poniedziałek, 7 stycznia 2019

Veronica chamaedrys - Przetacznik ożankowy - Gewone ereprijs

                                           Przetacznik ożankowy, jest pełen wdzięku i naturalności. Możemy go spotkać na terenach trawiastych, poboczach, czasem również przy  krzakach i w jasnych miejscach w lasach liściastych. Gatunek rodzimy, który także rozgościł się na części kontynentu azjatyckiego, również został zawleczony do Ameryki Północnej. Gdy już się zadomowi, poprzez  wysiew i politykę rozrastającego się kłącza, zwiększa swój zasięg.


                                                  Bird's-eye speedwell.eng
Veronica chamaedrys - Przetacznik ożankowy - Gewone ereprijs

                                   Jeśli prowadzimy ogród tradycyjny, naturalistyczny, może się znaleźć w nim miejsce i dla tego gatunku przetacznika. Ponieważ, na niebiesko skrzące się kwiatuszki, rozweselające swoim kolorytem zielone tło, zawsze jest czas i odpowiednia pora.
Osiąga wysokość od 10 do 40 centymetrów. Delikatnie owłosione łodygi, mogą układać się i
poziomo i pionowo. Pojedyncza, w górnej części rozgałęzia się na dwie kwiatowe. Porastają je jajowate, także leciutko włochate zielone, ząbkowane, ułożone naprzeciwlegle niewielkie listki. Od kwietnia do czerwca, z kątów górnych liści wyrastają luźno ułożone kwiaty.
U pojedynczego kwiatu, cztery płatki są jasnoniebieskie, ciemniejsze, mają białe gardło i długość 0,8-1,4 cm. Gzie, górny płatek jest nieznacznie większy od pozostałych. Te malutkie błękity są miododajne, a więc oblatywane przez ogrodowych skrzydlatych przyjaciół.
W miejsce przekwitniętych ozdób, zawiązują się płaskie sercowate torebki, w których dojrzewają nasiona.
                                  Podziemna część byliny, to nawet  rosnące w głąb 20 centymetrowe korzenie. Jesienią, czy na początku wiosny, nowe egzemplarze, można pozyskać poprzez podział, albo wiosenny wysiew nasion.
                                  Choć okres wiosenny jest bogactwem kwitnienia, możemy być pewni, że pośród wszystkich kwiatów, te drobne przetacznika ożankowego, także będą widoczne. Z naturalnym


Veronica chamaedrys - Przetacznik ożankowy - Gewone ereprijs
                                    
wdziękiem, jako roślina okrywowa, wypełni cieniste zakątki pod drzewami, albo na skraju lasku. Nie jest bardzo ekspansywną, choć w następnej wiosny, niebieskie maleństwa mogą zakwitną w najmniej spodziewanym miejscu w naszej zielonej przestrzeni.
Optymalna ekspozycja, to tak zwany 'jasny cień', gleba średnio zasobna, delikatnie zakwaszona o stałym umiarkowanym stopniu wilgotności. Nie nawozimy, jesienią i wiosną, uprzątnijmy zestarzałe zbędne części.
                                W dawnych czasach, bylina ta była stosowana w ziołolecznictwie (poprawa pracy układu pokarmowego,perystaltyki elit, także działanie moczopędne).
                                Przetacznik ożankowy, dla części rolniczych upraw, jest rośliną nieprzyjazną. Dlatego, rolnicy przeciwko niemu stosują różne metody zwalczania (herbicydy, specjalistyczne opryski).


Veronica chamaedrys - Przetacznik ożankowy - Gewone ereprijsVeronica chamaedrys - Przetacznik ożankowy - Gewone ereprijsVeronica chamaedrys - Przetacznik ożankowy - Gewone ereprijs
Veronica chamaedrys - Przetacznik ożankowy - Gewone ereprijsVeronica chamaedrys - Przetacznik ożankowy - Gewone ereprijsVeronica chamaedrys - Przetacznik ożankowy - Gewone ereprijs

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Veronica_chamaedrys
https://pl.wikipedia.org/wiki/Przetacznik_o%C5%BCankowy
https://nl.wikipedia.org/wiki/Gewone_ereprijs

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz