optymistycznych słonecznych kolorów może nam towarzyszyć nawet do początków jesieni ( oczywiście , ilość kwitnących pięciokrotek się zmniejsza).
                                  Kwiaty na jednym egzemplarzu mogą być koloru białego,kremowego, żółtego, pomarańczowego, czerwonego. Są pięciokrotne, płatki delikatnie na siebie zachodzą. Tunbergię oskrzydloną, nie trudno rozpoznać - widzimy słoneczne kolory , pięć płatków i wyraziście ciemne, a czasami wręcz czarne oczko. To znak rozpoznawczy tego eleganckiego pnącza.
Przekwitnięte kwiaty obrywajmy, tym samym zaoszczędzimy roślinie eksploatowania energii na już zbędne części i przyczynimy się do dłuższego, pełniejszego kwitnienia.


Thunbergia alata - Tunbergia oskrzydlona - Suzanne-met-de-mooie-ogen

                                Jeśli mamy pomieszczenie, gdzie jest dostęp światła dziennego oraz temperatura 6-10°C, zdecydujmy się na przezimowanie rośliny. Przenieśmy skrzynię, donicę do pomieszczenia, ustawmy na podwyższeniu ( paleta, taboret, płyty styropianowe - 'ciepłe nogi', zdrowa roślina). Podlewajmy bardzo oszczędnie, tak, aby nie doprowadzić do przesuszenia bryły korzeniowej. 
                                Wiosną,  w pierwszej połowie kwietnia przytnijmy, zacznijmy regularne pełniejsze podlewanie, z początkiem maja rozpoczynamy tygodniowe hartowanie. I kwiaty zaczną się pojawiać znacznie szybciej niż w poprzednim roku .
                           Serca liści i czarodziejskie kwiaty Suzanny, zaczarują nie jednego ogrodnika, czy działkowicza. Nie ma co się opierać urokowi tego pnącza, trzeba śmiało je zapraszać do swego ogrodu. Nie musimy dysponować wielką przestrzenią  - w gruncie, czy w donicy, w ogrodzie, na tarasie, czy na balkonie - osłonięta od wiatrów, zasobna w substancje odżywcze i w średnio wilgotne podłoże, wejdzie na obroty i przez wiele, wiele miesięcy będzie rozjaśniała otoczenie.


Thunbergia alata - Tunbergia oskrzydlona - Suzanne-met-de-mooie-ogen


Thunbergia battiscombei  - Tunbergia battiscombei ( foto )Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Thunbergia_alata
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tunbergia_oskrzydlona
https://nl.wikipedia.org/wiki/Suzanne-met-de-mooie-ogen
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz