wtorek, 1 października 2019

Physalis peruviana - Miechunka peruwiańska, (M. jadalna) - Goudbes

                                            Miechunka peruwiańska, (inne nazwy:  rodzynek brazylijski, jagoda inkaska, jagoda peruwiańska, wenezuelskie topo-tono, miechunka jadalna, wiśnia peruwiańska). Roślina z jadalnymi owocami, w przeciwieństwie do ozdób miechunki rozdętej, która jest zapraszana do naszych ogrodów wyłącznie w celach zdobniczych.
                                           Gatunek ten uwielbia ciepłe słoneczne dni. Oczywiście, czy to na balkonie,czy gdy posadzona w gruncie, w czasie upałów nie powinna być narażona  na ostro operujące promienie słoneczne, ani na poparzenia.


                                                       Cape gooseberry.eng
Physalis peruviana - Miechunka peruwiańska, (M. jadalna) - Goudbes


                                             Smaczne słodkawe owoce, to witaminowa booomba, a dodatkowo rzadko spotykana atrakcja, która można przyozdobić desery, czy wkomponować z innymi owocami w sałatkowy miks. Przy odpowiedniej uprawie, smakołyki te są 'do wzięcia ' już od połowy lipca, aż do jesiennych przymrozków. Smak, właściwości zdrowotne, ładny wygląd (gdzie w ciągu kilku
miesięcy różne odsłony), prosta w prawie - to wszystko przemawia za tym, aby w następnym sezonie zaprosić jagody peruwiańskie do warzywnika, do kwietnego ogrodu, albo przy nasadzeniach pojemnikowych wyeksponować ją na balkonie, bądź na tarasie.
                                             Roślina jednoroczna, sugerowany wysiew nasion do rozsadnika w do na przełomie marca i kwietnia. Pikowanie w docelowe miejscówki, gdy minie zagrożenie powrotu wiosennych przymrozków. Gleba żyzna, przepuszczalna, o odczynie pH neutralnym, (może być delikatnie zakwaszony). Regularnie nawozimy do końca sierpnia nawozem dla roślin owocujących. Jeśli miechunka posadzona w ogrodzie kwietnym, a mamy plan spożywać owocki, nie możemy jej zasilać tymi samy nawozami, co inne rośliny (!), chyba, że są to naturalne mieszanki ziemi z kompostem, albo rozcieńczone gnojówki (pokrzywa, żywokost, wrotycz pospolity, skrzyp).
                                          Rodzynek brazylijski, w swoim naturalnym środowisku osiąga wysokość do 120 centymetrów, u nas będzie to pomiędzy 50,a 70 centymetrów. Roślina owłosiona, silnie rozgałęziona o wzroście sympodialnym. Część pędów, może się układać w pozycji horyzontalnej. Sercowate i nieco filcowate liście, w kolorze wyrazistej zieleni. Kwiaty, wyrastają pojedynczo na zwisających szypułkach. Są obupłciowe, samopłodne. Mają charakterystyczny, rozdęty podczas kwitnienia kielich. Korona kwiatów żółta, 5-łatkowa, dołem pokryta ciemnymi plamkami.
Pojedynczy owoc, to  okrągła i pachnąca jagoda. Owoce osiągają masę 4–5 gramów i są zamknięte w zrośniętych działkach kielicha.
                                       Przy uprawie wskazane, aby podłoże utrzymywało stałą średnią wilgotność. Gdy uprawa w donicy, niech nie pozostaje w osłonce, czy na podstawku woda. W czasie suszy, niezbędne dodatkowe dostawy wody. Od razu będzie widać, gdy roślina zaniedbana  - pędy wiotczeją, liście oklapnięte, znikome kwitnienie, a co za tym idzie, brak owocowania.


Physalis peruviana - Miechunka peruwiańska - GoudbesPhysalis peruviana - Miechunka peruwiańska - GoudbesPhysalis peruviana - Miechunka peruwiańska - Goudbes
Physalis alkekengi - Miechunka rozdęta - Echte lampionplant (foto)
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Physalis_peruviana
https://pl.wikipedia.org/wiki/Miechunka_peruwia%C5%84ska
https://nl.wikipedia.org/wiki/Goudbes