poniedziałek, 25 września 2017

Plumeria

                                     Plumeria, elegancka, egzotyczna, efektowna roślinna ozdoba. Jej tereny pochodzenia to kontynent Ameryki Środkowej oraz wyspy Pacyfiku. Ze względu na brak optymalnych warunków klimatycznych, w naszej strefie jest uprawiana jako roślina doniczkowa.
Rodzimy subtropikalny klimat sprzyja wzrostowi i poszerzaniu pokroju, tam egzemplarze plumeri osiągają wysokość do 10 metrów i podobną szerokość parasolowatej korony. U nas, korzystając z dóbr siedmiu gatunków, oraz z ich odmian i kultywarów, mamy wybór względem wysokości od karłowatych, do tych, które dorastają do ponad dwóch metrów.


                                                             Plumeria.eng
Plumeria - Plum.nl                                       Najbardziej popularne w sprzedaży są odmiany niższe, które dość dobrze się krzewią i nie sprawiają większych problemów w znalezieniu im optymalnego miejsca przy uprawie w mieszkaniu. Mieszańce, mogą się różnić pomiędzy sobą : wysokością docelową; wielkością liści; wielkością
, zagęszczeniem i kolorami kwiatów.
Liście są spiczasto-jajowate, koloru głębokiej zieleni, od spodu wyraźnie unerwione. Nieznacznie u odmian mogą różnić się budową, wielkością. Dorosły egzemplarz, który ma najmniejsze listki pośród innych kultywarów, to taki z około 15 centymetrowymi zielonymi ozdobami.
                                       Przy optymalnej uprawie, z początkiem lata na szczytach pędów, rozpoczyna się kwitnienie. Pojedynczy, pięciopłatkowy kwiat, może mieć od 6 do 12 centymetrów średnicy. Przed zakupem rośliny, warto poczytać o odmianach, które mają mniej, ale za to większych kwiatów; a które mniej, ale bogatszy ich wysyp. Plumeria
                                   Mamy wybór spośród kwiatów jednokolorowych i częściej, wielokolorowych. U gatunków spotykamy biel, żółty, róż, albo mieszankę tych barw. U ich odmian,  pośród mieszańców, paleta kolorów zdecydowanie bardziej wzbogacona (o czerwień, fiolet, niebieski, pomarańczowy).  Jedynie przy temperaturze, wilgotności, najbardziej zbliżonych warunkach do tych, które panują w strefie subtropikalnej, roślina obdaruje nas nasionkami.
                                  Zabiegi pielęgnacyjn plumeri nie ie należą do zbyt wymagających. Roślina może zdrowo wrastać i rozwijać się, zdobiąc naszą przestrzeń mieszkalną,czy biurową, a latem być wyniesiona na balkon, taras, wydzielone miejsce w ogrodzie, czy na podwórko.
                                  W okresie wegetacyjnym, roślina powinna być ustawiona w słonecznym, ciepłym miejscu. Południowa wystawa jak najbardziej, około pół metra od okna. Zdajmy się na wyczucie, dużo słońca to jedno, a skazanie rośliny na palenie ostrymi promieniami, jej części nadziemnych, to nic pożądanego.
                                    Plumeria
                                     Podłoże średnio zasobne w substancje odżywcze, przepuszczalne, o odczynie pH kwaśnym, czy neutralnym. Najkorzystniej spód pojemnika z odpływem, wysypać keramzytem, albo drobnymi  kamykami. Po pierwszy, to będzie ochrona przed zgnilizną korzeni, jeśli przelalibyśmy roślinę; a po drugie, przy okazji stworzymy stabilniejszą donicę, więc nadziemne rozwijające się części nie doprowadzą do jej wywrócenia, przechylenia. Samą ziemię, również warto przemieszać z kilkoma garściami kamyków i piasku. Korzenie nie będą rosły w zbitej formie, a dzięki tej przepuszczalności zdrowszy rozwój plumeri.
                                Umiarkowana średnia wilgotność podłoża. To bardzo ważny element uprawy. W czasie suszy nawet dwa razy dziennie (rano i pod wieczór). Gdy zdecydujemy się na zraszanie, używajmy rozpylacza o bardzo drobnych oczkach. Zasychające plamy wody na liściach, wyglądają bardzo nieatrakcyjnie.
W okresie spoczynku, gdy przeniesiemy roślinę do chłodnego pomieszczenia, z dostępem do światła dziennego, zmniejszamy podlewanie o połowę. Temperatura wody zawsze powinna być porównywalna do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny. 
                                Nawożenie od końca maja do połowy sierpnia, nawozem płynnym do roślin kwitnących, zgodnie z zaleceniami na etykiecie.
                                 Plumeria                                   Plumeria nie jest mrozoodporna. Zimne, wrześniowe noce mogą okazać się niebezpieczne, więc już w połowie tego miesiąca, przenosimy donicę do wnętrza. Może to być garaż, strych, piwnica z okienkami, mała 'szklarenka'. Ważne, aby w zimowych miesiącach temperatura w pomieszczeniu nie spadała poniżej 12°C. Przed wyniesieniem na zewnątrz, gdy wiosną rozpoczyna się kolejny okres wegetacyjny, najpierw sprawdźmy, czy nie ma potrzeby przesadzenia rośliny do większego pojemnika. Średnio ten zabieg wykonujemy co dwa lata. Nowa donica niewiele większa, po wyłożeniu ze starej, palcami delikatnie rozluźniamy dolną warstwę bryły korzeniowej; możemy przyciąć 1/5. Można, ale nie jest to wymóg, oprószyć miejsca po cięciach węglem drzewnym. Jeśli nie przesadzamy, wybierzmy wierzchnią warstwę wyjałowionej ziemi i zastąpmy ją świeżą.
                             Plumeria                                   Gdy roślina po wymianie ziemi, pomimo sprzyjających warunków na dworze (brak zagrożenia powrotu wiosennych przymrozków), wstrzymajmy się z wyniesieniem na zewnątrz dwa tygodnie. Wszystko ma swój rytm, pozwólmy krzewowi w spokoju dojść do formy i wejść na wysokie obroty.
                                    Hawajskie naszyjniki zawieszane na szyjach turystów po przylocie, są uplecione właśnie z kwiatów plumeri.
                                    Obecnie, na rynku ogrodniczym, mając do wyboru karłowate odmiany, możemy zaprosić do siebie tę roślinę, nawet gdy nie gospodarujemy dużym metrażem. Większość kultywarów zachowuje całoroczną zieloną szatę, która prezentuje się bogato i działa na nas relaksująco. Dodatkowo latem, rzadko spotykane, pełne koloru kwiaty.
Plumeria
 
                                               
                                        
                                   
                                    
                             
                           

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed] 
https://en.wikipedia.org/wiki/Plumeria
https://pl.wikipedia.org/wiki/Plumeria
https://nl.wikipedia.org/wiki/Plumeria

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz