piątek, 5 października 2018

Yucca rostrata - Jukka rostrata - ( Palmlelie soort)

                                   Jukka rostrata, oryginalność i egzotyka w jednym. Pochodzi  z terenów Meksyku i z Ameryki Północnej ze stanu Texas. Aktualnie, wzbogaca kolekcje wielu pasjonatów roślin egzotycznych, jednak niewykluczone, że przy znajomości warunków uprawy, być może zostanie zaproszona także do naszych zielonych przestrzeni. Imponująco prezentuje się w donicy, ustawiona na tarasie, czy też pośród innych tropikalnych ozdób w ogrodzie śródziemnomorskim.
                                                      Beaked yucca.eng
Yucca rostrata - Jukka rostrata - ( Palmlelie soort)
'Sapphire Skies'

 W naturalnych warunkach, dorosły egzemplarz drzewka osiąga około 4.5 metra wysokości. W uprawie północnoeuropejskiej, przy powolnym wzroście, liczmy się, najwyżej, z połową tych
możliwości. Niemniej, nadal na widok tej rośliny, choć w mniejszym wydaniu, jest wielkie 'wow'.
Charakterystyczny pień, oraz długie sztywne liście, zdobią 'na okrągło'. Wąski mieczowaty liść (15 milimetrów), ma długość do 60 centymetrów i jest zakończony szpiczaści. U gatunku są w kolorze zielonym, u odmiany 'Sapphire Skies', niebiesko zielone.
                        W pierwszej połowie maja, rozpoczyna się kwitnienie. U nas, zważywszy na trudniejsze warunki w temacie zimowania, kwitnienie będzie późniejsze. Kwiaty, takie same  jak u pozostałych gatunków rodzaju; wyrastają ze środka listnej rozety na drewniejącym pędzie. Ozdoby liczne, dzwonkowate w kolorze białym, bądź w kremowym. Okwiat w kulistej formie. Wartość zdobnicza tego jasnego przystrojenia, kilkutygodniowa. Po przekwitnięciu, pęd usuwamy.
Mało prawdopodobne, aby w naszym klimacie zawiązały  się torebki wypełnione nasionami, które jako dojrzałe, samoistnie by pękały. Jeśli tak jednak się stanie, w późniejszym czasie, możemy natknąć się na niewielkie rozetki pod drzewem. Warto się nimi zaopiekować, odchować kolejne pokolenie.
                       Podejmując się uprawy tej rośliny, należy zadbać przede wszystkim o to, aby w chłodnych miesiącach serce liściowej rozety nie zostało zalane wodą. To decyduje o być, albo nie być dla tej egzotycznej ozdoby. Jeśli więc, nie mamy odpowiedniego pomieszczenia, do którego przed zimą tę jukę byśmy przenieśli (z dostępem do dziennego światła, mniej obfite podlewanie niż w sezonie wegetacyjnym), wówczas należy osłonić rozetę. Może to być, przy niewielkim egzemplarzu, nadbudowany szklany, plastikowy daszek, albo na podporach użycie przezroczystej plandeki.
Czasowa susza' kilkudniowe mroźne temperatury, większe  niż -20°C, z tym plant sobie poradzi, jednak kombinacja chłodu i wody w środku, to zabójcza kombinacja.
                                
Yucca rostrata - Jukka rostrata - ( Palmlelie soort)
'Sapphire Skies'


                                    Ekspozycja słoneczna, jak najbardziej wystawa południowa. Taras, ogród skalny, ogród z roślinami egzotycznymi. Jukka rostrata, poradzi sobie na ubogich glebach, jednak, jeśli chcemy mieć zdrowo prezentujący się, ładnie rozrastający egzemplarz, powinniśmy zapewnić mu przynajmniej średnio żyzne, przepuszczalne podłoże. Mieszanka ziemi ogrodowej, piasku i kamyków. Aby stworzyć odczyn alkaliczny, wystarczy zetrzeć do tej mieszanki kawałek kredy.
Plus na dno donicy, o numer dwa większej od bryły korzeniowej, około 5 centymetrowa dodatkowa warstwa drenażu z kamyków (żwirku, keramzytu). Pojemnik  z odpowiednio mocnego budulca, z odpływem; ma utrzymać w równowadze roślinę, której na letnisku będzie towarzyszył i wiatr, i deszcze.
Gdy sadzenie bezpośrednio w gruncie, wykluczone miejscówki ze zbyt wysoką wilgotnością, oraz te w których zastaje woda po opadach. Zalecane ściółkowanie.
                              Stała umiarkowana wilgotność  podłoża. Przy czasowych suszach, nie musimy biegać przy tej juce z konewką. Jeśli zdecydujemy, że upały jednak mogłyby nadwyrężyć kondycję naszej  egzotycznej żywej ozdoby, podlewajmy. Nie lejemy po listnej rozecie, podobnie jak i wobec innych roślin ogrodowych, latem zabieg ten wykonujemy w godzinach porannych, albo pod wieczór.
                            Zasilamy w okresie wegetacyjnym, tym samym nawozem, który stosujemy do pielęgnacji palm i dracen. Według wskazówek na etykiecie, dostarczamy substancje, do momentu rozwinięcia się pierwszych kwiatów (od początku kwietnia, do końca czerwca).
                            Regularnie usuwamy nieestetyczne wyglądające, przesuszone, przemarznięte mieczowate liście. Pamiętajmy także, że roślina ta w miejscu stałym porządnie się ukorzeni i bardzo nierozsądnym byłyby próby jej przesadzania. Wybierając miejscówkę, zadbajmy, aby ten gatunek jukki miał zapewnioną odpowiednią wentylację powietrza. Jeśli otulina roślin wyższych, to tylko wówczas, gdy w odpowiedniej kilkumetrowej odległości.                        Yucca rostrata - Jukka rostrata - ( Palmlelie soort)
'Sapphire Skies'Yucca rostrata - Jukka rostrata - (Palmlelie soort)
'Sapphire Skies'

 
Yucca rostrata - Jukka rostrata - (Palmlelie soort)

 
 

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Yucca_rostrata

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz