wtorek, 6 grudnia 2016

Buxus - Bukszpan

                                   Bukszpan, jest rodzaju roślin zimozielonych. Należy do rodziny bukszpanowatych i obejmuje około 100 gatunków. Pochodzi ze strefy klimatów tropikalnych i podzwrotnikowych ( Afryki Południowej i Ameryki Środkowej). W wyniku wytworzenia wielu kultywarów, hybryd, został z wielkim powodzeniem, dostosowany do stref klimatu umiarkowanego i dziś charakteryzuje się wysoką mrozoodporności.
                                                                 Buxus.eng
Buxus - Bukszpan - Buxus.nl

                                       Najbardziej używanym gatunkami w europejskich ogrodach są buxus sempervirens - bukszpan zwyczajny oraz buxus belearica - bukszpan balearski. 
Sadzonki tej rośliny nie należą do najtańszych, jednak, gdy dostrzeżemy wieloletnie korzyści
ze zdobienia naszej ogrodowej przestrzeni, na pewno jest to opłacalny zakup. 
Gryszpan nie traci liści, chyba, że: został zaatakowany przez chorobę,  dopuściliśmy do gnicia bryły korzeniowej, odwrotnie - dopuścimy do przesuszenia lub posadzimy roślinę w miejscu, gdzie słońce zacznie palić roślinę.
Wskazane, aby był sadzony w miejscach delikatnie zacienionych, optymalny, tak zwany 'jasny cień'.. Dość szybko się odnajduje w każdym miejscu, ale nie znaczy, że w zbyt dużym cieniu, czy też na słonecznej ekspozycji .
Ziemia powinna być przepuszczalna, średnio żywna o odczynie kwaśnym lub neutralnym. W zależności od odmiany sadzimy od 5 do 8 sadzonek na metr kwadratowy. Upewnijmy się, że gleba ma odpowiedni drenaż, jeśli nie - wykopmy w pobliżu dwa, trzy dołki na głębokość 80 centymetrów, do połowy zasypmy kamykami, żwirkiem lub keramzytem, okryjmy to cienką warstwą włókniny i zasypmy ziemią.

                                     
Buxus - Bukszpan 

                        Jeśli chodzi o wilgotność gleby, rośliny te przez większa część roku doskonale same dają sobie radę. Na pewno powinniśmy być wsparciem w tym temacie, w czasie suszy. Podlewamy, gdy słońce znajdzie się za horyzontem, nie bezpośrednio na liście. Wyjątek w pielęgnacji względem podlewania stanowią pierwszoroczne sadzonki, tutaj trzeba od samego początku bardziej im 'nadskakiwać' i podlewać przez kilka pierwszych tygodni, od razu, gdy dostrzeżemy przesuszoną wierzchnią warstwę gleby.
                      Nawożenie w okresie od połowy wiosny i  przez lato specjalnymi nawozami do bukszpanów ( zgodnie z instrukcją na opakowaniu, nie częściej niż co dwa, trzy tygodnie).
                      Nowe egzemplarze, poza zakupem w sklepie, możemy nabyć domowym sposobem, robiąc wiosenne odkłady ( traktujmy je jak sadzonki pierwszoroczne, podlewajmy regularnie).
Korzystne jest ściółkowanie bukszpanu. Do tego celu możemy wykorzystać zakupioną w sklepie ogrodniczym odpowiednią korę. To w bardzo dużym stopniu ułatwi sprawę z odchwaszczaniem.

Buxus - Bukszpan
oraz  Hydrangea macrophylla- Hortensja ogrodowa   ( foto )
oraz Chrysantemum parthenium - Złocień Maruna ( foto )

                       Dlaczego bukszpan jest jedną  z często spotykanych  roślin w naszych ogrodach? Ponieważ zachowuje swój kolor przez cały rok, a także ... jest niezwykle plastyczny. W odpowiednich terminach możemy go przycinać według własnej fantazji, zagęszczając jego pokrój i nadając najbardziej wymyślne kształty. Pierwsze cięcie sanitarne, na początku wiosny, usuwamy połamane oraz przemarznięte zdrewniałe pędy ( charakterystyczne czerwieniejące na nich listki). Następnie na przełomie marca i kwietnia wykonujemy przycięcia kształtujące. Nie bójmy się próbować większych wyzwań, poczytajmy więcej informacji o technikach przycinania i stwórzmy we własnym ogrodzie prawdziwe działa sztuki. Nie muszą to być jakieś wymyślne figury, rządek porządnie symetrycznie przyciętych niskich żywopłotów, czy kilka rosnących razem wyższych stożków - po prostu zacznijmy i dajmy się porwać kolejnym pomysłom, co można by jeszcze. Pod koniec sierpnia, usuńmy wyrastające ponad ukształtowane przez nas kształty, zbędne gałązki. Z czasem poza ostrym sekatorem, na pewno zaopatrzycie się Państwo w inne pomocne narzędzia do cięcia bukszpanu ( na przykład, nożyce szpalerowe, owczarskie).
                 Nie zawsze musimy przycinać , są również sympatycy niezwartych, luźnych odmian tej rośliny. Gdy zaniechamy przycinania, doczekamy się kwiatków . Są niewielkich rozmiarów, koloru żółtawego i szczerze powiedziawszy nie stanowią głównej ozdoby rośliny.

Buxus - Bukszpan 

                                   Gryszpan zadomowił się w naszych ogrodach od dawien dawna. Jedynie na przełomie XX wieku uważać go zaczęto za niemodną roślinę, ale szybko powrócono na właściwy tor rozumowania, że to jedna z najbardziej pożądanych ogrodowych dekoracyjnych ozdób. Może sam stanowić niezwykły spektakl żywych figur, jak i stać się tłem do wydobycia pięknych barw w naszym zielonym otoczeniu. 
Buxus - Bukszpan

 
 
 
 
 
Buxus - Bukszpan
  oraz Picea glauca - Świerk biały - Witte spar ( foto )
 
 
 
 
 
 
Buxus - Bukszpan

 
 
 
 


Buxus - Bukszpan
  oraz Dasiphora fruticosa, Potentilla f. - Pięciornik krzewiasty - Struikganzerik ( foto )

 
 

 

Buxus - Bukszpan 


Buxus - Bukszpan 


Buxus - Bukszpan 
Buxus - Bukszpan 


Buxus - Bukszpan
oraz Muscari - Szafirek - Druifhyacint ( foto )
oraz H
yacinthus orientalis - Hiacynt wschodni - Hyacint ( foto ) 
Topiary bukszpanowe
Buxus - Bukszpan
 
 
 

Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bukszpan
https://nl.wikipedia.org/wiki/Buxus
https://en.wikipedia.org/wiki/Buxus
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz