środa, 2 października 2019

Pentas lanceolata - Piątak lancetowaty

                                          Piątak lancetowaty, na kontynencie afrykańskim jest rośliną wieloletnią, ze względu na brak tolerancji temperatur 'na minusie '  u nas traktowana jako jednoroczna.  Wybór pośród koloru kwiatostanów, wielomiesięczne kwitnienie (od czerwca do pierwszych jesiennych przymrozków), klasyfikuję ją wysoko w rankingu kwietnych ogrodowych, balkonowych, tarasowych ozdób.

                                                       Egyptian starcluster.eng
Pentas lanceolata - Piątak lancetowaty

Tak właśnie, można ten gatunek piątaka uprawiać i na rabatach, albo w grupowych kolorystycznych plamach w ogrodzie, i w donicach w naszych mniejszych przestrzeniach wypoczynku na zewnątrz. Dorosły egzemplarz posiada wysokość (w zależności od odmiany), pomiędzy
30, a 60 centymetrów. Wyraziste, ciemnozielone liście i pełne koloru półkuliste baldachy piątaka lancetowatego, nie są często spotykane, więc poza funkcją zdobniczą, będzie to również oryginalny plant.
                                Jego uprawa nie należy do kłopotliwych. Czy to w ogrodowym zakątku, czy w pojemniku z odpływem, podłoże przepuszczalne (najkorzystniej, gdy ziemia przemieszana z kilkoma garściami humusu (kompostu) i żwirku (kamyków, keramzytu). Jeśli chcemy długie, bogate kwitnienie, obrywamy regularnie przekwitające kwiatostany, a po drugie, musimy zadbać, aby odczyn mieszanki miał pH zasadowe. W tym celu, ścieramy do niej kawałek kredy, a dostawy wody, to ta z kranu (utrzymywane odpowiednie pH).
                              Jeśli nie jest prosto trafić na tę roślinę na rynku ogrodniczym, a bardzo spodobało się nam, w jaki sposób przez wiele miesięcy zdobi, wówczas nie zapominajmy na przełomie sierpnia i września pobrać sadzonki. Cała roślinę trudno się przechowuje, a i wschody nasionek kapryśne. Dlatego najlepszym sposobem zaopatrzenia się w materiał, będą sadzonki. Ukorzeniamy je w podobnym podłożu w jakim rosną rośliny mateczne, przenosimy do pomieszczenia, gdzie jest dostęp


Pentas lanceolata - Piątak lancetowaty

do dziennego światła, a temperatura nie spada poniżej 5℃ (optymalna przez zimę 10 do 18℃). Podlewamy regularnie, niewielkie dostawy kranówki, gdy wierzchnia warstwa dobrze przesuszona. Nie pozostawiamy wody na podstawku, czy w osłonce. 
Taki system podlewania dotyczy również roślin, które już kwitną w sezonie. Nie dopuśćmy do zalewania, czy do przesuszenia brył korzeniowych - w każdym z tych przypadków, nastąpi zahamowanie kwitnienie, a nawet, że rośliny nam wypadną.
Zaczynamy nawozić co dwa tygodnie nawozem wieloskładnikowym do roślin jednorocznych, albo bylinowych kwitnących - od kwietnia, nawet do połowy września (ilością, według wskazówek na etykiecie).
                      Piątaka lancetowatego, można wyeksponować w eleganckich donicach, jak  i prowadzić w prostych, uniwersalnych pojemnikach. Wachlarz barw kwiatów, to dla nas możliwości tworzenia kompozycji, albo jednobarwnej plamy. Wiosenne uszczknięcia nad drugą parą liści (mniej więcej do początku maja), to gwarancja,że 'stworzymy' roślinie ładny gęsty pokrój.
Pięć płatków w każdym pojedynczym kwiatuszku, lancetowaty kształt liści - roślina przedstawia się nam w pełnej krasie już z nazwy.


Pentas lanceolata - Piątak lancetowaty

Pentas lanceolata - Piątak lancetowaty


Pentas lanceolata - Piątak lancetowatyPentas lanceolata - Piątak lancetowatyPentas lanceolata - Piątak lancetowaty
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Pentas_lanceolata