piątek, 26 lipca 2019

Thunbergia battiscombei - Tunbergia battiscombei

                               Tunbergia battiscombei,'rarytas', nowinka ogrodnicza. Nie toleruje temperatur minusowych, dlatego, jeśli uprawiana w gruncie, to jako roślina jednoroczna. Szkoda byłoby to piękno 'potraktować' tak chwilowo, dlatego wskazana jest wieloletnia jej uprawa w donicy.
                               To egzotyczne pnącze, możemy pozyskać na kilka sposobów. Poprzez zakup nasion (drogą internetową), które wysiewamy do inspektu na początku marca; albo poprzez zakup 'gotowej' sadzonki w szkółce ogrodniczej, która wzbogaca swoje kolekcje takimi oto oryginalnymi roślinami.


                                                      Thunbergia.eng
Thunbergia battiscombei  - Tunbergia battiscombei

                              W pierwszych miesiącach wzrostu, ten gatunek tunbergii, przybiera bardziej krzaczasty, niż pnący pokrój. Dopiero po kilkunastu tygodniach, wiotkie pędy, zaczynają oplatać podporę i pną się ku górze, bądź widowiskowo zwieszają z podwieszanego pojemnika. Docelowa wysokość plantu wynosi pomiędzy 170, a 190 centymetrów. To bardzo dobry rezultat z kilku powodów, po pierwsze
z letniska 'nie ucieknie nam' do ogrodu sąsiada, albo na dach; po drugie kwietne chmurki pozostają na linii naszego wzroku, a po trzecie, jedynie po kosmetycznym przycinaniu fryzurki, przed pierwszymi jesiennymi przymrozkami bez większych komplikacji, doniczkowca przeniesiemy pod dach.
                                Przy optymalnych warunkach uprawy, tunbergia battiscombei posiada zwarty bogaty pokrój. Ciemnozielone, okazałe jajowato lancetowate liście, stanowią doskonałe tło dla niebieskofioletowych kwiatuszków. Kwitnienie rozpoczyna się z początkiem czerwca i z różnym nasileniem, nieprzerwanie trwa do końca września. Średnica pojedynczego kwiatu wynosi około 8 centymetrów; w środku jest słoneczne gardło, które kontrastem swej barwy jeszcze bardziej uwypukla wartość zdobniczą niebieskich płatków.
                                  Regularnie usuwane przekwitające kwiaty, to zaoszczędzenie roślinie witalności i substancji odżywczych dla młodych jeszcze nierozwiniętych kwietnych pąków.


Thunbergia battiscombei  - Tunbergia battiscombei


                                  Lokując tunbergię w pojemniku, przy małej sadzonce mamy wpływ, jak poprowadzimy roślinę. Mamy dwie możliwości, jako plant zwieszający się, bądź wspinaczkowy. Jeśli to pierwsze rozwiązanie,  donicę podwieszamy, przy zachowaniu odpowiednich odstępów swobodnej przestrzeni do rozrostu i 'ręcznie' co jakiś czas odsuwamy pędy od ściany, aby nie zaczęły się po niej piąć. Zdecydowanie częściej, bo i praktyczniej, jest prowadzić plant jako pnącze.
                              Sukces w uprawie, niewątpliwie jako jedno z podstawowych uwarunkowań, zapewni nam przepuszczalne podłoże. Odczyn pH neutralny, albo w kierunku delikatnie zakwaszonego. Na dnie donicy z odpływem, 5 centymetrowa warstwa żwirku (kamyczków, keramzytu), gleba przemieszana z garścią kamyków i kilkoma humusu. Przesadzamy co rok, dwa, wiosną. Pojemnik powinien stanowić  stabilną podstawę, taką, aby letni wiatr nie przewrócił pnącza.
Przy rozpoczęciu kolejnego sezonu wegetacyjnego (koniec marca, początek kwietnia), przycinamy o 10, 15 centymetrów pędy. Zabieg ten będzie sprzyjał zagęszczeniu pokroju. I tej rośliny dotyczy proces starzenia, dlatego regularnie usuwajmy nieatrakcyjne, poszarzałe części (liście, pędy).
                             Nawozimy od połowy maja do połowy sierpnia nawozem wieloskładnikowych do bylin ogrodowych kwitnących, (dawki i częstotliwość, według zaleceń na etykiecie).
                              Przy bardziej jasnej ekspozycji, częściej podlewamy.  Kąpiele słoneczne, jak najbardziej wskazane, jednak nie tego rodzaju, gdzie promienie niszczą, palą części rośliny.


Thunbergia battiscombei  - Tunbergia battiscombeiThunbergia battiscombei  - Tunbergia battiscombei
Thunbergia battiscombei  - Tunbergia battiscombei
Thunbergia battiscombei  - Tunbergia battiscombei
Thunbergia battiscombei  - Tunbergia battiscombei
Thunbergia battiscombei  - Tunbergia battiscombei

Thunbergia battiscombei  - Tunbergia battiscombei
   Thunbergia alata - Tunbergia oskrzydlona - Suzanne-met-de-mooie-ogen  ( foto )  
                          Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Thunbergia
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tunbergia
https://nl.wikipedia.org/wiki/Thunbergia_battiscombei

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz