piątek, 20 października 2023

Rosa banksiae - Róża Banksa - Klimroos

                                Róża Banksa, wysokiej klasy roślina ozdobna, która w naszym klimacie w cieplejszych regionach zimą zachowuje częściowo zimozielony pokrój. Jedna z najstarszych róż pnących introdukowanych z Chin do Europy (ponad 200 lat temu), bardzo silnie rosnąca o urokliwych, intensywnie pachnących fiołkami kwiatach. Kwiaty są małe, średnicy półtora do dwóch centymetrów, białe/słomkowożółte/w pudrowym różu, półpełne do pełnych, w kształcie luźnej rozetki,

                                                             Lady Banks' rose.eng

Rosa banksiae - Róża Banksa - Klimroos
'Alba Plena'

skupione w dużych kwiatostanach. Kwitnienie bardzo obfite i wczesne, rozpoczyna się już w drugiej połowie maja i trwa do połowy lipca, natomiast powtórzenie kwitnienia słabsze z końcem sierpnia z pojedynczymi kwietnymi akcentami aż do pierwszych jesiennych przymrozków. Pomimo dość szybkiego wzrostu, co cieszy, bo po trzech latach jest już 'konkretna' ozdoba, zważywszy na pnąca naturę tej rośliny, nadaje się ona nawet do niewielkich ogrodów. Zdecydowanie z konkretnymi podporami na

pergole, ogrodzenia, altany, ściany; wszędzie tam zaprezentuje się bardzo elegancko. Pamiętajmy o tym, aby przy montażu podpór przy ścianie/murze, zachować odpowiedni ich odstęp. Tak, aby był swobodny przepływ powietrza i młode pędy miały gdzie się na nich 'mocować'.

                         Aby ten gatunek róży dobrze zniósł trudne uwarunkowania zimowe, należy go najpóźniej do połowy listopada odpowiednio zabezpieczyć. Skracając 'co nieco' najbardziej wychylające się na zewnątrz pędy, całość okrywamy drobno oczkowaną siatką. Ta ochroni różę przed przemarzaniem, a jednocześnie nie zablokuje odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Wybieramy starą ściółkę i dół obsypujemy dodatkowym kopczykiem ziemi, około piętnaście centymetrów. Wiosną po ściągnięciu osłony z pędów, ziemię bez trudu będziemy mogli rozsunąć i na wierzch wysypać nową ściółkę. Ten 'top' ochroni przed nadmiernym wyparowywaniem wody, a i dodatkowo odpadnie nam odchwaszczanie.

Rosa banksiae - Róża Banksa - Klimroos
'Alba Plena'

Od kwietnia do końca połowy października usuwamy pędy zniszczone (przemarznięte, przesuszone, połamane). Z latami zauważymy, że najstarsze, czyli najbardziej zdrewniałe z pędów, nie okwiecają się już tak obwicie, wtedy jeden, czy dwa wycinamy (cięcie odmładzające). Nie mam tutaj na myśli pędów głównych, które są stabilną podstawą całości. Rośliny te nie wymagają rok rocznego cięcia formującego. Jednak nie zaszkodzi, do miejsca do którego dosięgamy, gdy w sezonie będziemy regularne usuwać przekwitające kwiaty.

                              Ekspozycja jasna, jednak nie jest wskazana wystawa południowa. Nadmierne silne operacje słoneczne, jak i ciemne ogrodowe kąty, to równoznaczne ze znikomym kwitnieniem.  Róża Banksa sadzona jako soliter, w grupie różowatych, albo z innymi roślinami wieloletnimi - takimi o podobnych potrzebach glebowych, wodnych, słonecznych. Gdzie każda z nich będzie miała zapewnioną odpowiednią przestrzeń do witalnego rozwoju. Dla róży większym zagrożeniem są gleby zalewowe i te z wysokim stopniem wilgotności, niż czasowe susze, (warto wtedy rośliny dodatkowo podlewać, bo sucha ziemia, to zahamowanie kwitnienia, karłowy pokrój).  Zimą, wodę w temperaturze zbliżonej do tej jaka panuje w otoczeniu krzewu, dostarczamy w bezmroźny dzień w godzinach południowych; latem rano, albo pod wieczór, (wówczas nie będzie miksu słońce woda i liście nie zostaną zniszczone). 

Gleby próchniczne, przepuszczalne o lekko zakwaszonym odczynie, może być neutralny - im więcej substancji odżywczych, tym obfitsze kwitnienie i bardziej witalna forma. Gleby średnio żyzne i słabsze, wymagają więc większych nakładów pracy pod kątem wzbogacania (kompost, nawozy wieloskładnikowe). W marcu możemy obkopać kilkunastoma dołkami okrąg wokół najdalej wysuniętych pędów i wypełnić je mieszanką kompostu i świeżej niewyjałowionej ziemi. Latem, nie zaszkodzi, gdy przy okazji podlewania innych roślin i ten krzew dostanie co nieco z rozcieńczonych z wodą gnojówek (żywokost, pokrzywy, czosnek). Więcej informacji na temat naturalnych nawozów stosowanych do roślin ogrodowych,. Sprawdzą się również specjalistyczne nawozy przeznaczone dla róż, (z tym, że te stosowane od końca sierpnia nie powinny zawierać w swoim składzie azotu. Rośliny powinny przygotowywać się do nadejścia chłodniejszych warunków pogodowych, a 'nie wchodzić na wysokie obroty). 

                               Róża Banksa, rozmnażanie.  Z nasion (długotrwały proces), przez odkłady z najniższym młodych pędów, bądź z odcinków pędów o co najmniej grubości ołówka. Odkłady - część pędu dociskamy do podłoża i obsypujemy ziemią, następnej wiosny już ukorzeniony, oddzielamy od rośliny macierzystej i lokujemy w nowej miejscówce. Jeśli chodzi o odcinki pędów - w okresie letnim, z grubych, zielonych tniemy sadzonki o trzech międzywęźlach. Dolne liście usuwamy, a pozostałe skracamy o połowę. Bardzo przydatny środek ukorzeniający, następnie sadzonki umieszczamy w podłożu, regularnie podlewamy. Temperatury w otoczeniu młodzików, w pierwszych tygodniach nie powinny spadać poniżej 16°C.

 


 Rosa - Róża (gatunki) - Rozen (soorten) ( foto )

 
 
Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Rosa_banksiae
https://pl.wikipedia.org/wiki/R%C3%B3%C5%BCa_Banksa
https://nl.wikipedia.org/wiki/Rosa_banksiae
https://www.vip-colors.com/2016/08/rosa-roza-rozen.html
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz