piątek, 25 sierpnia 2023

Clematis hybrid - Powojnik z grupy Texensis - Bosrank

                                         Powojnik z grupy Texensis, nazywany potocznie (powojnikiem teksańskim), jest mieszańcem międzygatunkowym. To skrzyżowanie Clematis texensis z innymi dało te fantastyczne odmiany, które zachwycają kształtami i kolorytem kwiatostanów. Elegancja, stylowość, wykwintność, a do tego jako pnącze zajmuje w ogrodowych przestrzeniach niewiele miejsca, więc w przydomowych

                                                                      Texensis group.eng

Clematis hybrid - Powojnik z grupy Texensis - Bosrank

nadaje się i do mniejszych, i do większych. Ogonkami listków 'sprytnie' oplata podpory i w zależności od tego z jakim mieszańcem mamy do czynienia, osiąga wysokość pomiędzy 2.5, a 3.5 metra, (przy optymalnych warunkach uprawy). Takie 'gabaryty' mają swoją wagę, choć wizualnie ta roślina jest

pełna wdzięku i lekkości, dlatego siatka/ kratka/ plastikowe zaczepy, to wszystko powinno być przytwierdzone porządnie. Roślina wieloletnia do nasadzeń przy ścianach budynków, ogrodzeniach, murach w celu ich sezonowego osłonięcia, przy altanach, pergolach. To jest pnącze, które u dołu posiada częściowo zdrewniałe pędy, a kwitnienie występuje na jednorocznych pędach. Pierwsze jednak będą przystrajać powojnika w soczystej zieleni liście, u niektórych odmian także zielono niebieskawe. Dopiero w połowie lipca rozpoczyna się spektakularne kwitnienie. Pojedynczy kwiat ma kształt wydłużonego dzbanka, bądź jaja z rozchylonymi na szczycie i fantazyjnie wywiniętymi czterema płatkami. Odmiany kolorystyczne w różu, jaskrawoczerwone, karminowe, pomarańczowe. Letnie kwitnienie trwa kilka tygodni, potem na miejsce przekwitniętych ozdób zawiązują się charakterystyczne powojnikowe 'czapeczki'. Niełupki są pierzasto owłosione. Rośliny te mogą powtórzy kwitnienie w połowie września, nie będzie tak spektakularne jak pierwsze, ale każda kwietna ozdoba cieszy oczy. Pojedyncze kolorowe akcenty mogą utrzymywać się do końca października. 

                         Dla powojników z tej grupy nowy sezon rozpoczyna cięcie. (Przypomnienie, kwitnie na pędach jednorocznych). 'Strzyżenie fryzurki' wykonujemy w pierwszej połowie wiosny,

Clematis hybrid - Powojnik z grupy Texensis - Bosrank

młodziki (do trzech lat) tniemy dość blisko zdrewniałych części pędów, czyli dość nisko. To pozwoli się stworzyć bogaty pokrój pędów/obfite kwitnienie. U dorosłych roślin pozostawiamy około 1/2 długości pędów. Uprzątnijmy otoczenie, wymieńmy ściółkę. Ta jest bardzo przydatna, latem zmniejsza wyparowywanie wody, zimą to 'ciepła kołderka', no i odpada nam odchwaszczanie. Na wschodzi i na południu kraju, rośliny te mogą przemarzać, dlatego potrzeba na ściółkę dodatkowej warstwy gałązek świerkowych, bądź słomy.

                          Rośliny te w uprawie wymagają miejsca zacisznego. Bez ciemnych ogrodowych kątów, także bez otwartych przestrzeni, gdzie zimą hula mroźny wiatr. Zakupiony egzemplarz sadzimy około dziesięciu centymetrów głębiej niż wysokość bryły korzeniowej. Dobrze zakorzeniona roślina, to lepszy dostęp do substancji odżywczych, wody i na zewnątrz po przycięciu pędów większa stabilizacja. 

                          Aby (powojnik teksański) przez wiele lat zdrowo się prezentował i bogato okwiecał, należy mu zapewnić próchniczne/zasobne podłoże. Gleby słabsze, nawozimy. Korzystajmy z nawozów wieloskładnikowych przeznaczonych dla roślin wieloletnich kwitnących, (dawkowanie, ilość według wskazówek na etykiecie). Jeśli prowadzimy ekologiczną zieloną przestrzeń, wtedy warto

Clematis hybrid - Powojnik z grupy Texensis - Bosrank

wykorzystać którąś z naturalnych metod nawożenia Miejsce nasadzeń w ekspozycji jasnej, (ale nie w południowej). Stały umiarkowany stopień wilgotności. Brak zastającej wody, brak przemarznięć brył korzeniowych zimą.  Panuje brak hydrologicznej równowagi, więc nie pozostawiajmy powojnika z grupy Texensis samemu sobie - latem w czasie upałów i w bezśnieżne zimy, nie obędzie się bez dodatkowych wędrówek z konewką. Zimą, wodę w temperaturze zbliżonej do tej jaka panuje w otoczeniu roślin dostarczamy w bezmroźny dzień w południe; latem rano, albo pod wieczór. 

                               Pozyskanie (powojnika teksańskiego) na kilka sposobów. Niejeden sezon na kwiaty będziemy czekali z wysiewu nasion. W lipcu można pobrać i ukorzenić sadzonki. Najprostszym sposobem będzie robienie odkładów - jeden z pędów, który wybił wiosną po przycięciu powojnika, dociskamy do podłoża do połowy obsypujemy ziemią, a drugą część stabilizujemy pionowo (na przykład, dwa patyki w ziemię + gumka/sznurek). Następnej wiosny delikatnie oddzielamy już ukorzenionego młodzika od rośliny macierzystej i lokujemy w nowej miejscówce.

                              Powojniki z grupy Texensis  są wysokiej klasy roślinami, jeśli chodzi o walory zdobnicze. Spory wybór wśród odmian, nie ma dużych nakładów pracy. Na pewno warto wzbogacić swoją zieloną przestrzeń w jeden z tych eleganckich egzemplarzy.

Clematis hybrid - Powojnik z grupy Texensis - Bosrank

Clematis hybrid - Powojnik z grupy Texensis - Bosrank


Clematis (soorten) - Powojnik (gatunki) ( foto )


Przypisy:
https://www.vip-colors.com/2016/07/clematis-powojnik.html
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz