czwartek, 18 stycznia 2018

Euphorbia palustris - Wilczomlecz błotny - Moeraswolfsmelk

                                          Wilczomlecz błotny, to kolejny słoneczny gatunek z wielkiej rodziny euphorbia. Coraz rzadziej spotykany w naturalnym otoczeniu, stąd od 2006 roku jest wpisany na Czerwoną Listę roślin i grzybów Polski, jako gatunek bliski zagrożeniu.
                                           Dla działkowców i ogrodników, pozytywną informacją jest ta, że obecnie, w niektórych szkółkach i w centrach, można zakupić nasiona, czy sadzonki tej rośliny jako odmianę uprawną.


                                           Marsh spurge.eng
Euphorbia palustris - Wilczomlecz błotny - Moeraswolfsmelk
 oraz  Aesculus hippocastanum - Kasztanowiec zwyczajny - Witte paardenkastanje  ( foto )
 

                                         Bylina polecana do uprawy w miejscach podmokłych, u podnóża strumyków, oczek wodnych, w miejscach zalewowych. Naturalnie porasta bagna, zarośla, podmokłe łąki oraz brzegi wód(rzek, strumieni, jezior).
Jest to bardzo dekoracyjna roślina. Kwitnie przez większość lata; od czerwca do końca sierpnia.
Zwracając uwagę na jej wysokość, która może wynosić od 60 do 150 centymetrów, możemy ją wkomponować  piętrowo w zestaw z innymi bylinami lubiącymi  podmokłe podłoże, albo posadzić
tylko i wyłącznie sadzonki wilczomlecza błotnego i tym samym stworzyć w swoim otoczeniu słoneczną, wyrazistą roślinną plamę. Kwitnące kwiatostany widocznie odznaczają się na tle zielonych lancetowatych liści. Jeszcze bardziej ten kontrast można uwypuklić, sadząc plant w niedużej odległości od iglaków.
                                       Uprawa tego gatunku wilczomlecza nie należy do trudnych. Przede wszystkim, stanowisko nasadzenia powinno być na miejscu podmokłym, gliniasto próchnicznym o odczynie pH kwaśnym.  Stała wilgotność bezwzględnie wymagana. Także, na czas suszy, szczodrze podlewajmy. Pewnie bylina tych kilka dni poradziłaby sobie, ale odbije się to na jakości, ilości i długości kwitnienia, a wiadomo, my chcemy, aby było jak najpiękniej.
Euphorbia palustris - Wilczomlecz błotny - Moeraswolfsmelk


                                        Miejsce słoneczne, albo w delikatnym półcieniu. Wskazane, aby światło dzienne było rozproszone. Nic nie powstrzyma ostrych promieni słonecznych, gdy będą na  'największych obrotach', przed tym, aby poparzyć, czy po prostu zniszczyć części rośliny.
Podłoże zasobne w substancje odżywcze i w minerały. Można je przemieszać dodatkowo z kilkoma garściami kompostu i torfu.
                                       Przekwitnięte kwiatostany, oraz część grubych, pustych w środku łodyg, usuwamy na wysokości 2/3 jesienią. Po słonecznym letnim zdobieniu, części te później przybiorą  barwy oranżu i czerwieni.  To co pozostanie, nie obciążone zbędnymi elementami, będzie czerpało energię słoneczną, aby jak najlepiej wzbogacić podziemne części do kolejnego sezonu. Wczesną wiosną usuwamy suche patyki. Bylina na nowo rozpoczyna swój wegetacyjny czas.
To także dobry moment podsypać roślinę, świeżą niewyjałowioną ziemią. Jeśli w gruncie będzie zasobność substancji odżywczych i minerałów, nie musimy dodatkowo nawozić.
                                 Gdy chcemy, aby roślina się rozsiała (poprzez gwałtowne pęknięcie rozłupni, czy przy naszej pomocy), nie usuwamy przekwitających, zawiązujących torebki kwiatostanów. 
                                Wilczomlecz błotny, na pewno uatrakcyjni swoją obecnością, otoczenie w bliskości wodnego ogrodowego zbiornika. Trwałe kwiatostany także mogą wzbogacić kolorowe bukiety, zdobiące naszą tarasową, czy domową przestrzeń.
                                Jak to bywa z każdym gatunkiem z rodzaju wilczomlecza, także w tym wypadku, zabiegi pielęgnacyjne, związane z przycinaniem sanitarnym, pielęgnacyjnym, wiosenny podział kęp; wykonujemy w rękawiczkach. Mleczny sok, podobnie jak każda inna część rośliny, jest trujący i może powodować pieczenie, podrażnienia skóry.


Euphorbia palustris - Wilczomlecz błotny - Moeraswolfsmelk
Euphorbia palustris - Wilczomlecz błotny - Moeraswolfsmelk
Euphorbia palustris - Wilczomlecz błotny - MoeraswolfsmelkEuphorbia - Wilczomlecz (gatunki) - Wolfsmelk (soorten) ( foto )
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Euphorbia_palustris
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wilczomlecz_b%C5%82otny
https://nl.wikipedia.org/wiki/Moeraswolfsmelk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz