czwartek, 21 czerwca 2018

Eryngium campestre - Mikołajek polny - Echte kruisdistel

                           Mikołajek polny, pospolicie występuje na większości obszarów Europy. W Polsce w części południowej. Można go spotkać w zaroślach, na stanowiskach ruderalnych,  na piaszczystych łąkach i bogatych w składniki odżywcze wydmach rzecznych. Nie lubi 'mokrych nóg' i ubogiego podłoża. Tam, gdzie wapienne gleby i dużo słońca, najlepsza dla tego gatunku mikołajka miejscówka.
Skojarzenie, które się nasuwa, widząc po raz pierwszy roślinę, że podobnie jak oset ma kolczastą naturę.

                                                               Field eryngo.eng
Eryngium campestre - Mikołajek polny - Echte kruisdistel


Kłujące są podwójnie pierzaste liście, wyglądająca dość przystępnie łodyga, a także kuliste kwiatostany. W zależności od pH podłoża, części nadziemne mogą mieć jasnozielony, albo srebrno zielony kolor. Kwitnienie odbywa się od czerwca do sierpnia. Przy optymalnych warunkach
glebowych i klimatycznych, kwitnienie pojedynczych kwiatów może mieć miejsce także we wrześniu.
Pojedyncza ozdoba, to główkowaty kwiatostan, otoczony lancetowatymi częściami. Owoce o bardzo wąskiej, włosowatej łusce, mają nie więcej niż 0.5 cm długości. Bylina miododajna.
Dojrzałe owoce, to sygnał do rośliny, że trzeba teraz pomyśleć  o przetrwaniu gatunku. Zasycha, a podmuch wiatru zaczyna przestrach (nazwa ludowa), przenosić na pewne odległości. Po drodze, 'suszek' mikołajek się rozsiewa.
                                Jeśli mamy ochotę ten gatunek mikołajka zaprosić do swego naturalistycznego ogrodu, pamiętajmy sadząc, że korzeń dorosłego egzemplarza może osiągnąć nawet 2 metry głębokości. Dla rośliny, która osiąga do metra wysokości (najczęściej pół), to polityka poszukiwań substancji odżywczych na takich głębokościach, jest imponująca. To poszukiwanie 'stołówki', oczywiście nie zaszkodzi innym ogrodowym żywym ozdobom, chodzi po prostu o to, aby wybrać konkretne miejsce nasadzenia - przeprowadzki dla mikołajka to śmiertelne zagrożenie, że korzeń zostanie uszkodzony.
Nowe egzemplarze nabywamy poprzez wysiew nasion.


Eryngium campestre - Mikołajek polny - Echte kruisdistel


                                  Mikołajek polny, to 'dzielna' roślina. W poszukiwaniu pożywienia potrafi wykształcić długi korzeń, w obronie przed tym, aby samemu nie stać się pożywieniem dla zwierząt, wykształcił na częściach nadziemnych kolce, zaś jego skórzane posrebrzane liście i łodygi, dbają o to, aby w upalne dni, transpiracja wody z rośliny była jak najmniejsza.
                                 Poza walorami dekoracyjnymi, doceniano go także w ziołolecznictwie. Korzenie, listki, główkowate kwiatostany, twarde łodygi, nasiona - wszystkie te części zawierają olejki eteryczne, nienasycone kwasy tłuszczowe, cynk, miedź, sacharozę, glukozę, kwas palmitynowy, mannitol. Dobra te dawniej były wykorzystywane do tworzenia środków  o działaniu:
* antyseptycznym, * przeciwbólowym, * rozkurczającym, * moczopędnym, * wspomagającym trawienie, * przyspieszającym leczenie chorób skóry.
 Dziś trwają badania, w których naukowcy co raz częściej dowodzą, że ekstrakty z mikołajka wspomagają zwalczanie chorób nowotworowych.
Dobra ta wiedza, jednak pamiętajmy, spotykając na swojej drodze ziele, zanim zastosujemy z niego napary, wywary, czy sporządzimy maści - skonsultujemy się z lekarzem. To co służy jednej osobie, może być niewskazane dla drugiej.

                                   Mikołajek polny, jest rośliną, która przetrwa w trudnych warunkach. Dzięki umiejętnościom dostosowania, będzie się rozwijał, zdobił, rozmnażał i jeszcze okazuje się być dobrem, pomagającym w powrocie do zdrowia.
Eryngium campestre - Mikołajek polny - Echte kruisdistelEryngium campestre - Mikołajek polny - Echte kruisdistelEryngium campestre - Mikołajek polny - Echte kruisdistelEryngium campestre - Mikołajek polny - Echte kruisdistelEryngium campestre - Mikołajek polny - Echte kruisdistel

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Eryngium_campestre
https://pl.wikipedia.org/wiki/Miko%C5%82ajek_polny
https://nl.wikipedia.org/wiki/Echte_kruisdistel

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz