poniedziałek, 16 stycznia 2017

Salvia farinacea - Szałwia omączona

                                 Szałwia omączona, pełna zwiewności, elegancji i wyrazistego koloru. Na rodzimych terenach, to jest w ciepłych stronach Ameryki Północnej i Ameryki Środkowej, jest byliną długowieczną, w naszym klimacie uprawiamy ją jako roślinę jednoroczną.
                                 Cechą charakterystyczną tego gatunku szałwii, po której w najprostszy sposób odróżnimy ją od pozostałych, są jej subtelnie błyszczące, podłużne, szpiczasto zakończone liście.                                               Mealycup sage.eng
Salvia - Szałwia - Salie 
Salvia farinacea - Szałwia omączona

                                     W połowie kwietnia wysiewamy nasiona. Pikujemy, do gruntu,czy do większych donic, gdy minie zagrożenie nadejścia wiosennych przymrozków. Najpierw zaczną wrastać liściaste kępy, a następnie spośród nich wyrastać będą pędy. W zależności od odmiany, mogą one dorastać do wysokości od 60 do 90 centymetrów. Górną część pędu, najczęściej 1/3, ale także bywa, że 1/2 zajmuje rozwijający się kwiatostan. Kwiaty w kolorze niebieskim (od błękitów po ciemny granat, fiolet), obecnie na rynku ogrodniczy są także dostępne kultywary o kwiatach białych. Pojedynczy kwiat dwuwargowy, z pozostałymi 4 do 8 zebrany w nibyokółek.
Przy optymalnych warunkach klimatycznych i uprawy, kwitnienie może trwać od początku
sierpnia do pierwszych przymrozków. Aby tak było, należy nasiona wysiać przed końcem kwietnia i później, regularnie usuwać przekwitnięte kwiatostany. W jesieni, kwiatów będzie mniej, ale tak wyrazisty kolor nawet na kilku pędach, będzie przebijał się przez inne nawet z odległego zakątku ogrodu.
                              Tę krótkowieczną bylinę sadzimy bezpośrednio do gruntu, lub prowadzimy uprawę w pojemnikach (z odpływem).
Ekspozycja słoneczna, szałwia omączona, ładnie wygląda, gdy jest posadzona po kilka sztuk w jednym miejscu (3 do 4 na metr 2). Rozrastające się zielone kępy, stosunkowo szybko zakryją wolną przestrzeń pomiędzy egzemplarzami. Używamy ziemi do roślin ogrodowych, przemieszanej z kilkoma garściami piasku i kilkoma garściami torfu. Zabezpieczenie przed zalaniem plus extra substancje odżywcze.


Salvia - Szałwia - Salie 
Salvia farinacea - Szałwia omączona


                            Na stałe miejsce nasadzenia nie wybieramy miejsc zalewowych, zlewowych, tych, które są zbyt zasobne w wodę (okolice bagienek, oczek wodnych itp.). To nie jest odpowiednie środowisko dla szałwii. Stała umiarkowana wilgotność podłoża. Lepiej kilka dni suszy, niż zbyt dużo wody. W czasie długotrwałej suszy, rozkwit kwiatostanów zostanie przystopowany, nie zapominajmy o podlewaniu. Róbmy to rano,albo pod wieczór, nie lejmy po pędach.
                          Gdy sadzonki trafiły do średnio żyznej, przekompostowanej ziemi, nie musimy dodatkowo zasilać. Gdy naszym zdaniem, podłoże jest zbyt ubogie, wówczas do zasilania używamy nawozu w granulacie do kwitnących roślin ogrodowych, według wskazówek na etykiecie (końca maja do końca lipca, działa wolniej i równomierniej).
                            Szałwia omączona, ładnie wygląda sadzona w grupie po 3 i więcej. Możemy ją także wykorzystać przy tworzeniu bylinowej, czy jednorocznej rabaty. A i w pojemnikach sadzenie kilku pieter, to bardzo dobry, pełen kwietnych kolorów pomysł.
Salvia - Szałwia - Salie 
Salvia farinacea - Szałwia omączona

Salvia - Szałwia - Salie 
Salvia farinacea - Szałwia omączna
                   
                         .
Salvia - Szałwia ( gatunki ) - Salie ( soorten  )     ( foto )
Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Salvia_farinacea
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sza%C5%82wia
https://nl.wikipedia.org/wiki/Salie_(geslacht)
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed] 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz