piątek, 31 sierpnia 2018

Lagerstroemia indica - Lagerstremia indyjska - Lagerstremia, (Mimosa)


Lagerstroemia indica - Lagerstremia indyjska
Lagerstroemia indica - Lagerstremia indyjska - Lagerstremia, (Mimosa)


                                           Lagerstremia indyjska, może być prowadzona jako ozdobny krzew, bądź w formie piennej. Na pewno, latem to ona przejmuje na swoje pędy, odpowiedzialność wyrazistego, bogatego ogrodowego kwitnienia. Spotkana we Włoszech,czy we Francji, zachwyca bujnymi ponad
20 centymetrowymi kwiatostanami w kolorze bieli, energetycznej czerwieni, bądź najczęściej w różu - tam, sprzyjające słońce i wyższe niż u nas temperatury w chłodnych miesiącach, sprzyjają, że rośliny szybciej zwiększają swój pokrój i kwitną obficiej. (Bez południa), może także, przy odpowiedniej pielęgnacji,


                                          Crape myrtle.eng
Lagerstroemia indica - Lagerstremia indyjska - Lagerstremia, (Mimosa)

cieszyć nasze oczy. Jednak na efekt 'wow', potrzeba czasu, znajomości warunków uprawy i cierpliwości. Wiadoma sprawa, dla ogrodników, działkowców, miłośników roślin, kwestie te są po
wielokroć doświadczane, więc najpewniej  pielęgnacja i tej rośliny, będzie spektakularnym sukcesem.
                        Na forach internetowych, u sprzedawców nasion tego gatunku, możemy wyczytać w informacjach, że krzew kwitnie aż 180 dni w roku. Tak faktycznie jest, ale gdy rośliny  posadzone w południowej  i w południowo zachodniej części Europy i to nie w uprawie pojemnikowej, a bezpośrednio w gruncie.  Wówczas cały rok, bez ograniczeń rozrostu bryły korzeniowej, z łagodnymi zimami, cieplejszymi wiosnami i dostatkiem słońca w letnie dni.
                       W uprawie pojemnikowej (zalecanej przez pierwsze trzy, cztery lata), możemy wyprowadzić bogato krzewiącą się roślinę, jednak może, ale nie musi zakwitnąć w pierwszym sezonie. Zdarzy się, że 'przetrzyma' nas z dwa, a nawet trzy, zanim obdaruje kwietnymi wiechami. I kwitnienie nie będzie trwało pół roku, tylko dwa, a w najlepszym wypadku trzy i pół miesiąca (od od końca czerwca, do połowy października).  Pośród niewielkich owalnych zielonych listków, przewieszające się, około 20 centymetrowe wiechy mogą zdobić, jak już wspomnieliśmy, na biało, różowo, czerwono. Pojedynczy kwiatuszek jest pięciokrotny, jego brzegi płatków pofalowane.
                    
                                     

Lagerstroemia indica - Lagerstremia indyjska

                          Przy zapewnieniu optymalnych warunków uprawy, na krzewie, bądź drzewku (które jako dorosły egzemplarz w naszej strefie klimatycznej może osiągnąć do 3.5 metra wysokości, 2.5 szerokości), wiosną pierwsze z pąków rozwijają się drobne listki. Są wówczas koloru jasnej zieleni, niemal żółte. Z czasem nabierają wyrazistej głębokiej zielonej, aby jesienią, przed opadnięciem ozdobić się słonecznymi, pomarańczowymi, czy złotymi kolorami. Młode pędy, czerwono brązowe, starsze drewniejące, z gładką jaśniejszą brązową korowiną, gdzie niewielkie pozostałości czerwieni.
                     Po przekwitnięciu, wiecha zaczyna zdobić niewielkimi torebkami wypełnionymi nasionami. Najrozsądniej wysiew przeprowadzić w czerwcu, nie doczekamy się w tym sezonie kwitnienia, ale mamy za to pewność, że nasionka wzrastały w czasie, gdy mogliśmy im zapewnić wysokie temperatury i nieograniczony dostęp do dziennego światła.
                   Wygodniejsza i szybciej widoczna 'gołym okiem', jest technika pozyskiwania nowych egzemplarzy z 'patyków'. Sadzonki zielne pobieramy od lipca do końca sierpnia, ukorzeniamy w odpowiednim podłożu i już od połowy września, pojemniki przechowujemy pod zadaszeniem (nocne spadki temperatury, działałyby bardzo niekorzystnie).
                 Nie wierzmy, że  lagerstremia indyjska poradzi sobie, bez naszego wsparcia, z temperaturami poniżej -15°C. Przemarznie na 100%, co w przyszłości będzie skutkowało miernym kwitnieniem, a w najgorszym wypadku obumarciem i roślina nam wypada. 


Lagerstroemia indica - Lagerstremia indyjska


Także pierwsze lata, przygotujmy się na prowadzenie jej w uprawie pojemnikowej. Od maja do połowy października, na letnisku (tarasie, podwórzu, w ogrodzie), natomiast chłodne miesiące w pomieszczeniu, w którym temperatura nie spada poniżej 0°C, a najlepiej jak jest tam zawsze powyżej 5°C. Wówczas także, podlewamy mniej obficie niż w sezonie wegetacyjnym. I latem i zimą, zasada ta sama - dobrze przeschnięta wierzchnia warstwa podłoża i dopiero dostawa. Woda, zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny. Nie lejemy po nadziemnych częściach, nie pozostawiamy wody na spodku, w ochronce. Plant, lepiej poradzi sobie z czasowym przesuszeniem, niż z nadmiarem wody, miejmy to na uwadze, podlewając. Róbmy to regularnie, częściej, ale w niewielkich ilościach. 
Przez jesień i przez zimę, aby zimno nie ciągnęło od betonowej posadzki, od gruntu, ustawmy donice na desce, styropianowych podkładach. Nie ma 'zimnych nóg', nie ma w następnych miesiącach chorującej rośliny.
                          Przez cały rok usuwamy chore, zniszczone, złamane gałązki. Na przełomie zimy i wiosny, bardzo delikatnie przycinamy cała fryzurkę Zmotywuje to roślinę do zwiększenia pokroju, co jest równoznaczne z pełniejszym, dłuższym kwitnieniem. Cięcie pielęgnacyjne, możemy wykonywać tylko przez pierwsze lata, (na drzewku). Tym sposobem ukształtujemy pięknie, bogato rozrośniętą koronę, którą z latami możemy oczyszczać, prześwietlać (z wrastających do środka pędów, krzyżujących, obcierających się). Jak prawidłowo dokonać takiego cięcia części dorosłego egzemplarza sprawdź  tutaj .
                 U rośliny w pojemniku, poczekajmy z tydzień, dwa po zabiegu przycinania i pomyślny o przesadzaniu. Lagerstroemia, bardzo lubi, gdy każdej wiosny zadba się o zwiększenie jej przestrzeni do rozwoju. Większa o numer, dwa donica, koniecznie z odpływem. U większych egzemplarzy, zadbajmy, aby pojemnik był
                   

Lagerstroemia indica - Lagerstremia indyjska


wykonany z grubszego tworzywa, które zapewni równowagę drzewku. 
Podłoże przepuszczalne, średnio żyzne, próchniczne, o odczynie neutralnym, bądź delikatnie zakwaszonym. Korzystnie, gdy przemieszane z kilkoma garściami humusu, czy suchego kompostu.                         
                       Od kwietnia do połowy lipca, używamy nawozów z przeznaczeniem do krzewów kwitnących. Postępujemy według zaleceń na etykiecie. Możemy także posiłkować się naturalnymi kompostami, humusem. Dłuższe nawożenie, nie przysłuży się roślinie. Sezon wegetacyjny, a potem czas spoczynku - naturalny cykl powinien zostać zachowany. 
                    Gdy nasz egzemplarz, zdrowo się rozrasta i osiągnął już rozmiary, z którymi trudno będzie sobie poradzić pod dachem następnej jesieni, przygotujmy roślinę do sadzenia na miejsce stałe. Wybierzmy miejsce słoneczne, ostatecznie 'jasny cień' - im mniej słońca, tym mniej kwiatów. 
Sadzimy, gdy nie ma zagrożenia powrotu wiosennych przymrozków. W żadnym wypadku w miejscy zalewowym, ani tam, gdzie jest wysoka stała wilgotność podłoża.  Ściółkujemy; zmniejszymy wyparowywanie wody, odejdzie nam odchwaszczanie. Przed zimą zabezpieczmy bryłę korzeniową, obsypując ją dodatkowym, około 15 centymetrowym kopczykiem ziemi. Jeśli mamy taką możliwość, zabezpieczmy także choć niższe partie gałęzi (siatka oczkowana agrowłóknina).
Oto kilka interesujących kultywarów:
* Lagerstremia indyjska 'Royal red', odmiana krzewiasta, karłowa 1.2- 2 metry wysokości. Kolor kwiatów czerwony. 
* Lagerstremia indyjska 'Purpurea', krzew lubforma pienna. Kolor kwiatów różowy.
* Lagerstremia indyjska 'Hopi', wysokośc docelowa 1.5 do 3 metrów.Kolor kwiatów, jasny, ale wyrazisty róż. 
* Lagerstremia indyjska `Petite Snow`, forma pienna, bądź krzewiasta. Kolor kwiatów biały.  


Lagerstroemia indica - Lagerstremia indyjska


Lagerstroemia indica - Lagerstremia indyjska
Lagerstroemia indica - Lagerstremia indyjskaLagerstroemia indica - Lagerstremia indyjska
Lagerstroemia indica - Lagerstremia indyjska
Lagerstroemia indica - Lagerstremia indyjska


Lagerstroemia indica - Lagerstremia indyjska

Lagerstroemia indica - Lagerstremia indyjska
  Sadzonki półzdrewniałe (IX)
Lagerstroemia indica - Lagerstremia indyjska - Lagerstremia, (Mimosa)


Lagerstroemia indica - Lagerstremia indyjska - Lagerstremia, (Mimosa)

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Lagerstroemia_indica
https://pl.wikipedia.org/wiki/Lagerstremia_indyjska 
https://www.youtube.com/watch?v=intlnR4g0G8

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz