sobota, 26 października 2019

Tillandsia cyanea, Wallisia c. - Oplątwa niebieskawa

                                        Oplątwa niebieskawa,bez wątpienia jest tą rośliną, która przyciągnie spojrzenia uznania nawet najbardziej wytrawnych kolekcjonerów roślin egzotycznych. Kwitnie raz, potem, gdy chcemy powtórzyć ten spektakl, należy pobrać i ukorzenić odrosty - młode pokolenie rozpocznie podróż do kolejnego kwitnienia.

                                                                Pink quill.eng
Tillandsia - Oplątwa - Tillandsia.nl    
  Tillandsia cyanea - Oplątwa niebieskawa -  T. c.nl
  'Anita'

Gatunek ten wytwarza czerwonoróżowy kwiatostan o wysokości pomiędzy 15, a 25 centymetrów. Zbudowany jest on z ułożonych dachówkowato liści przykwiatowych, między którymi pojawiają się fioletowo-niebieskie kwiaty. Wokół szarozielone liście z rowkiem pośrodku tworzą rozety o luźnej, trawiastej strukturze.
W porównaniu z innymi opłątwami, przy tej nie trzeba ekwilibrystyki z uprawą powietrzną (choć można), ponieważ dość dobrze radzi sobie w uprawie pojemnikowej; oczywiście przy założeniu,
że stworzymy jej optymalne warunki uprawy.
Kwitnienie najczęściej ma miejsce latem. Kwiaty nie są szczególnie trwałe, za to te najpiękniejsze barwne części, przylistki, będą zdobiły nawet kilka miesięcy. Po tym czasie, nawet gdy usuniemy pędy z nieestetycznymi już częściami, stara część rośliny zacznie zamierać. Uzbrójmy się w cierpliwość, niczego nie wyrzucajmy, oszczędnie podlewajmy i po około dwóch miesiącach, od rośliny matecznej oddzielmy odrosty, (które będą kolejnym pokoleniem egzotycznej rośliny). Przesadźmy je do właściwego podłoża.
Oplatwy, uwielbiają wysoki stopień wilgotności powietrza. Także, ustawienie kilku zwilżaczy wypełnionych wodą, przysłuży się nie tylko roślinom, ale i naszemu lepszemu samopoczuciu. Zraszamy planty rano,albo pod wieczór - w tym czasie, w naturalnych warunkach osiada rosa. Używamy rozpylacza  bardzo drobnych oczkach.  To ma być mgiełka, a nie wielkie krople wody.


Tillandsia cyanea - Oplątwa niebieskawa  
 'Anita'

Dostawy 'mgiełki', to jak dostawy wody do oplątwy uprawianej w pojemniku, także nie często. Czy innym jest wysoka wilgotność powietrza, a czym innym przelana roślina.  Do podlewania używamy wody, która posiada temperaturę zawsze zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu plantu. Powinna być miękka, odstała (bez wapna), w ciepłe miesiące mile widziana deszczówka. Kolejna dostawa, gdy podłoże na deseczce jest suche, (lekka doniczka), średnio zabieg co 10, do 12 dni. W dzień zraszania, jeśli 'na stałe' podwieszone, warto pod roślinami położyć ceratę (folię), nadwyżka wody  z zraszacza będzie 'kapała' ; chodzi o to, aby roślina przyjęła płynu tyle ile potrzebuje, a my nie będziemy mieli zachlapanego mieszkania.
                                Późną jesienią i przez zimę, jak najbardziej ekspozycja południowa. W ciepłe miesiące, zdecydowanie nie dla ostro operujących promieni słonecznych. Także wówczas wystawa wschodnia, będzie tą optymalną. Brak szaro zielonych barw,a jedynie zielone, przesuszone końcówki - zbyt niska wilgotność w otoczeniu, albo właśnie za dużo dziennego światła.  Im, w czasie zimowych miesięcy chłodniejsze pomieszczenie, tym roślina potrzebuje więcej światła dziennego i niedużych regularnych dostaw wody. Jeśli pomieszczenie ogrzewane, wody może być 
więcej. Nie lejemy wodą po liściach.
Temperatury pomiędzy 14, a 30°C 'sprawdzą się' pod warunkiem, że obędzie się bez nadwyżek wody i wypomnianych już, niesłużących kąpieli słonecznych. Nie fundujmy roślinie radykalnych zmian, chrońmy ją przed przeciągami.
                             Nie ma mowy o zbitym, źle przepuszczającym powietrze i wodę podłożu.  Jeśli nie jesteśmy w stanie zakupić specjalistycznej mieszanki dla tego 'kwiatka', stwórzmy je samodzielnie z kawałków oczyszczonej z żywicy kory , włókien kokosowych i z keramzytu (jak dla storczykowatych). Pojemnik z odpływem, dobrze przesuszone podłoże, nowa dostawa wody.
                                    Jako 'dokarmiacza' używamy nawozu wieloskładnikowego przeznaczonego dla roślin uprawianych w domu kwitnących. W tym temacie, świetnie sprawdzą się także specyfiki, którymi pielęgnuję się storczyki. Częstotliwość i ilość nawozu, według wskazówek na etykiecie. Po zakończeniu kwitnienia zaprzestajemy nawożenia.


Tillandsia cyanea - Oplątwa niebieskawa
Tillandsia cyanea - Oplątwa niebieskawa  
 'Anita'Tillandsia cyanea - Oplątwa niebieskawa  
 'Anita'Tillandsia (soorten) - Oplątwa (gatunki) ( foto )Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://nl.wikipedia.org/wiki/Tillandsia_cyanea
https://pl.wikipedia.org/wiki/Opl%C4%85twa
https://nl.wikipedia.org/wiki/Tillandsia
https://en.wikipedia.org/wiki/Wallisia_cyanea

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz