poniedziałek, 30 września 2019

Veronica austriaca - Przetacznik ząbkowany - Brede ereprijs

                                         Przetacznik ząbkowany,  w stanie dzikim z rzadka spotykany na kwietnych łąkach. Za to, co cieszy, coraz częściej zapraszany, aby 'lazurowo niebieskimi plamami' przyozdobił wytyczone ogrodowe zakątki. Lubi kąpiele słoneczne, nie ma zbyt dużych wymagań jeśli chodzi o zasobność gleby, 'tolerancyjny' w stosunku do miejskich zanieczyszczeń powietrza. I przede wszystkim, wdzięcznie, z duża dozą naturalności zdobi i dodaje przestrzeni wyrazistego koloru.


                                                     Broadleaf speedwell.eng
Veronica austriaca - Przetacznik ząbkowany - Brede ereprijs


                                    Jako wieloletnia roślina zadarniająca, kwitnąca od czerwca niemal do końca sierpnia, jest bardzo atrakcyjnym ogrodowym 'smaczkiem'. W zależności od odmian, wachlarz jasnych błękitów, przez kolor chabrowy, aż do ciemnego fioletu.
Ponad zielonym tłem lancetowatych, krótkoogonkowych liści, na wysokość od 20 do
40 centymetrów wznoszą się pędy, których szczytową część stanowią groniaste kwiatostany.
                               Wczesną jesienią, gdy kwitnienie jest już zakończone, a my chcemy nabyć nowe egzemplarze rośliny, aby 'udekorować' nimi inną część ogrodu, należy dokonać podziału bryły korzeniowej. Nagrzana przez lato ziemia, to na pewno bardzo pomocny atut, przy zaaklimatyzowaniu się 'młodzików'.
                          Polityka tego gatunku, jest prosta - zdobić kwiatami w sezonie, a poza nim, zwartym pokrojem zadarniać wyznaczone terytorium. Roślina nie rozrasta się ekspansywnie. Tym bardziej cieszy ta wiadomość, gdy bierzemy pod uwagę, zagospodarować ją na: skalniakach, murkach, rabatach, skarpach, na żwirowych placach.


Veronica austriaca - Przetacznik ząbkowany - Brede ereprijs


                         Optymalne warunki uprawy, to miejsce słoneczne, z przepuszczalną żyzną glebą, o stałym umiarkowanym stopniu wilgotności. Maleństwa te, jednak sobie poradzą i w trudniejszych 'miejscówkach'. Pewne jest to, że bardziej poradzi sobie przetacznik ząbkowany w czasie czasowej suszy, niż na terenach zalewowych. Także, gleby z wysokim stopniem wilgotności, odpadają.
                    Gdy susza, nie zapominamy i o podlewaniu tych maleństw. Robimy to  z rana, albo pod wieczór. Lejąc wodą w godzinach południowych, doprowadzilibyśmy do poparzeń , a część pędów i liści 'się by ugotowała'.
                     Zasilamy od kwietnia do końca kwitnienia. Przy zapewnieniu dobrych warunków uprawy - przetacznik jesienią może powtórzyć kwitnienie. Będzie dużo słabsze, ale i tak małe kwietne ozdoby, pośród nadchodzących szarości,  sprawią swoją obecnością miłą niespodziankę.
                     Szerokie zastosowanie tych maleństw, ich stosunkowo wysoka mrozoodporność i oczywiście, bardzo zdobniczy zimozielony pokrój - wszystko to, przemawia za tym, aby w następnym sezonie, w naszym ogrodzie rozgościł się i ten gatunek przetacznika.

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Veronica_austriaca
https://pl.wikipedia.org/wiki/Przetacznik_z%C4%85bkowany
https://nl.wikipedia.org/wiki/Brede_ereprijs