piątek, 2 września 2022

Verbena hastata - (Werbena oszczepowata), (W. krzaczasta) - IJzerhard

                                 Werbena oszczepowata, werbena krzaczasta - 'dzikus', który powszechnie jest spotykany na kontynencie Ameryki Północnej. U gatunku kwiatostany fioletowe, u odmian, białe, różowe, czy najczęściej spotykane niebieskawe. Rośliny wieloletnie, które są popularyzowane w europejskich przydomowych ogrodach i w kompozycjach bylinowych kompleksów zieleni miejskiej. Dość wytrzymałe

                                                                        American vervain. eng

Verbena hastata - (Werbena oszczepowata), (W. krzaczasta) - IJzerhard (soort)
'Pink Spires'

na czasowe susze, dlatego letnie upały i bezśnieżne polskie zimy, nie muszą stanowić dla nich dużego zagrożenia. Jak wiemy, nie ma roślin bezobsługowych, dlatego chcąc mieć przez lato i część jesieni kwietny pożytek z tego gatunku werbeny, już od samego początku uprawy powinniśmy się zająć nią jak należy. Ogrody przydomowe, naturalistyczne, angielskie, rustykalne, bylinowe rabaty kompleksów zieleni miejskiej - wszędzie tam (werbena oszczepowata) upiększy zielone otoczenie. 

                         Na nasiona warto zostawić jeden, czy dwa kwiatostany, resztę po przekwitnięciu

przycinajmy. Dzięki temu roślina zaoszczędzi substancje odżywcze i energię, które może przeznaczyć na wytwarzanie młodych części. Nasiona zbieramy w słoneczne wrześniowe południowe godziny. Przechowujemy je w suchym zaciemnionym miejscu, gdzie temperatura nie będzie niższa niż 6°C. Wysiew nasion wiosną bezpośrednio do gruntu.  U starszych egzemplarzy ma miejsce wysiew nasion; nie mamy do czynienia z roślinami ekspansywnymi. Lokowanie sadzonek zakupionych, bądź pozyskanych z podziału, wiosną, albo od początku września do połowy października. Rośliny posadzone w kwietniu mają więcej czasu, niż te uziemione jesienią, aby ugruntować swoją pozycje przed nadejściem wymagających zimowych uwarunkowań. W zależności od tego, jaka docelowa wysokość odmian, młodziki sadźmy w odległościach  od 0.3 do 0.5 metra od siebie. Każdy z nich powinien przecież mieć zapewnioną przestrzeń

Verbena hastata - (Werbena oszczepowata), (W. krzaczasta) - IJzerhard (soort)
'Pink Spires'

na zdrowy rozwój i wytworzenie zwartego obfitego pokroju. 

                           Pokrój - w zależności od odmiany oraz od warunków glebowych, świetlnych, wodnych - to wysokości pomiędzy 0.8, a 1.3 metra. Można więc tę bylinę zagospodarować na środkowe, albo wyższe

piętra kompozycji z innymi wieloletnimi. Pędy są sztywne wzniesione, lekko owłosione i rozgałęziają się na szczytach.W ich szczytowych częściach rozwijają się kłosowate smukłe kwiatostany. 'Tło' dla kwietnego koloru stanowią owalnie lancetowate ząbkowane zielone listki.

                               Gatunek ten nie będzie grymasił, gdy nieco wyższy stopień wilgotności podłoża, w naturalnych uwarunkowaniach porasta brzegi strumieni i stawów. Roślinom tym również sprzyja wyższa wilgotność powietrza, także jeśli w pobliżu jakiś zbiornik wodny , przełoży się to na dłuższe i bo gatsze kwitnienie werbeny, gdzie pojedyncze kwiatostany nawet do pierwszych jesiennych przymrozków. Panuje brak równowagi hydrologicznej w glebie, dlatego latem w czasie upałów i w bezśnieżne zimy, nie obędzie się bez dodatkowych wędrówek z konewką. Zimą, wodę w temperaturze zbliżonej do tej jaka panuje w otoczeniu roślin dostarczamy w bezmroźny dzień w południe; latem rano, albo pod wieczór.

Verbena hastata - (Werbena oszczepowata), (W. krzaczasta) - IJzerhard (soort)
'Pink Spires'

Podłoże przepuszczalne, kluczem w uprawie jest słowo DRENAŻ. Brak zastającej wody, brak przemarznięć brył korzeniowych zimą, Gleby uboższe w substancje odżywcze, 'dokarmiamy'. Korzystajmy z nawozów wieloskładnikowych przeznaczonych dla bylin kwitnących, (dawkowanie, ilość według wskazówek na etykiecie). Jeśli prowadzimy ekologiczną zieloną przestrzeń, wtedy warto wykorzystać którąś z naturalnych metod nawożenia. Kompostem, rozcieńczonymi z wodą gnojówkami (żywokost, czosnek, pokrzywy), zasilamy do połowy września. Zalecane ściółkowanie - ta warstwa zimą to kołderka chroniąca części podziemne przed przemarzaniem,  natomiast latem zmniejszy się dzięki niej  wyparowywanie wody, no i odpada nam odchwaszczanie.

Optymalną miejscówką, będzie latem stanowisko, gdzie rozproszone światło dzienne, zaś  zimą gościnnie przyjmujące bogate kąpiele słoneczne. Czyli nasadzenia w pobliżu drzew i krzewów liściastych, które przed nadejściem zimy 'gubią' liście. Na przełomie marca i kwietnia przycinamy bylinę na wysokości 0.2 metra od ziemi, zabieg ten przełoży się na 'zmotywowanie' werbeny , aby 'weszła na szybsze obroty' i za kilkanaście tygodni obficie się okwieciła.


 
 
 
Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Verbena_hastata
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz