piątek, 22 czerwca 2018

Silene flos-cuculi - Firletka poszarpana - Echte koekoeksbloem

                        Firletka poszarpana,  pełna radości i słodyczy wiosenno letnia kwietna ozdoba. W Polsce, pospolicie spotykana na żyznych łąkach, w pobliżu torfowisk, bagnisk. Czasami rozsiewa się ten gatunek na obrzeżach mieszanych lasów, w dolinach potoków, na zboczach rowów.
                         Delikatnie zacienione miejsce, zasobne podłoże ze stała umiarkowaną wilgotnością, to firletka uwielbia.
Jeśli jesteśmy w stanie zapewnić jej ten dobrobyt, zaprośmy ją do naszej zielonej przestrzeni.


                                                   Ragged-Robin.eng
Silene flos-cuculi - Firletka poszarpana - Echte koekoeksbloem


                       Poza dzikim gatunkiem, obecnie w sprzedaży jest kilka odmian. Różnią się one między sobą kolorem 'poszarpanych' kwiatków (mogą być białe, albo w kilu odcieniach różu) oraz wysokością (pomiędzy 30, a 90 centymetrami). Wiedząc o tym, możemy roślinę  wprowadzić do
przestrzeni naturalistycznej, także tam, gdzie wiejska romantyczna sielanka, czy przy ziołowym zakątku. Oczywiście, jeśli się zdecydujemy na stworzenie kwietnej łąki, firletki poszarpanej nie powinno na niej zabraknąć. Lekkość, zwiewność kwiatów, dodadzą  także uroku i poruszenia bylinowym rabatom. Mając wybór, co do wysokości, można tak dobrać kompozycję, aby kolory ze sobą kontrastowały, albo tworzyły spójną, pełną słodyczy 'plamę'. Bajkowe połączenie z niezapominajkami.

                        Kwietne wierzchotki, najbogaciej kwitną na przełomie maja i czerwca, ale pojedyncze różowe, bądź białe dwudzielne ozdoby mogą kwitnąc nawet do września. Samoistnie się wysiewa, w ogrodzie nie będzie zbyt ekspansywna. Jednak na użytkach zielonych, na pastwiskach, potrafi przysporzyć kłopotów. Nikt nie kwestionuje tam jej urody, po prostu zaniża wartość trawa, siana, a w zbyt dużych ilościach może być dla koni, bydła, owiec trującą (związki saponiny).
                   

Silene flos-cuculi - Firletka poszarpana - Echte koekoeksbloem                                      Dziko rośnie na podłożu, gdzie ił, lekka glina, trochę piaszczysto. Pomyśleć by można, że idealnie na skalniak, ale tak to nie jest. Stała niewielka wilgotność podłoża, średnio żyzna, albo i próchniczna gleba, tego potrzeba.
                                   Gdy wiosną przekopujemy  ziemię kompostem (niewielką ilością krowiaka, humusem), nie musi być dodatkowego nawożenia. Jeśli uważamy, że można podrzucić trochę 'jedzonka', stosujemy środki w płynie, bądź w granulacie dostosowane dla bylin kwitnących. Robimy to od kwietnia do połowy czerwca.
                                      W czasie suszy nie zapominamy o podlewaniu. Nie lejemy po kwiatach i po pędach. Wodę, dostarczamy z rana, albo pod wieczór.
Po przekwitnięciu, przycinamy nisko, tuż nad kępką odziomkowych liści, wtedy będzie kolejne, słabsze kwitnienie.


Silene flos-cuculi - Firletka poszarpana - Echte koekoeksbloem
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Lychnis_flos-cuculi
https://pl.wikipedia.org/wiki/Firletka_poszarpana
https://nl.wikipedia.org/wiki/Echte_koekoeksbloem

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz