wtorek, 4 października 2016

Bergenia - Schoenlappersplant

*
Bergenia - Schoenlappersplant

                                                          Bergenia, to prawdziwy wojownik. Wysoce mrozoodporna, zachowuje kolor przez cały rok, nie jest zbyt wymagająca. Przy ciepłych zimach może rozpocząć swoje kwitnienie już pod koniec stycznia. Do tego mamy do czynienia z materiałem zielarskim, tak właśnie. Ale po kolei. Najczęściej kwiaty pojawiają się od połowy lutego do połowy maja.
Istnieją gatunki, gdzie kolor kwiatów jest: jasnoróżowy, ciemnoróżowy, biały.
                                                          Pęczek delikatnie wyglądających kwiatów ( również odporne na mróz, gdy ten nie jest w długim natężeniu ), zgromadzonych na długiej,
wystającej ponad liśćmi łodydze. Otóż to, liście. Z obserwacji moich wynika, że większość osób, które znam, a one mają w swoim ogrodzie bergenię, to właśnie dlatego,że zachwyciły je te części rośliny. Wyglądają jak skórzane, trwałe i są w kształcie serca. Z porami roku delikatnie zmieniają kolor z jasno zielonego, przez butelkowy odcień tego koloru, do czerwieni i zaczynają brązowieć, nadgniwać. Ten ostatni etap ich żywotności, to dla nas informacja, że można zbierać materiał zielarski. Tak właśnie, te fermentujące części nadają się do parzenia herbaty, naparów, a dodatkowa informacja - ładnie pachną !!! Co i jak w temacie parzenia herbaty z liści bergenii, można znaleźć w 'internetach', szukając pod hasłem 'czigirskij czaj'. Mając na uwadze wykorzystanie dóbr bergenii jako rośliny  leczniczej - nie wolno jej zasilać nawozami przeznaczonymi do roślin, których zadaniem jest wyłącznie funkcja zdobnicza (!).

.                                                      Elephant-eared saxifrage.eng
Bergenia - Bergenia.nl

                                                           To bardzo mocne argumenty, (zdobniczy, zielarski), aby się zastanowić, czy nie zaprosić tej rośliny do swojego ogrodu. Uprawa bergenii nie należy do wymagających. Rośnie praktycznie w każdej glebie i tej lekko gliniastej, i tej, gdzie przeważa piasek. Nasadzenia w półcieniu, czy cieniu również nie robią wielkie różnicy, ale bądźmy szczerzy - zrównoważone uwarunkowania zawsze będą solidniejsza podstawą do bogatszego kwitnienia i utrzymania rośliny w zdrowej formie.           
Wskazane jest, aby  usunąć przekwitnięty kwiatostan. Roślina wtedy skupi się na dostarczaniu substancji odżywczych tym częściom, które się rozwijają i sprawiają, że jest tak dekoracyjna. Podobnie, ostre cięcie zastosujmy wobec chorych, naderwanych lub gnijących liści. Przycinajmy je nisko przy kępie.
                                                 Gdy zauważymy łysiejące place, znaczy nadszedł właściwy czas na nasadzanie nowych sadzonek. Nowe egzemplarze najłatwiej nabyć poprzez podział bryły korzeniowej późną wiosną, po przekwitnięciu kwiatów ( w maju ). Niektórzy, co trzy lata przesadzają całą rodzinę bergenii, jednak przy wiosenno- letnim nawożeniu uniwersalnymi nawozami do roślin ogrodowych, to przesadzanie nie jest konieczne ( a jedynie wypełnianie nową lub nowymi sadzonkami).

Bergenia - Schoenlappersplant

                                   Jak już wspomnieliśmy, jest to silna, radząca sobie roślina. Nie ima się jej wiele chorób, przed którymi musimy strzec inne rośliny w naszym ogrodzie. Jednak, na ślimaki trzeba znaleźć radę - czasami upodobają sobie robienie 'wzorków' , dziur. Nie jest to ani eleganckie, ani zdrowe dla bergenii, więc im szybciej wyeliminujemy żerujących, tym szybciej zapewnimy spokojny wzrost roślinie. Mamy kilka odmian, które możemy dobrać pod względem wysokości.Są odmiany niskie, które doskonale będą się prezentowały na obwódkach i na skalniakach ( 25 - 30 centymetrów ), jak i odmiany wyższe, które nie zostaną zagłuszone przez inne rośliny, gdy damy im szansę rozwijać się bardziej w sercu ogrodu ( do 60 centymetrów)  .    
                                                      Kwiaty hybrydowej odmiany 'Abendglut' kwitną na kolor ciemny;
kolejna hybryda 'Bressingham White' - biały;
 'Rotblum', to ciemny róż, który w szary dzień może wyglądać jak zlanie się delikatnego fioletu z czerwienią;
przy odmianie  'Silberlicht' kolor biały kwiatów przechodzi w różowy;
natomiast 'Sunningdale', to odmiana o kwiatach różowych.           
                                         
                                           
Bergenia - Schoenlappersplant

Bergenia - Schoenlappersplant
'Schneekristall'


                         


Bergenia - Schoenlappersplant

 
 
 
 


Bergenia - Schoenlappersplant
Bergenia - Schoenlappersplant
Bergenia - SchoenlappersplantBergenia - Schoenlappersplant 

     oraz Corylopsis spicata - Leszczynowiec kłosowy, l. kłosowaty - Schijnhazelaar  ( foto )Bergenia - SchoenlappersplantBergenia - Schoenlappersplant 


Bergenia - Schoenlappersplant

 
 
 
 
 
Bergenia - Schoenlappersplant
'Eroica'
 
 
 

Bergenia - Schoenlappersplant
'Eroica'
 
 
 

Bergenia - Schoenlappersplant
'Eroica'

 
 
 
 
Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bergenia
https://nl.wikipedia.org/wiki/Bergenia
https://en.wikipedia.org/wiki/Bergenia
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed] 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz