wtorek, 11 kwietnia 2017

Lantana camara - Lantana pospolita - Wisselbloem


Lantana camara - Lantana pospolita - Wisselbloem
   'Green Gold'

                       
                                                                  Big-sage.eng
Lantana camara - Lantana pospolita - Wisselbloem
'Orange'
                                          Lantana camara, pochodzi z terenów Ameryki Południowe, Ameryki Środkowej, Karaibów i Meksyku. Jeśli myślimy o tych szerokościach geograficznych, od razu
skojarzenia: ciepło, słonecznie i wilgotno. Mniej więcej, takie właśnie potrzeby ma ten półkrzew, aby w pełni móc rozwinąć przed nami swoje najpiękniejsze strony.

Lantana camara - Lantana pospolita - Wisselbloem
'Orange'

                                               Ze względu na to, że nie jest to roślina mrozoodporna, w naszym kraju jest częściej prowadzona jako jednoroczna, dekorując tarasy i balkony. Ale też są tacy sympatycy tych kolorowych kwiatów, którzy wkładają wiele serca w to, aby ją przezimować , odpowiednio pielęgnować cały rok i podziwiać jak wzrasta w siłę. Przy optymalnych warunkach,
ten wiecznie zielony półkrzew, może osiągnąć wysokość 5 metrów ( kultywary w Australii),
na europejskim kontynencie pół zdrewniałe pędy mogą wrastać na około 2.5 metra. Liście, koloru butelkowej zieleni, przy lekkim potarciu, wydzielają korzenno-miętowy zapach.
  Roślina przedstawiona na zdjęciach ma 8 miesięcy. Pobrane młode sadzonki (około 10 centymetrowe), na początku września zostały bezpośrednio posadzone do mniejszych doniczek (przepuszczalna ziemia do kwiatów doniczkowych mieszana)
z torfem (70:30)). Przesadzone teraz wiosną do jednego większego pojemnika, gdzie na spodzie około 3 centymetrowa warstwa  kamyków (żwirku), korzenie swobodnie mogą się rozrastać przez cały sezon. (Rozmnażać też można z nasion, ale to o wiele bardziej pracochłonne). We wrześniu zapadnie decyzja, w jaki większy pojemnik przesadzanie i  jeśli wszystko będzie przebiegać pomyślnie, lantana pozostanie w nim   na dwa, trzy sezony. Pamiętajmy, pomimo wiosennego i w początku lata, nawożenia nawozem do roślin ogrodowych, ziemia w donicach się wyjaławia, więc jej wymiana wskazana, właśnie co dwa, trzy sezony.
                         Przez lato roślina wymaga podlewania. Jeśli chcemy przedłużyć czas kwietnia, uszczykujmy przekwitnięte kwiatostany. Wtedy kolorową fetą barw ( biały, żółty, pomarańczowy, czerwony), będziemy się cieszyli od połowy kwietnia aż do września.

Lantana camara - Lantana pospolita - Wisselbloem

        Miejsce ustawienia na letnisku jak i zimą pod zadaszeniem, powinno być słoneczne, ale chronione przed silnie oddziałującymi na roślinę promieniami słonecznymi.
Latem lekko wilgotne podłoże to podstawa, donica powinna być z odpływem. W czasie spoczynku, po przeniesieniu lantany, gdy temperatura na zewnątrz będzie około 12°C na klatkę schodową, do korytarza, na poddasze - zapewniamy jej ciepłe nogi (ustawmy na taborecie, płycie styropianowej), ograniczamy podlewanie. Temperatura nie może być niższa niż 6 - 8°C. 
                           Są dwie szkoły przycinania pielęgnacyjnego lantany ( co ma korzystny wpływ na jej rozkrzewienie i większą ilość kwiatów w następnym sezonie). Można to przycięcie zastosować, gdy przestają zdobić kwiaty, na początku września - wtedy roślina ma dużo czasu na zregenerowanie w znanych sobie warunkach i spokojne przejście w stan spoczynku na zimowisku. Następnie, na początku marca pozostanie nam cięcie sanitarne ( chore, złamane, nieestetycznie wyglądające pędy). Druga metoda, to rzeczowe cięcie pielęgnacyjne na przełomie lutego i marca. Kwiaty zaczną kwitnąć później, niż przy pierwszym sposobie, ale też jest szansa, że półkrzew będzie nimi 'oblepiony' dłużej, na przykład, aż do końca września.
       Przeprowadzając zabiegi pielęgnacyjne przy lantanie, zakładajmy rękawiczki ochronne. Bądźmy także ostrożni, aby odrobina soku z rośliny nie dostała się do naszych oczu lub ust, ponieważ to bardzo nieprzyjemne doświadczenie. Wszystkie części tego półkrzewu są dla nas i dla zwierząt toksyczne.
Gdy pojawią się ciemne, prawie czarne jagody, usuwajmy je regularnie, tym zabiegiem sprawimy, że roślina nie będzie inwestowała energii w coś, co jest nam zbędne. A po drugie, nie będą te toksyczne jagody kusiły naszych najmłodszych milusińskich.
                               Zwróćmy uwagę na fakt, że ten ozdobny półkrzew jest dość żarłoczny,a co za tym idzie niebezpieczny dla roślin rosnących w jego pobliżu. W naszym klimacie nie jest sadzony bezpośrednio do gruntu, ale też umiejscowienie go w wielkim pojemniku pośród innych, to byłoby z góry skazanie pozostałych kwiatów na przegraną ( o wiele słabsze kwitnienie od spodziewanego).
                              Dekoracyjnie kwitnąca lantana pospolita, jest magnesem nie tylko dla naszych spojrzeń, ale też dla fruwających kwietnych przyjaciół, którzy na pewno, po drodze także zatrzymają się na chwilkę przy innych naszych ogrodowych kwitnących pięknościach. 


Lantana camara - Lantana pospolita - Wisselbloem
Roślina szczepiona na podkładce
Lantana camara - Lantana pospolita - Wisselbloem
'Orange'
 oraz 
Acer palmatum - Klon palmowy - Japanse esdoorn  ( foto )


                    

Lantana camara - Lantana pospolita - Wisselbloem
'Orange'                        

Lantana camara - Lantana pospolita - Wisselbloem
Lantana camara - Lantana pospolita - Wisselbloem
'Orange'
Lantana camara - Lantana pospolita - WisselbloemLantana hybrydowa - Citroenstruik ( foto )Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Lantana_pospolita
https://nl.wikipedia.org/wiki/Wisselbloem
https://en.wikipedia.org/wiki/Lantana_camara
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz