czwartek, 3 października 2019

Phlebodium aureum - Flebodium złociste, paproć złocista - Blauwvaren

                     Flebodium złociste, paproć złocista, w swoim naturalnym środowisku, jak i u nas, przy uprawie w mieszkaniu, pozytywnie zaskakuje wieloma odsłonami. W tropikalnych i w subtropikalnych lasach,  zarówno jest epifitem i rośliną naziemną.Dorosły egzemplarz osiąga tam do metra wysokości i  nieco większą rozpiętość 'powycinanych liści.
                                                       Golden polypody.emg
Phlebodium aureum - Flebodium złociste, paproć złocista - Blauwvaren
'Blue star'
oraz Muehlenbeckia complexa - (Muhlenbekia) ( foto )

                          Na naszej szerokości geograficznej, nie będzie tak spektakularnych rozmiarów, nie mniej jest czym cieszyć oczy. Gatunek  bardzo zmienny - a to równa się zróżnicowanym kształtom i kolorom liści. Zarodnie, jaki łuski okrywające na zewnątrz kłącze - niezmiennie w lekko połyskującym złotym kolorze.
                          Roślinę prowadzi się prosto. W okresie letnim może być wystawiona do cienistego ogrodowego zakątka. Jest zimozielona, ale nie warto jej zostawiać na mrozie ... nie przetrwa starcia z minusowymi temperaturami. Nieogrzewane pomieszczenie z dostępem do dziennego światła, przy
bardziej skąpych dostawach wody - to maksimum możliwości wystawiania się na zimno.
Ekspozycja zacieniona; jako podłoże doskonale sprawdzi się ziemia uniwersalna przemieszana z kilkoma garściami humusu i garścią kamyków. Dbajmy, aby odczyn pH był delikatnie zakwaszony.
Paprotka bardzo źle reaguje na nadwyżki wody - wiotkie, a z czasem gnijące liście, to nic zdrowego, ani atrakcyjnego.
Kłącze trochę 'chodzi', rośliny nie sadzić w głębokim, ale w nieco szerszym pojemniku. Przy zmianie mieszkanka każdej wiosny, albo co dwa lata, wystarczy doniczka z odpływem, która jest o numer, dwa szersza od poprzedniej. Przesadzanie robimy w momencie startu okresu wegetacyjnego, to jest w połowie marca (sprzyjające okoliczności do podziału kłącza i pozyskania młodych egzemplarzy).
Oczywiście, jeśli będą zarodniki - one także są doskonałym materiałem do powołania kolejnego


Phlebodium aureum - Flebodium złociste, paproć złocista - Blauwvaren
''Davana'

pokolenia paproci flebodium -  aby proces przebiegł bez problemów, zarodnie wysiewamy bezpośrednio na lekko wilgotną  ziemię, pojemnik zakrywamy szczelnie folią i ustawiamy
w słonecznym ciepłym miejscu. Po kilku dniach, powinny być już pierwsze wschody. Dwu, trzy centymetrowe maleństwa, rozdzielamy od 'rodzinki' i pikujemy po trzy do oddzielnych niewielkich pojemników, wówczas powinny już dalszą drogę wzrostu osiągać w zacienionym miejscu. 
                          W naturalnych warunkach, gatunek żyje w otoczeniu, gdzie jest wysoka wilgotność powietrza. Także, nie rzecz w 'zalewaniu' przy podlewaniu, a utrzymaniu stałego średniego stopnia.  Technika sprawdzania  'na palec' -  pierwsza warstwa gleby sucha, dostawa wody (zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny, nie lejemy nią po liściach).
Na spodku możemy ustawić kamyki, a dopiero na nich doniczkę - stamtąd czerpanie wody jest bezpieczne. W  żadnym wypadku, nie zostawiajmy wody w osłonce, czy na spodku, gdy pojemnik stoi bezpośrednio na nim.
                                Nawozimy od marca do końca października, środkiem  przeznaczonym do 'dokarmiania' paprotek (stosujemy według zaleceń na etykiecie).
                                  Paprotka, która wpasuje się w charakter rustykalnych, skandynawskich, przytulnych i biurowych pomieszczeń. Nasadzenia w monotematycznej grupie, albo możliwość tworzenia kompozycji z kilku odmian, różniących się od siebie kolorem, fakturą i kształtem listków.


Phlebodium aureum - Flebodium złociste, paproć złocista - Blauwvaren
'Blue star'


Phlebodium aureum - Flebodium złociste, paproć złocista - Blauwvaren
'Blue star'
oraz Muehlenbeckia complexa - (Muhlenbekia) ( foto )Phlebodium aureum - Flebodium złociste, paproć złocista - Blauwvaren
''Davana'Phlebodium aureum - Flebodium złociste, paproć złocista - Blauwvaren
''Davana'


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://www.vip-colors.com/2019/02/muehlenbeckia-complexa-mulenbekia.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Phlebodium_aureum
https://pl.wikipedia.org/wiki/Flebodium_z%C5%82ociste