wtorek, 12 marca 2019

Menyanthes trifoliata - Bobrek trójlistkowy, b. trójlistny - Waterdrieblad

                                             Bobrek trójlistkowy, gatunek, który w 'dzikiej' przyrodzie staje się coraz rzadszy, a wszystko przez  odwodnianie i eksploatację  'miejscówek', w których on czuje się najlepiej. Jeśli chodzi o macierzyste tereny, spotkać go można głównie w lasach bagiennych, a także tam, gdzie występuje obniżenie poziomu wód gruntowych. Czyli będą to torfowiska, podmokłe łąki, bagna rowy, linia brzegowa naturalnych stawów. Ze względu na naturalny wdzięk, roślina ta chętnie jest


                                            Bogbean.eng
Menyanthes trifoliata - Bobrek trójlistkowy - Waterdrieblad


zapraszana do przydomowych wodnych ogrodów. Niewielkie oczka, stawy, wzbogacone o bobrka, na pewno, wzbogacą się w soczysty zielony kolor, a w drugiej połowie wiosny w eleganckie jasne kwiatostany.
Grube, długie pełzające kłącze jest 'mózgiem' plantu, całe zanurzone w wodzie. Roślina osiąga długość pomiędzy 15, a 30 centymetrów. To znaczy, że niema większego sensu, umieszczać go na
większych głębokościach w naszym wodnym akwenie. Miejsce przy brzegu, będzie tym w sam raz. Wówczas kłącze, będzie miało nieograniczony dostęp do czerpania substancji odżywczych, a pozostałe części będą się rozwijały zdrowo i dekoracyjnie. Wzniesiona, naga łodyga. Odziomkowe liście, są częściowo zanurzone w wodzie; skórzaste, ciemnozielone, całobrzegie, potrójne na długich ogonkach (stąd przymiotnik w nazwie gatunku). Z początkiem maja, do początku lata, trwa kwitnienie. Kwiaty w pączkach, często są zabarwione na czerwono, z chwilą rozkwitu ich płatki z delikatnego różu przechodzą w kolor jaśniejszy, bielszy.Groniasty kwiatostan, składa się z 20 do 30 gwiaździstych ozdób. Na tle wody i w otoczeniu soczyście zielonych listków - moment kwitnienia to bardzo eleganckie, a jednocześnie pełne naturalności ogrodowe wydarzenie.
Na miejsce przekwitniętych ozdób, zawiązują się kulisto-jajowate torebki o długości do 13 mm zawierająca drobne nasiona brązowej barwy. W ciepłe, słoneczne  sierpniowe południe, można je zebrać i przechować do wysiewu. 
                                            Zadbajmy o to, aby bobek trójlistny wraz z innymi wodnymi plantami, 'nie podbiły' całego lustra wody.  Zadbajmy, aby zawsze 1/3 powierzchni zbiornika, była niezarośnięte. Trujące gazy, muszą mieć ujście, poza tym, przy zdrowym rozwoju roślin, bardzo ważny jest proces dostępu dziennego światła. Jeśli  zajmą one cała powierzchnię, w pierwszych 
                       

Menyanthes trifoliata - Bobrek trójlistkowy - Waterdrieblad
oraz Nymphaea - Grzybienie - Waterlelie ( foto )


dniach, może i będzie to wyglądało widowiskowo, jednak w kolejnych, cześć tych, które zostaną stłamszonych przez inne, zacznie opadać na dno i rozpoczną się procesy gnilne. A co za tym idzie, pomimo naszych zabiegów oczyszczania, woda pozostanie mętna i zaczną na potęgę wytwarzać się glony, pojawi się brzydki zapach; a do tego rośliny zaczną chorować.     
                              Pielęgnowanie roślin w środowisku wodnym, nie musi być trudne. Wystarczy, że od samego początku poczytamy o naturze naszych roślinnych podopiecznych i zaopiekujemy się nimi we właściwy sposób.  Dobrze ulokowana, ukorzeniająca się roślina, także odnajdzie się w zbiorniku, gdzie pływają rybki - dla tych niewielkich będzie parasolem chroniącym przed drapieżnikami i przed ostro operującymi, w godzinach południowych, słonecznymi promieniami. 
Hydrofit ten, będzie doskonale prezentował się na spokojnych, bądź na wodach, gdzie nurt jest bardzo powolny. Ekspozycja słoneczna, podłoże średnio żyzne, a  w sezonie wegetacyjnym wskazane dostarczanie substancji odżywczych (nawozy dostosowane do pielęgnacji roślin w wodnym ogrodzie, czyli nie ma w nich fosforu i azotu). 
Po udanym sezonie wegetacyjnym, nie zapominajmy, że przed nadejściem zimy, czeka nas czyszczenie z pływających części bobrka trójlistkowego. Nie chcemy przecież, aby ścięte przymrozkami pędy i liście, zaczęły na dnie zbiornika gnić, co spowoduje następnego lata, nieprzyjemną 'walkę' z glonami. W usuwaniu zbędnych części nada się sekator. Co trzeba, wyławiamy podbierakiem i wyrzucamy, na przykład, do kompostownika. Zimowanie plantu, powinno przebiec bezproblemowo.
                             Bobrek trójlistkowy, jest także rośliną cenioną w ziołolecznictwie. Surowcem zielarskim są liście. Zawierają: glikozydy, garbniki oraz składniki mineralne, głównie jod, żelazo i mangan. Pod kątem dóbr leczniczych, najlepiej je zbierać przed rozpoczęciem kwitnienia. Są gorzkawe w smaku. Ma właściwości wzmacniające, oczyszczające i przeciwzapalne. Jednak, zanim zdecydujemy się skorzystać z jego właściwości, a przyjmujemy leki, skonsultujmy się z lekarzem. To co służy jednej osobie, dla drugiej może okazać się bardzo niebezpieczne.
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Menyanthes
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bobrek_tr%C3%B3jlistkowy
https://nl.wikipedia.org/wiki/Waterdrieblad
https://www.vip-colors.com/2016/07/nymphaea-grzybienie-waterlelie.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz