środa, 28 listopada 2018

Potamogeton lucens - Rdestnica połyskująca - Glanzig fonteinkruid

                                          Rdestnica połyskująca, wygląda niczym morskie wodorosty. Takie skojarzenie, nasuwa się mi za każdym razem, gdy widzę ją 'dryfującą' na dużym stawie. W rzeczywistości, rozrasta się z kłącza, które jest stabilnie ukorzenione na dnie stawu. Optymalna głębokość, na której powinno się znajdować, to około 80 centymetrów - wówczas roślina zimą nam nie przemarznie.  Czy jest ładna? Czy jest ekspansywna? Czy jest rośliną natleniającą wodę?


                                          Shining pondweed.eng
Potamogeton lucens - Rdestnica połyskująca - Glanzig fonteinkruid


Lancetowate, zielone, lekko prześwitujące liście, umiejscowione są na długich pędach. Całość jest zanurzona tuż pod powierzchnią wody. Ponad tafle, w części sezonu wegetacyjnego, wystają groniaste kwiatostany. Są one bezszypułkowe, kwiaty siedzą bezpośrednio na osi (kłosy).  Aby nie dopuścić do wysiewu, powinniśmy w miarę możliwości, usunąć te części. Ten gatunek rdestnicy, gdy
trafi na optymalne warunki, potrafi się rozgościć na całego, bogato wysiewać. A to może doprowadzić do tłumienia wzrostu innych kwietnych piękności z naszego wodnego ogrodu i doprowadzić do zasłonięcia całej tafli lustra wody, do tego nie można dopuścić.
                        Pielęgnując rośliny  w oczku wodnym, w stawie, zadbajmy, aby zawsze 1/3 powierzchni zbiornika, było niezarośnięte. Trujące gazy, muszą mieć ujście, poza tym, przy zdrowym rozwoju roślin, bardzo ważny jest proces dostępu dziennego światła. Jeśli  zajmą one cała powierzchnię, w pierwszych dniach, może i będzie to wyglądało widowiskowo, jednak w kolejnych, cześć tych, które zostaną stłamszonych przez inne, zacznie opadać na dno i rozpoczną się procesy gnilne. A co za tym idzie, pomimo naszych zabiegów oczyszczania, woda pozostanie mętna i zaczną na potęgę wytwarzać się glony, pojawi się brzydki zapach; a do tego rośliny zaczną chorować.                              
                       

Potamogeton lucens - Rdestnica połyskująca - Glanzig fonteinkruid


                              Pielęgnowanie roślin w środowisku wodnym, nie musi być trudne. Wystarczy, że od samego początku poczytamy o naturze naszych roślinnych podopiecznych i zaopiekujemy się nimi we właściwy sposób. 
                      Na przykład, rdestnica połyskująca, doskonale natlenia wodę i oczyszcza ją z azotanów. Czyli może być bardzo przydatną rośliną w naszym wodnym ogrodzie. Dobrze ukorzeniona, także odnajdzie się w zbiorniku, gdzie pływają rybki - dla tych niewielkich będzie parasolem chroniącym przed drapieżnikami i ostro operującymi słonecznymi promieniami. 
                      Hydrofit ten, będzie doskonale prezentował się na spokojnych, bądź na wodach, gdzie nurt jest umiarkowany. Ekspozycja słoneczna, podłoże średnio żyzne, a  w sezonie wegetacyjnym wskazane dostarczanie substancji odżywczych (nawozy dostosowane do pielęgnacji roślin w wodnym ogrodzie, czyli nie ma w nich fosforu i azotu). 
                       Do stawu rdestnica powinna trafić, gdy temperatura wody jest powyżej 12°C. W szkółkach ogrodniczych, jest już przygotowana w specjalnym, lekko gliniastym podłożu, my wsadźmy na wytyczoną 'miejscówkę' i aby dodać stabilizacji, obsypmy drobnym żwirkiem, albo wsadźmy w specjalnym koszu.
Po udanym sezonie wegetacyjnym, nie zapominajmy, że przed nadejściem zimy, czeka nas czyszczenie z pływających części rdestnicy. Nie chcemy przecież, aby ścięte przymrozkami pędy i liście, zaczęły na dnie zbiornika gnić, co spowoduje następnego lata, nieprzyjemną walkę z glonami.                                                                                                                                                  W usuwaniu zbędnych już części, bardzo się nada sekator ze specjalnie dostosowanymi dłuższymi wysięgnikami. Co trzeba, wyławiamy podbierakiem i wyrzucamy, na przykład, do kompostownika.Potamogeton lucens - Rdestnica połyskująca - Glanzig fonteinkruid
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rdestnica_po%C5%82yskuj%C4%85ca
https://nl.wikipedia.org/wiki/Glanzig_fonteinkruid
https://en.wikipedia.org/wiki/Potamogeton_lucens

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz