niedziela, 10 lipca 2016

Astilbe - Tawułka

                                  Tawułka, elegancka, nadająca ogrodowej przestrzeni poruszenia i przede wszystkim pożądana przez tych ogrodników i działkowców, którzy w swojej zielonej przestrzeni posiadają cieniste zakątki, które należy zagospodarować i najlepiej, jeśli zrobi się to pięknie. A ta bylina, posiada takie możliwości.
Można uprawiać ją także w pojemnikach, ale mądrze jest to robić bezpośrednio w gruncie. Wynika to z dbałości o komfort rozwoju i wzrostu rośliny. W ogrodzie, jej bryła korzeniowa i rozłogi, nie będą 'skrępowane'. Przestrzeń do życia, to przecież jedno z podstawowych uwarunkowań dla zdrowej i , w tym przypadku, bardzo dekoracyjnej ewolucji.

                                        False goat's beard.eng
Astilbe - Tawułka - Astilbe.nl


Pośród tego rodzaju, bogatego w różnorodność kolorów i wysokości 21 gatunków (od 40 do 150 centymetrów wysokości), każdy miłośnik przyrody, znajdzie coś dla siebie. Są odmiany, 'twardzielki', które doskonale poradzą sobie w nasadzeniach, gdzie miejsce cieniste.

Oto kilka przykładów roślin tego rodzaju,

które lubują się rozgościć w cienistych zakątkach, gdzie będą dekoracyjnie zdobiły (w półcieniu też):
* Tawułka 'Irrlicht', bogaty zwarty pokrój, wysokość 60 centymetrów, start kwietnych ozdób w czerwcu. Kwiatostany z delikatnego różu przebarwiają się na biało.
* Tawułka 'Deutschland', drobniejsza i wcześniej kwitnąca, już od końca maja. Wysokość pół metra; kwiatostany białe, znosi większą wilgotność podłoża.
* Tawułka 'Visions in Red', ładnie wygląda sadzona w grupie, ponieważ jest jedną z niższych odmian, dorasta do 40 centymetrów. Więc około 10 sztuk na m2. Kwiatostany zaczynają się rozwijać w czerwcu, w kolorze głębokiego różu.

                                
Astilbe japonica - Tawułka japońska
                                       

                   Przykłady odmian do nasadzeń w miejscach, w których panuje półcień:
* Tawułka  'Fanal', stosunkowo wysoka 60 centymetrów, pożądana przez wielu z powodu bardzo ozdobnych, wyrazistych kwiatostanów. Zaczynają kwitnąć już w czerwcu i mają kolor głębokiej czerwieni.
* Tawułka 'Gloria Purpurea', jedna z wyższych odmian, ,dorasta do 80 centymetrów. Kwitnie przez lato. Wiechowate ozdoby w kolorze słodkiego różu.
* Tawułka 'Straussenfeder', jedna z najwyższych odmian, znakomita na ostatnie rabatowe piętra, przy optymalnych warunkach uprawy dorośnie do 120 centymetrów wysokości. Ze wzgledu na swój wzrost, pędy z kwiatami są delikatnie odchylone, brak tej sztywności, co u poprzednich opisanych odmian.

                  Uprawa tej długowiecznej byliny, nie przysporzy nam problemów, jeśli od samego początki zadbamy o jej dobro. Miejsce nasadzenia, to takie, gdzie nie ma bezpośrednio oddziałującego dziennego światła  czyli półcień, cień. Roślina poradzi sobie  i na otwartej przestrzeni, ale wtedy bardzo, bardzo częste podlewanie. Gleba próchniczna, żyzna, wcześniej przemieszana z kompostem, albo w czasie sadzenia należy podsypać kilka garści w dołek. Tawułka, bardziej efektownie prezentuje się, gdy sadzona w grupie (nawet dwie, trzy już wzmacniają efekt),Astilbe - Tawułka   'Eden's twinkle'
                                         

dlatego, w zależności od wysokości odmiany, sadzimy na metr kwadratowy od 9 do 12 sztuk. Jeśli mamy do czynienia z kultywarem dorastającym do 40 centymetrów, sadzimy 12, gdy do pół metra, 9 sztuk; 60 do 90 centymetrów po osiem sztuk.
                                 Gleba o odczynie pH kwaśnym. Stała, umiarkowana wilgotność podłoża. W czasie suszy, nie zapominamy o podlewaniu. Nawozimy od maja do połowy lipca, nawozem w płynie do kwitnących roślin ogrodowych. Lub robimy naturalne gnojówki (pokrzywa, skrzyp polny, wrotycz), które po rozcieńczeniu z wodą, będą źródłem substancji odżywczych i profilaktyką przed chorobami grzybicznymi.
                            Po przekwitnięciu kwiatostany mogą nadal mieć wartość zdobniczą zimą, gdy elegancko są oszronione, albo przybrane w koronki z mrozu, jednak zaleca się ich usuwanie. Chodzi o to,aby roślina odpoczęła i gromadziła substancje odżywcze na następnym sezon, a nie inwestowała je w zbędne części.
Inna sprawa z liśćmi, które też częściowo tracą na swojej atrakcyjności. Nie przycinamy jesienią pędów zbyt nisko, kołderka z listków, to zawsze lepsze coś, niż w zimowe dni nic (szczególnie, gdy bezśnieżna zima). Z początkiem wiosny łączymy cięcie sanitarne z pielęgnacyjnym. Tniemy nisko, usuwamy liście stare, chore i te które opadły już dużo wcześniej.   Astilbe - Tawułka  'Edens twinkle'
                                     
                                      Przy przeprowadzaniu wiosennych zabiegów, warto zrobić dodatkowy. Delikatnie zebrać wierzchnią warstwę ziemi i nasypać tam nowej, niewyjałowionej. Po dwóch, trzech sezonach, pomimo tego, że dokładać będziemy wszelkich starań w pielęgnację tawułki, kwitnienie zacznie słabnąć na sile. Po intensywnym lecie, po przycięciu jesienią przekwitniętych kwiatostanów, pozostawmy roślinę w spokoju, a wiosną kilka dni po przycięciu, dokonajmy podziału bryły korzeniowej (lepiej tak ingerujących zabiegów nie przeprowadzać jednocześnie, bylina szybciej 'odnajdzie się' w całej sytuacji, gdy damy jej czas). Nowe egzemplarze, zasobne w substancje odżywcze i w minerały, sadzimy w nowym, kompostowanym miejscu.
                                     Tawułka, to roślina, która bardzo dobrze komponuje się z innymi bylinami. Jest więc stworzona nie tylko do nasadzeń jednotematycznych, ale do wyższych rabatowych pięter. Ogród naturalistyczny, ogród skalny, nad wodę (nie może być zalewana), na obwódki (niższe odmiany), do pojemników. Także możemy pomyśleć o kolorowych ozdobach na kwiat cięty - choć w wazonie z wodą, nie charakteryzuje się zbyt długą trwałością; może dlatego lepszym pomysłem wydaje się, ścięcie pędów z kwiatostanami we właściwym momencie i zasuszenie ich do suchych bukietów.

 
Astilbe japonica - Tawułka japońska

 
 
 
 


Astilbe - Tawułka

Astilbe - Tawułka
                                                         
Astilbe - Tawułka     
   (IV)


Astilbe - Tawułka     
   (V)

Astilbe - TawułkaAstilbe - Tawułka  
Astilbe - Tawułka

Astilbe - Tawułka   'Eden's twinkle'

Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tawu%C5%82ka
http://vip-colors.blogspot.com/2016/09/heuchera-zurawka.html
https://nl.wikipedia.org/wiki/Astilbe
https://en.wikipedia.org/wiki/Astilbe 
 Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz