piątek, 10 maja 2019

Leucospermum cordifolium - (Protea poduszkowe)

                                             Leucospermum cordifolium, bliżej znane z potocznej nazwy (Protea poduszkowe), w swoim naturalnym środowisku, to zimozielony krzew, który osiąga wysokość do 1.5 metra. W stanie dzikim rośnie w południowej części kontynentu afrykańskiego - więc wiadomo, do uprawy pojemnikowej na naszej szerokości geograficznej, niezbędne dodatnie temperatury oraz dostęp do dziennego światła 'na bogato'.
                                                  Ornamental picushion.eng
Leucospermum  - (Protea) - L.nl
Leucospermum cordifolium - (Protea poduszkowe) 

                       Z wiadomych przyczyn jako 'doniczkowiec', dorosły egzemplarz (protea poduszkowe), osiągnie co najwyżej   80 centymetrów wysokości. Wzrost powolny i nie bądźmy zaskoczeni, jeśli finalnie będziemy w naszej mieszkalnej przestrzeni gościli półmetrową żywą ozdobę.
                      Krzaczek,  ma pojedynczy pień u podstawy, z którego łodygi rozrastają  się poziomo
i czasami wyginają się ku ziemi.  Zielone liście,  od spodu delikatnie srebrzyste (rodzina srebrnikowatych). Listki twarde, mięsiste, ustawiane naprzemiennie wzdłuż pędów, mniej lub bardziej skierowane do góry, owalne lub w kształcie serca, marginesy tępo podłużne, z maksymalnie sześcioma zębami kostnymi na szczycie każdego.  Przy odpowiedniej pielęgnacji, z czasem na końcach pędów, zawiązują się najczęściej pojedyncze kwietne pąki (zdarzyć mogą się podwójne).   Kwiatostany są duże, w oryginalnym  kształcie, utrzymują się wiele tygodni. Pojedynczy kwiat, to 'główka' , najczęsciej w pomarańczowym kolorze (także odmiany w barwach żółtej i czerwonej), która w miarę dojrzewania zamienia się w miedziany brąz. Roślina kwitnąca jesienią - od września do grudnia. Nasiona, są stosunkowo twardymi orzechami bez łusek. Egzemplarz dość szybko dojrzewa, pierwsze kwitnienie  po trzecim roku uprawy. Trzeba również pamiętać o tym, że po około 10 roku uprawy, roślina przestanie kwitnąć - taka jej natura. Dlatego, wiedząc o tym, należy odpowiednio wcześniej wysiać nasiona, aby kolejny młodszy egzemplarz cieszył nasze oczy efektownie prezentującymi się energetycznymi kwiatostanami.
                   Wysiew z nasion, (bez problemu można zakupić przez internet). Przed wysianiem, nasiona namoczmy w letniej wodzie i pozostawmy w niej na 24 godziny. Wschody trwają od 4 do 12 tygodni. Leucospermum cordifolium - (Protea poduszkowe) 

Podłoże przepuszczalne, o pH zakwaszonym. Pierwsza warstwa w donicy z odpływem, 3-5 centymetrów żwirku, drobnych kamyków; następnie średnio żyzna gleba przemieszana z 'rozluźniaczem' (perlit, keramzyt). 
                            Ekspozycja otwarta na dzienne światło, jak najbardziej południowa wystawa. Jednak pamiętajmy, nawet te rośliny, które uwielbiają słoneczne kąpiele, nie powinny być narażane na zbyt agresywnie operujące promienie. Przy ładnym zwartym pokroju, po usunięciu przekwitających kwiatostanów, jak najbardziej może to być 'parapetowiec', a w ciepłe miesiące zmienić miejscówkę na letnisko. Żadnych temperatur na minusie, optymalne zimowanie (po zakończeniu kwitnienia), to od 14 do 18°C. Na zewnątrz wynosimy, gdy roślinie nie będą zagrażały duże spadki temperatury (dzień/noc). 
                       W temacie podlewania, należy zachować daleko posuniętą ostrożność. Otóż, przy dostawie wody, mięsiste listki 'opiją się' ile trzeba, więc kolejne podlewanie, gdy wierzchnia warstwa podłoża bardzo dobrze przesuszona. Nie pozostawiamy wody w osłonce, czy na podstawku. Odstała, miękka, zawsze w temperaturze przybliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny. 
                       Przy corocznej, wiosennej wymianie ziemi, nie musimy nawozić. Wówczas pojemnik o numer, góra dwa większy. Przy rzadszym przesadzaniu, zasilajmy od kwietnia do momentu rozkwitu pierwszych kwiatów (według wskazówek na etykiecie, nawozem do roślin doniczkowych kwitnących).
                     Ze względu na swą wartość dekoracyjną, roślina jest wykorzystywana we florystyce (kwiaty cięte). Kwitnące (protea poduszkowe), to rzadki widok.  Dziś taki czas, że nieczęsto spotykane Pięknotki, nie muszą wzbogacać wyłącznie kolekcjonerskich zbiorów.   Taka jak ta i w naszej domowej przestrzeni, może pięknie się zaprezentować; zachwycić elegancją, oryginalnym kształtem i energią koloru.

Leucospermum cordifolium - (Protea poduszkowe) 

Leucospermum cordifolium - (Protea poduszkowe) 


Leucospermum cordifolium - (Protea poduszkowe) 
Leucospermum cordifolium - (Protea poduszkowe) 
Leucospermum cordifolium - (Protea poduszkowe) 
Leucospermum cordifolium - (Protea poduszkowe) 
Leucospermum cordifolium - (Protea poduszkowe) 
Leucospermum cordifolium - (Protea poduszkowe)
oraz Carthamus tinctorius - Krokosz barwierski - Saffloer ( foto )
oraz Lilium - Lilie - Leile ( foto )
oraz Eucalyptus gunnii - Eukaliptus górski, e.Gunna - Cidergomboom ( foto )
oraz Helianthus annuus- Słonecznik karłowy ( foto )Protea cynaroides - Protea królewska - Koningsprotea ( foto )Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Leucospermum
https://nl.wikipedia.org/wiki/Leucospermum
https://en.wikipedia.org/wiki/Leucospermum_cordifolium

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz