wtorek, 28 kwietnia 2020

Dryopteris iranica - Nerecznica irańska - Niervaren (soort)

                                               Nerecznica irańska, opisywana jako (Dryopteris iranica) bądź (Dryopteris affinis subsp. coriacea), to kolejna z odsłon rodzaju nerecznica. Dotąd spotykana w europejskich ogrodach botanicznych i u prywatnych kolekcjonerów, ale wszystko wskazuje na to, że podobnie jak inne gatunki, dzięki swej atrakcyjnej paprociowej szacie, może podbić wiele cienistych ogrodowych zakątków. Atrakcyjna wieloletnia roślina ogrodowa, która przez kilka miesięcy w roku, w wytyczonym miejscu, będzie tworzyła witalne, zielone tło.

                                                     Wood ferns.eng
Dryopteris - Nerecznica - Niervaren
Dryopteris iranica - Nerecznica irańska - Niervaren (soort)

Pierzaste liście, osiągają długość pomiędzy 40, a 80 centymetrów; im większe, tym bardziej ułożone horyzontalnie. 'Zgrabny' pokrój, wskazania nasadzenia w grupie, minimum po trzy.
Możliwość rozmnażania wegetatywnego (z części kłącza) i przez zarodniki. Zarodnia powstaje na dolnej stronie liścia z komórki epidermalnej. Wysiewamy zarodniki na niewielką warstwę ziemi; 
przy użyciu zraszacza z drobnymi oczkami spryskujemy wodą; zamykamy szczelnie przezroczysty plastikowy pojemnik i ustawiamy go na słonecznym parapecie.
 W pomieszczeniu powinno być nie mniej niż 16°C (im cieplej, tym szybciej w pojemniku się zazieleni). Po około dwóch tygodniach, powinny być pierwsze wschody. Gdy siewki będą wystarczająco wyrośnięte, pikujemy je do większych oddzielnych pojemników, a w momencie, gdy minie zagrożenie powrotu wiosennych przymrozków, w miejsce docelowe do gruntu. Warto 'maluchy' przezimować pod dachem, (w chłodnym pomieszczeniu z dostępem do dziennego światła, z regularnymi niewielkimi dostawami wody).
                               Zdecydowanie mamy do czynienia z rośliną, która nie przepada za słonecznymi kąpielami. Możemy ją sadzić pojedynczo, w grupie,  pośród innych paproci, czy przy innych roślinach, które lubią zacienione miejscówki. Wówczas, zwróćmy uwagę na aranżowanie wysokości

Dryopteris iranica - Nerecznica irańska - Niervaren (soort)

pięter. Jeśli takie tworzymy, róbmy nasadzenia tak, aby jedne rośliny nie zagłuszały pozostałych. (na przykład, ten gatunek sadzony blisko ściany, nie mając odpowiedniej przestrzeni wzrostu, będzie niższy).  
                                 Dorosłe egzemplarze, charakteryzują się stosunkowo średnią mrozoodpornością. Dlatego przed zimą, oczyszczamy ze starych, zbędnych części, obkładamy gałązkami świerkowymi. Powtórne 'sprzątanie' w pierwszej połowie wiosny, a potem  już zasilanie paprotki kompostem (humusem, krowiakiem). Należy wykopać w pobliżu kęp kilka, kilkanaście niezbyt głębokich dołków i wypełnić je 'dokarmiaczem'. (Albo wykorzystać nawóz wieloskładnikowy do paproci). 
To roślina trująca (!). Jeśli więc taka paprociowa pięknotka jest w naszym ogrodzie, należy o tym zagrożeniu poinformować naszych domowników.
                                       Średni stopień wilgotności podłoża, choć roślina jest tolerancyjna względem czasowych przesuszeń. Jeśli okres upałów w drugiej połowie wiosny, odbije się to na jej 'centymetrach ', będzie niższa, ale nadal pełna witalności. Więc wówczas i przy długotrwałych upałach latem, warto jednak i do niej zawędrować z konewką.
                                         Nerecznicę irańską, można także uprawiać w donicy i wyeksponować w pomieszczeniu. Istotne, aby stworzyć cienisty zakątek, utrzymywać stały umiarkowany stopień wilgotności przepuszczalnego podłoża (pH zakwaszone). Zimą, gdy działają grzejniki i latem, w czasie suszy, wskazane zraszanie (rano, bądź pod wieczór), rozpylaczem o drobnych oczkach.
Dryopteris cycadina - Nerecznica sagowcowa -  Olifantslurfvaren (soort) ( foto )Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Nerecznica
https://nl.wikipedia.org/wiki/Niervaren
https://en.wikipedia.org/wiki/Dryopteris

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz