poniedziałek, 13 listopada 2017

Lavandula stoechas - Lawenda francuska, l. hiszpańska - Franse lavendel

                                       Lawenda francuska, może stanowić wielomiesięczną ozdobę naszego ogrodu, wystarczy poznać podstawowe zasady jej uprawy. Pochodzi z terenów basenu Morza Śródziemnomorskiego. Wilgotność, ciepło, słońce, średnio żyzna gleba i przycinanie w odpowiednim czasie, to tyle i aż tyle.

                                                      French lavender.eng
Lavandula stoechas -  Lawenda francuska, l. hiszpańska  - Franse lavendel


                                                      W posiadanie tej kępiastej byliny możemy wejść na kilka sposobów. Poprzez wysiew nasion (musi zajść proces ich stratyfikacji), wiosenny podział bryły korzeniowej, czy zakup wyrośniętych, zdrowych sadzonek. Nie połaśmy się na takie sadzonki, które już w okresie przełomu marca i kwietnia są wystawiane na dworze na sprzedaż. Ten gatunek lawendy jest o wiele mniej
mrozoodporny od lawendy wąskolistnej. Stojąc w chłodzie, gdzie brak osłony przed nieprzyjemnym wczesnowiosennym wiatrem, łatwo przemarza. 
Dlatego też, przy uprawie ogrodowej, czy pojemnikowej (taras, balkon, w podwyższonych drewnianych donicach ), zaleca się przed zimą wykopanie rośliny i przeniesienie jej do chłodnego pomieszczenia, gdzie jest dostęp do dziennego oświetlenia. Temperatura nie powinna być niższa niż 0°C i nie wyższa niż 8°. Wówczas także do minimum ograniczamy podlewanie, po prostu chodzi o to, aby nie dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej. 
Lavandula stoechas -  Lawenda francuska, l. hiszpańska  - Franse lavendel          
oraz
 Hydrangea macrophylla  - Hottensja ogrodowa - Hortensia   ( foto)  


                                    Wiosną, mając pewność, że nie powrócą już przymrozki, ponownie przenosimy pojemniki na letnisko (hartujemy), albo wsadzamy na powrót rośliny do gruntu, można także donice zakopcować. 
Podłoże, w którym sadzimy lawendę hiszpańską, wcześniej powinno być przekopane, spulchnione. W zbitym i w takim, gdzie może zatrzymywać się woda po opadach, rośliny szybko nam wypadną. Kiedy w ogrodzie mamy gliniastą ziemię, ratujmy się tym, że bylinę posadźmy na około 15 centymetrowym wyniesieniu. Lepiej zniesie kilka dni suszy, niż zbyt duża ilość wody.  
                                Kwaśne podłoże, to nie jest to, za czym lawenda przepada. Jeśli w naszym otoczeniu jest tylko takie, skorzystajmy z zakupu w centrum ogrodniczym ziemi do lawendy, albo w proporcjach 30:60 wymieszajmy ziemię ogrodową z piaskiem. Ta mieszanka, dzięki której doczekamy się bogato kwitnących beczułkowatych kwiatostanów.
                                     Miejsce słoneczne, ciepłe. Najlepiej w otulinie innych roślin. Jeśli zdecydujemy się na zimę pozostawić lawendę francuską w gruncie, wybierzmy wierzchnią warstwę ziemi, zastąpmy ją nową i nadsypmy kilkunastoma centymetrami. Dwie korzyści z takiego zabiegu, po pierwsze dostarczymy niewyjałowionej gleby, a po drugie taka kołderka, szczególnie w bezśnieżną zimę, będzie jak znalazł.  
                               

Lavandula stoechas -  Lawenda francuska, l. hiszpańska  - Franse lavendel          
oraz
 Hydrangea macrophylla  - Hottensja ogrodowa - Hortensia   ( foto)  

                                    Jesień, to także najlepszy czas, aby w niewielkiej ilości wapnować ziemię. Taka pielęgnacja, na pewno korzystnie wpłynie na rozrastanie się lawendowych kęp i bogate kwitnienie. 
                                    Cięcie tego gatunku lawendy,    jest bardzo ważne.Warunkuje bowiem dalszy zdrowy rozwój rośliny. Po pierwszym kwitnięciu (fioletowe kwiaty płodne i w jaśniejszym odcieniu podsadki), mniej więcej o połowę skracamy wszystkie pędy. Rośliny powtarzają kwitnienie jesienią. Może być słabsze, ale może nas miło zaskoczyć o bardzo bogato okwiecić się po raz drugi. Niektórzy, p raz kolejny tną dopiero wczesną wiosną, wyjaśniając ten zabieg dodatkowym pobudzeniem, wybudzeniem z zimowego spoczynku; można jednak przyciąć lawendę hiszpańską po zakończeniu drugiego kwitnienia, przed pierwszymi przymrozkami. Ma ona wówczas czas 'zagoić rany', przygotować się do zasłużonego spoczynku i wszystkie swoje witalne siły inwestować w to, co będzie cieszyło nasze oczy w nowym sezonie, a nie w zasychające, mało elegancko prezentujące się kwiatostany.                       

Lavandula stoechas -  Lawenda francuska, l. hiszpańska  - Franse lavendelPoza funkcją dekoracyjną w ogrodzie, czy na balkonie, lawenda francuska, może być także wykorzystywana : do domowego wyrobu eterycznego olejku, przygotowania saszetek zapachowych do szafy z ubraniami, jako dodatek do wypieków, zapachowy odstraszacz na komary, zasuszony dodatek do zimowych herbatek. Jeśli pszczelarstwo jest nam bliskie, możemy zastanowić się nad tym, aby tym gatunkiem lawendy obsadzić większą część ogrodu, miód lawendowy prawdziwą smakowitością. 
                                     Lawenda francuska, mniej popularna od lawendy wąskolistnej; nie znaczy to, że tak będzie zawsze. Śmiało ją zapraszajmy do swojej zielonej przestrzeni. Prezentuje się bardzo efektownie, długo zdobi i wydziela delikatny, miły zapach.

Lavandula stoechas -  Lawenda francuska, l. hiszpańska  - Franse lavendel
'Anouk white'

 
 
 
 
 
Lavandula stoechas -  Lawenda francuska, l. hiszpańska  - Franse lavendel
'Anouk white'
 
 
 
 

Lavandula stoechas - Lawenda francuska, l. hiszpańska - Franse lavendelLavandula stoechas -  Lawenda francuska, l. hiszpańska  - Franse lavendel

 
 


Lavandula angustifolia-  Lawenda wąskolistna, l. lekarska  - Echter Lavendel ( foto )
Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Lavandula_stoechas
https://nl.wikipedia.org/wiki/Franse_lavendelBrak komentarzy:

Prześlij komentarz