wtorek, 22 sierpnia 2023

Encephalartos horridus - Zgłowień straszliwy, możdżeniec s.

                                               Zgłowień straszliwy o sztywnych kolczastych niebiesko szarych liściach, to rarytas kolekcjonerski. Jako dzikus rośnie w południowej części kontynentu afrykańskiego; zasiedla przydroża i suche zarośla. Rząd sagowców, liczy sobie przepastne miliony lat, warto podkreślić, że przez cały ten czas roślina w inteligentny sposób dbała, w miarę możliwości, o dobrą jakość funkcjonowania pośród innych

                                                                      Eastern Cape blue cycad.eng

Encephalartos horridus - Zgłowień straszliwy, możdżeniec s. 

i o skuteczne przedłużanie gatunku. U młodzików liście niebieskawo szare, u starszych z czasem przechodzą głębszą zieleń. W obronie przed niektórymi ze zwierząt, które chciały traktować ten gatunek zgłowienia jako pożywienie, a także przed potężnymi słonecznymi kąpielami, wykształcił te części

jako bardzo ostre i twarde. Liście są naprawdę niebezpieczne w dotyku, nietrudno jest się nimi zranić, więc będąc w posiadaniu nawet niewielkiego młodego egzemplarza, wszystkie prace należy wykonywać w ochronnych rękawiczkach.  

Zwarta forma lekko przewieszających się pędów. Powolny wzrost, gdzie docelowe wartości, przy optymalnych warunkach uprawy, to pomiędzy 0.6, a metrem wysokości/ szerokości. Możdżeniec straszliwy może być wyeksponowany w większych jasnych pokojach, a także w biurowych/hotelowych, czy restauracyjnych przestrzeniach, a w czasie ciepłych miesięcy od początku czerwca do końca sierpnia, na letnisku - tarasie, patio, podwórzu. Jeśli chodzi o użyteczność dla ludzi, poza funkcją dekoracyjną w przydomowych ogrodach, to rdzenni mieszkańcy wykorzystywali skrobię do wypieków w kuchennych rewolucjach. Nasze enzymy trawienne są niedostosowane do tego typu praktyk, każda część z tych roślin jest trująca.

                             'Udomowione' egzemplarze nie zawiązują nasion, ponieważ kwiatostany są niezapylane przez odpowiednich oblatywaczy, po prostu ich nie ma na kontynencie europejskim. Także młodziki pozyskujemy z zakupionych nasion, albo przez rozmnażanie z odrostów. Nasiona kupujemy wyłącznie od połowy maja do połowy października. Przemarznięte w czasie podróży, zdałyby się na nic. 

Encephalartos horridus - Zgłowień straszliwy, możdżeniec s. 

Przy drugiej technice - z odrostów - sukces zapewniony, gdy części te zostaną ulokowane w odpowiednim podłożu, w jasnej miejscówce, gdzie przez kilka najbliższych miesięcy temperatura powyżej 18°C, bez dużych dziennych wahań. (Także wskazane pobieranie na początku lata).

                            Zgłowień straszliwy do prawidłowego rozwoju wymaga ustawienia na słoneczną ekzpozycję, doskonałego drenażu podłoża, regularnych, ale niezbyt obfitych dostaw wody oraz pH gleby o lekkim zakwaszeniu. Pojemnik z drożnym odpływem, w nim mieszanka podobna do tej w jakiej uprawiamy sukulenty. Jako 'rozluźniacz' doskonale nada się keramzyt, który powinien stanowić pierwszą spodnią warstwę, tak z 3 do 7 centymetrów. Donica stabilna o odpowiednim rozmiarze, aby udźwignąć ciężar rośliny (bez przechylania, wyrastania). Pojemnik na większy wymieniamy co dwa/trzy sezony, przy założeniu, że zgłowienia będziemy nawozić. Doskonale nadają się nawozy w płynie, jak i w granulacie przeznaczone do uprawy roślin egzotycznych ozdobnych z liści.  

Stały średni stopień wilgotności podłoża, bez przelewań, bez zasuszeń. Możdżeniec straszliwy prędzej poradzi sobie z czasowym przesuszeniem, niż ze zbyt dużą ilością wody. Warto jednak regularnie go pielęgnować, szczególnie, że nie wymaga dużych nakładów pracy. Dla dorosłego egzemplarza, pomieszczenie zimą nie musi być ogrzewane, ważne, aby temperatura w nim nie spadała poniżej 10°C, (wówczas oszczędniejsze dostawy wody, niż dla rośliny uprawianej w miejscówce ogrzewanej).


Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Encephalartos_horridus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz