wtorek, 7 grudnia 2021

Apium graveolens var. rapaceum - Seler korzeniowy - Knolselderij

                                                 Seler korzeniowy, to ta bardziej 'popularna' odmiana gatunku, jest spotykana w przydomowych ogrodach, na warzywnych ryneczkach - tam 'solo', albo w zestawie włoszczyzny.                                                     Celeriac.eng

Apium graveolens var. rapaceum - Seler korzeniowy - Knolselderij

A stamtąd surowy , marynowany, zapiekany, smażony, gotowany - duże pole do popisu,      jeśli chodzi o kuchenne rewolucje. I warto z tych możliwości korzystać, ponieważ warzywo to, jest źródłem minerałów, takich jak fosfor, wapń, żelazo, magnez oraz cynk. Z witamin to duża zawartość

witaminy C, witamin z grupy B, a także witaminy E. Do tego beta karoten, kwas foliowy oraz takie substancje czynne jak flawonoidy i furanokumaryny. Selerowe 'kotlety', na surowo w surówkach, jako składnik włoszczyzny bazą do bulionów, zup, sosów, kremów. Jakie korzyści z takich selerowych smakołyków? Wzmocnienie odporności, działanie antyseptyczne, wspomaganie regulacji ciśnienia krwi, oczyszczanie układu moczowego, wspieranie leczenia przewlekłych chorób układu oddechowego, korzystny wpływ na samopoczucie (zmniejsza nacięcia, stres). Wiele dobroczynnego oddziaływania, a do tego wszystkiego jest jeszcze niskokaloryczny (!) 

                                       Dlaczego więc jest to warzywo tak mało popularne/słabo rozpoznawalne we współczesnych czasach? Uprawiano je i doceniano jego właściwości już w czasach starożytnych. Jeśli dotychczas nie było w Twojej diecie selera korzeniowego, warto zmienić przyzwyczajenia żywieniowe na lepsze i pozwolić rozgościć się mu w kuchni na dobre. Internet 'pomoże', jeśli chodzi o przykładowe przepisy co smacznego przygotować z tego warzywa. Uwaga! Seler (naciowy, korzeniowy) - może być alergenem. Jeśli występują u osoby, która spożyła seler objawy takie jak wysypka, łzawienie oczu, duszności – koniecznie należy skonsultować się z lekarzem.

Apium graveolens var. rapaceum - Seler korzeniowy - Knolselderij

                                                     Seler korzeniowy, to warzywo aromatyczne o przyjemnym specyficznym smaku. Czy to surowy, czy po obróbce termicznej, nada potrawom wyrazistej głębi. W temacie uprawy, nie jest to roślina o wielkich wymaganiach, oczywiście pod warunkiem, że od samego początku zajmiemy się nią jak należy. Mniej więcej na przełomie stycznia i lutego, należy dokonać wysiewu nasion. Do czasu wschodów są niezbędne temperatury powyżej 18°C . Potem, gdy w doniczkach się zazieleni, mogą być tolerowane spadki nawet do 14°C. Nasiona wysiewamy na lekko wilgotne podłoże, nie przysypujemy ich ziemią. Skoro w pomieszczeniu nocą niewielkie spadki temperatury, warto doniczki na ten czas okrywać folią, która nigdy nie powinna dotykać roślinek. Gdy wyrosną dwa trzy liścienie właściwe, siewki pikujemy do większych pojemników. Dbamy, aby rośliny miały zapewniony stały średni stopień wilgotności podłoża. Do podlewania używamy wody o temperaturze podobnej do tej, jaka panuje w otoczeniu rozsady. Na miejsce docelowe w ogrodzie do warzywniaka małe selery korzeniowe powinny trafić, gdy minie zagrożenie powrotu wiosennych przymrozków. Przed przesadzeniem warto je kilka dni hartować, (wynosić doniczki na kilka godzin w czasie pogodnych popołudniowych godzin).

W ogrodzie podobnie, żyzne przepuszczalne podłoże,  jasna miejscówka, utrzymywanie stałego średniego stopnia wilgotności, (podlewamy rano, albo pod wieczór - dzięki temu unikniemy zniszczenia nadziemnych części - słońce+woda).  Regularnie usuwamy chwasty. Nie obrywamy dużej ilości zielonej czuprynki selerów, bo  to niestety 'odbije się' na niezbyt satysfakcjonującej wielkości części podziemnych. Zbiory jesienią, przed nadejściem przymrozków. Przycinamy listną 'czuprynkę' i drobne korzenie. Jeśli przechowywanie w chłodni, to nawet do 7 miesięcy, bardziej 'dostępną' techniką w skrzynkach z piaskiem w pomieszczeniu, gdzie do 6°C - do początku lutego. 'Maxim', 'Denar' i 'Talar', odmiany godne polecenia.

Apium graveolens var. rapaceum - Seler korzeniowy - Knolselderij
Apium graveolens var. rapaceum - Seler korzeniowy - Knolselderij
Apium graveolens var. rapaceum - Seler korzeniowy - Knolselderij


Apium graveolens var. dulce - Seler naciowy - Bleekselderij ( foto )

 

Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Celeriac
https://pl.wikipedia.org/wiki/Selery_zwyczajne
https://nl.wikipedia.org/wiki/Knolselderij

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz