piątek, 18 sierpnia 2023

Coreopsis lanceolata - Nachyłek lancetowaty - Meisjesogen (soort)

                                             Nachyłek lancetowaty, bylina krótkowieczna, która latem 'na bogato' z pokrojem, kwitnieniem i samo wysiewem. Dlatego, nawet przy częściowym ogławianiu przekwitających ozdób, te które pozostaną zawiążą nasiona, a w następnym roku będą z nich młode egzemplarze, te można pozostawić przy roślinie macierzystej/przesadzić w inną dogodną miejscówkę. Byliny te nie są ekspansywne, także brak zagrożenia dla naszych innych ogrodowych kwitnących/ozdobnych z liści.

                                                                           Lanceleaf coreopsis.eng

Coreopsis lanceolata - Nachyłek lancetowaty - Meisjesogen (soort)
'Baby Gold'

Ogrody przydomowe, wiejskie, naturalistyczne, również nasadzenia nachyłka lancetowatego w donicach, które są dostosowanego do pozostania na zewnątrz w trudnych zimowych uwarunkowaniach. Rośliny te można wysiewać/nasadzać w kompozycjach z innymi wieloletnimi, które preferują zbliżone warunki uprawy (glebowe, wodne, świetlne). Oczywiście, każdy z plantów powinien mieć zapewnioną odpowiednią przestrzeń do witalnego rozwoju. Ponad rozetą zielonych liści, nachyłek lancetowaty wytwarza

pojedyncze, pełne lub półpełne kwiaty na delikatnych, wzniesionych ponad listną kępę pędach. Te słoneczne ozdoby mogą być w kilku odmianach kolorystycznych, z których najczęściej spotyka się żółte, czerwonawe lub dwubarwne. Przykłady atrakcyjnych odmian:

* Nachyłek lancetowaty 'Baby Gold' (na zdjęciach), jako mieszaniec kolorystyczny, gdzie żółty i bordowy. Bogaty pokrój i kwitnienie. wysokość od 0.4 do 0.6 metra.

* Nachyłek lancetowaty 'Mango punch', odmiana o czerwonawych płatkach. Zwarte kępy i pokrój, wysokość pomiędzy 0.3 do 0.5 metra.

* Nachyłek lancetowaty 'Goldfink', odmiana o kwiatach żółtych. Niższa od poprzednich, wysokość pomiędzy 0.25, a 0.35 metra. Doskonale nadaje się do nasadzeń w donicach z innymi wieloletnimi.
Coreopsis lanceolata - Nachyłek lancetowaty - Meisjesogen (soort)
'Baby Gold'

Rozstaw sadzonek c około 0.3 do 0.4 metra. Sprzyjające uwarunkowania i bogate kwitnienie rozpoczyna się już w połowie czerwca i z pojedynczymi akcentami trwa do początku października. Jeśli w połowie sierpnia skrócimy wszystkie pędy o 1/3 ich długości, po około trzech tygodniach będzie większy wysyp słoneczek, (nie tak obfity jak w czerwcu, ale bardziej satysfakcjonujący, niż 'single'). Przycinanie, które przekłada się na cały sezon, wykonujemy na początku wiosny. Wówczas skracamy wszystkie pędy nisko, tuż przy rozecie liści. Usuwamy części stare, uprzątnijmy otoczenie.

                                      Ekspozycja jasna. Panuje brak hydrologicznej równowagi, więc nie pozostawiajmy nachyłka lancetowatego samemu sobie - latem w czasie upałów i w bezśnieżne zimy,  nie obędzie się bez dodatkowych wędrówek z konewką. Zimą, wodę w temperaturze zbliżonej do tej jaka panuje w otoczeniu roślin dostarczamy w bezmroźny dzień w południe; latem rano, albo pod wieczór. Optymalny stopień wilgotności podłoża - umiarkowany. Przy nasadzeniach w donicy, zadbajmy, aby był drożny odpływ. Nie będą zastawały nadwyżki deszczówki. Pojemnik ustawiony na cegłach, specjalnych ażurowych podstawkach na kółkach, też wspomaga ujście zbyt dużej ilości wody, a jednocześnie donice nie są ustawione w czasie zimy bezpośrednio na betonie.

                                   Gleby zasobne, próchniczne, przepuszczalne o lekko zakwaszonym odczynie, może być neutralny. Gleby średnio żyzne i słabsze wymagają większych nakładów pracy pod kątem wzbogacania w substancje odżywcze, (kompost, nawozy wieloskładnikowe). W marcu możemy obkopać kilkunastoma dołkami okręgi wokół kęp i wypełnić je mieszanką kompostu i świeżej niewyjałowionej ziemi. Latem, nie zaszkodzi, gdy przy okazji podlewania innych roślin i ta bylina dostanie co nieco z rozcieńczonych z wodą gnojówek (żywokost, pokrzywy, czosnek). Więcej informacji na temat naturalnych nawozów stosowanych do roślin ogrodowych. Przy stosowaniu nawozów kupnych przeznaczonych dla zasilania bylin kwitnących, wiosenna dawka wieloskładnikowego z azotem, późnym latem bez niego, (jesienią nachyłek powinien przygotowywać się do nadchodzących zimowych warunków, a nie 'wchodzić na wysokie obroty'). Dawkowanie nawozu, częstotliwość dostaw, według informacji na etykiecie.

                                   Po trzech /czterech latach, stare kępy nie będą już tak wydajne,  jak tego od nich oczekujemy. Jak już wiemy, mamy do czynienia z byliną krótkowieczną. Więc przy końcu ostatniego ich sezonu (w pierwszej połowie jesieni), albo w połowie kwietnia po przycięciu 'fryzurek', należy dokonać podziału brył korzeniowych. Taki zabieg odmłodzi 'nachyłkowe poletko', a przez lato i część jesieni w naszym otoczeniu więcej złotożółtych kwietnych ozdób. Jeśli nachyłek dał satysfakcjonujący samo wysiew, stare egzemplarze wrzućmy do kontenera z zielonym.
Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Coreopsis_lanceolata
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz