poniedziałek, 28 października 2019

Beta vulgaris - Burak zwyczajny - Biet

                                    Burak zwyczajny, to warzywo, którego uprawy nie powstydzi się każdy szanujący swe zdrowie człowiek. Przydomowe ogrody warzywne, pojemniki - wszędzie tam dobrze jest stworzyć optymalne warunki, aby nasze nakłady pracy jesienią przełożyły się na satysfakcjonujące zbiory.

                                                                 Beet.eng
Beta vulgaris - Burak zwyczajny - Biet
'Chioggia guardsmark'

                                   Gatunek charakteryzuje się zmiennością, a dla nas to oznacza tyle, że mamy większy wybór pośród jego podgatunków i ich wielu atrakcyjnie prezentujących się i wyśmienicie smakujących odmian.
 Podgatunek Beta vulgaris L. subsp. vulgaris, to nie tylko powszechnie znany birak ćwikłowy, to także możliwość uprawy * buraków pastewnych (pokarm dla zwierząt hodowlanych), * buraków cukrowych (do produkcji cukru), a również i tych, z których do przygotowania zup, sosów i deserów
wykorzystany części nadziemne - mowa o * boćwinie.
Widać więc, że burak to temat na skalę przemysłową, dobro dla ludzi i innych zwierząt. Regularnie spożywany (najlepiej, gdy na surowo w formie wyciskanych soków, gdyż gotowane buraki tracą wiele swoich prozdrowotnych właściwości), przełoży się na poprawę naszego samopoczucia, poczujemy się bardziej witalni. Spożywanie tego warzywa zapobiega anemii, organizm dostaje wsparcie dla pracy układu odpornościowego, krwionośnego, oddechowego, wydalniczego.
Zaś  przeciwutleniacze, skutecznie chroniąc nas przed działaniem odpowiedzialnych za raka wolnych rodników. Samo dobro - pamiętajmy, że na surowo (!)
Burak, to bogactwo w: tłuszcze, białko, węglowodany, błonnik, cukry, witamin – witamina A, witaminy z grupy B (witamina B1, B2, B3, B6 i B9), witamina C, E i K. Jest również zasobny w pierwiastki mineralne: bor, chlor, cynk, fluor, fosfor, kobalt, lit, magnez, mangan, miedź, molibden, potas, sód, wapń, żelazo oraz rubid i cez.


 Beta vulgaris subsp. vulgaris - Burak ćwikłowy - Rode biet (foto)

                                    Odmiana 'Golden Eye', posiada delikatniejszy smak od powszechnie dostępnego buraka ćwikłowego. Ta żółta, wraz  z  'hipnotyzującą' odmianą 'Chioggia guardsmark',
 to idealne warzywa, aby stworzyć wykwintny, pięknie prezentujący się, a do tego zdrowy posiłek. Cienkie ozdobne plasterki mogą być podpieczone, podsmażone, (albo po ugotowaniu warzywo pokrojone). Oczywiście, nadal trzymajmy się tego, że jako surowe - w sokach, drobno pokrojone w sałatkach, niskokaloryczne będą tym najlepszym źródłem witamin i mikroelementów. 
W kuchennych działaniach roboczych z burakami, zachowajmy ostrożność, poplamione ubrania niezbyt łatwo się czyści z plam po tym warzywie.
                                   Wysiew do gruntu późną wiosną i  to tam, gdzie przepuszczalność, średnia żyzność, ciepło, słońce oraz umiarkowana, stała wilgotność. Zaleca się, aby w bliskości buraczków, sadzić cebulę, czosnek, aksamitki. Te rośliny skutecznie odstraszają szkodliwe muszki, które mogłyby złożyć jajeczka. Po wykluciu, młode larwy pożywiają się rosnącym korzeniem , robiąc w nim dziury. Oczywiście, potem takie egzemplarze są niezdatny do spożycia. Aby się dodatkowo chronić przed tymi i innymi szkodnikami (nornica, kret, myszy), warto  w centrum ogrodniczym zaopatrzyć się w w odpowiednie środki ochrony, a także ulokować w bliskości warzyw specjalne pułapki i 'odstraszacze'.
Jeśli chodzi o boćwinę, można ją wysiewać i latem, wtedy wydłużymy czas zbiorów młodych, smacznych listków.
Jeśli chodzi o odmiany, z których wykorzystujemy części podziemne, zbiory przeprowadzamy końcówka września i przez październik. Aby ich nie pokaleczyć, warto do podważania wykorzystać niewielkie widełki. W odpowiednich warunkach (na przykład, w suchej piwnicy), buraczki mogą być przechowywane nawet przez trzy miesiące. Sałatki z buraków pasteryzowane, 'zrobią' nam niejeden obiad przez o wiele więcej miesięcy. Nie zapominajmy też o przygotowaniu przepysznej ćwikły z chrzanem, mniam.


Beta vulgaris - Burak zwyczajny - Biet
'Golden Eye'


Beta vulgaris - Burak zwyczajny - Biet
'Golden Eye'Beta vulgaris - Burak zwyczajny - Biet
'Chioggia guardsmark'
 


Beta vulgaris - Burak zwyczajny - Biet
6 kg., po opłukaniu, godzina gotowania
 
 
 
 

Beta vulgaris - Burak zwyczajny - Biet
Po obraniu/ściągnięciu skórki, starcie

 
 
 
 
Beta vulgaris - Burak zwyczajny - Biet
Słoiki po zakonserwowaniu/ pasteryzacji


 
 
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Beta_vulgaris
https://pl.wikipedia.org/wiki/Burak_zwyczajny
https://nl.wikipedia.org/wiki/Biet