piątek, 27 października 2017

Lathyrus pratensis - Groszek żółty - Veldlathyrus

                                                Groszek żółty, choć zdaje się być niepozornym maleństwem, jego kanciasta łodyga może mieć długość nawet 120 centymetrów. To poprzez płożący charakter tej wieloletniej rośliny i poplątane pomiędzy sobą, rozgałęziające się pędy, widzimy ją wzniesioną słonecznymi kwiatostanami na niewielką wysokość.


                                               Meadow vetchling.eng
Lathyrus pratensis - Groszek żółty - Veldlathyrus                                        Jest także nazywany groszkiem łąkowym, a to dlatego, że rośnie przede wszystkim na łąkach i w obrzeżach ich okolicznych zarośli. Dość powszechnie rosnący w tych miejscach nie tylko na kontynencie europejskim, a także na azjatyckim i północnej części Afryki.
                                        Główną ozdobą są zebrane w grona kwiaty. Mają kształt motylkowy i są
słonecznego koloru. Kwitnienie trwa od czerwca do lipca, a jeśli łąka jest corocznie koszona, roślina powtarza kwitnienie (słabsze) pod koniec lata.
Na miejscu przekwitających kwiatostanów zaczyna się tworzyć czarny strąg, a gdy dojrzeje pęka wyrzucając na niewielką odległość nasionka.
                                    Niewielkie zielone listki, o lancetowatym kształcie, posiadają wąsy czepne. Korzeń palowy, więc, na przykład, chwilowe wylania pobliskiej rzeki, czy mroźne zimy, niewiele złego mogą uczynić roślinie, która co roku wiosną na nowo rozpoczyna swój okres wegetacyjny.Lathyrus pratensis - Groszek żółty - Veldlathyrus                                 Groszek żółty, choć dodaje łąkowym przestrzeniom uroczego wyglądu, to przez hodowców bydła nie jest wyczekiwany. Jego gorzki smak sprawia, że owce, kozy, krowy,czy konie niechętnie po niego sięgają, jednak, gdy rozprzestrzeni się na dużym obszarze, to spożywanie go jest nieuniknione. A taka przekąska sprawia, że mleko od krów ma gorzki posmak.
                               Za to, przyjaznym okiem na walory tego gatunku groszku, patrzą pszczelarze. Jest tak dlatego,  ponieważ to miododajna roślina.
                                Spotykając to  maleństwo, warto się pokłonić nad jego urodą i słoneczną, energetyczną naturą.Lathyrus pratensis - Groszek żółty - VeldlathyrusaLathyrus pratensis - Groszek żółty - VeldlathyrusLathyrus pratensis - Groszek żółty - Veldlathyrus

Lathyrus pratensis - Groszek żółty - Veldlathyrus
Lathyrus pratensis - Groszek żółty - Veldlathyrus
Lathyrus pratensis - Groszek żółty - VeldlathyrusPrzypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Lathyrus_pratensis
https://pl.wikipedia.org/wiki/Groszek_%C5%BC%C3%B3%C5%82ty
https://nl.wikipedia.org/wiki/Veldlathyrus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz