wtorek, 16 lipca 2024

Trendy w ogrodnictwie. Płoty i palisady wiklinowe

                                  Płoty i palisady wiklinowe w naszych zielonych przestrzeniach mogą spełniać wiele funkcji. Nadają się: * do ogrodu z roślinami ozdobnymi, do wytyczenia granic przejścia pomiędzy zielonymi pokojami, do wytyczenia prywatnej przestrzeni na działce, do warzywniaka, również na balkon, jako osłona przed wiatrem oraz przed sąsiedzkimi spojrzeniami. To: * wydzielanie grządek i rabat * oddzielenie ścieżki od roślinności * wytyczenie formalnych/nieformalnych granic. W zależności od miejsca wykorzystania

Trendy w ogrodnictwie
Płoty i palisady wiklinowe

wiklinowego ogrodzenia, możemy zastosować odmienne nazewnictwo: *wytyczając granice ogrodu, to ogrodzenie * przy rabacie, to ogrodowe obrzeże, albo oddzielenie roślin ozdobnych od trawnika * przy skarpie, to palisada wzmacniająca i zapobiegająca osuwaniu ziemi/rosnących na niej roślin * przy zbiorniku wodnym, faszynowe wzmocnienie brzegów stawów, zabezpieczające je przed wymywaniem ziemi.

W związku z tym, że z takiego, a nie z innego materiału - płot/płotek z wikliny wpisuje się w naturalną aranżację ogrodu, bardzo dobrze współgra z otoczeniem. Jest łatwe do wymiany w razie uszkodzenia. Aktualnie zakupując takie płotki/płoty, inwestujemy w gałązki wierzbowe, które są nieokorowane, poddawane procesowi parzenia (wysoka temperatura + para wodna) oraz zaimpregnowane. To wszystko przekłada się na zwiększenie ich okresu użyteczności, na większą odporność na wymagające warunki atmosferyczne. Ogrodzenie, które nie zawiera elementów plastikowych, więc negatywnie nie wpłynie na naturę (podłoże, rośliny, dzikie i domowe zwierzaki oraz na nas samych).

                                W sklepach ogrodniczych, w sklepach budowlanych oraz przez internet, to tam możemy zakupić gotowe wiklinowe ogrodzenia, takie 'w sam raz' pod swoją zieloną przestrzeń. Czyli w odpowiednim rozmiarze; gdzie wybór wysokości od 0.3 do 1.8 metra, a szerokości 1 do 4 metrów. Do tego wybór w związku z różną wysokością splotu (bardziej ażurowe, a może gęstsze nie przepuszczający ciekawskich spojrzeń). Wbijanie płotu wiklinowego w ziemię za pomocą młotka ('zwykły', albo gumowy).


Płoty i palisady wiklinowe
oraz żywopłot z roślin liściastych zimozielonych ( foto )

Wbijamy obie strony na przemian, dzięki temu łatwiej będzie nam wyrównać poziom ogrodzenia tak, aby później stał prosto. Podczas montażu należy zwracać na to uwagę, ponieważ krzywe wbicie może spowodować złamanie się któregoś z palików/nóżki lub późniejsze trudności z wyrównaniem całości. Jak łączyć ze sobą wiklinowe zakupione płoty/palisady/maty? Najczęściej na dwóch końcach każdej są zamontowane druciki, około dziesięciu/piętnastu centymetrów- wystarczy je ze sobą połączyć.

                              Jeśli zdecydujemy się samodzielnie wypleść wiklinowy płot, najlepiej do tego wykorzystać gałązki wierzby wiciowej lub wierzby purpurowej. W zależności od wysokości ogrodzenia, wbite w ziemię paliki powinny być umocowane na właściwej głębokości stabilne i rozmieszczone od siebie w niezbyt dużej odległości. Na przykładzie niewysokiego wiklinowego płotku wokół rabatki - paliki o wysokości 0.5 metra, wbijamy w ziemie na głębokość około 0.2 metra, odstępy równe również 0.2 metra. Po wbiciu wszystkich palików, zaczynamy wyplatanie. Plecionka może być wykonywana z pojedynczych grubszych pędów, albo z kilku cieńszych, (dzięki temu możemy tworzyć różne wzory splotów). Bez impregnacji naturalny proces starzenia płotów może wynosić do ośmiu lat. Jeżeli planujemy impregnować samodzielnie wykonaną/ zakupioną kilka lat wcześniej matę wiklinową, używamy do tego celu dedykowane tego rodzajowi ogrodzeń środki, które są na bazie wosków lub parafiny. 

Płoty i palisady wiklinowe

 

 

 

Płoty i palisady wiklinowe




Płoty i palisady wiklinowe




Płoty i palisady wiklinowe




Płoty i palisady wiklinowe




Trendy w ogrodnictwie
Płoty i palisady wiklinowe
Euphorbia palustris - Wilczomlecz błotny - Moeraswolfsmelk ( foto )


                                  



Przypisy:
https://www.vip-colors.com/2018/01/euphorbia-palustris-wilczomlecz-botny.html 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wiklina
https://www.vip-colors.com/2023/06/zywopot-z-roslin-lisciastych.html 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz