wtorek, 11 kwietnia 2023

Uprawa hydroponiczna, rośliny w domu. Trendy w ogrodnictwie.

                                                         Hydroponika, to technologia uprawy roślin w roztworach odżywczych (woda z nawozami) z użyciem lub bez użycia granulatu w celu zapewnienia korzeniom dostępu do pokarmu, wentylacji oraz w pewnym stopniu ich mechanicznej stabilizacji. Na zdjęciach przykłady plantów uprawianych wyłącznie w odżywczej mieszance, (bez stabilizatorów). Co istotne, a mało o tym się mówi/pisze, pomyślna pielęgnacja 'doniczkowców' w szklanym przezroczystym naczyniu, to krótka przygoda. Dlaczego? Pojemnik nie powinien przepuszczać dziennego światła.

Trendy w ogrodnictwie
Uprawa hydroponiczna, hydroponika, rośliny w domu
Thaumatophyllum spruceanum - (Philodendron goeldii) - (Filodendron goeldii) ( foto )

Korzenie w nawozach płynnych bez gleby okey, ale ze zbyt dużą dawką dziennego światła - zdecydowanie nie. Do tego, w takim przejrzystym naczyniu, gdzie kontakt wody i słońca, to będzie równało się wytwarzaniu glonów, które nie dość, że będą wyglądały nieestetycznie, to jeszcze zmniejszą oddziaływanie odżywczego roztworu, bo ten będzie zabrudzony. Najodpowiedniejszym naczyniem przy tej technice uprawy/pielęgnacji roślin będzie takie, który jest stworzone z materiału sztucznego, albo

z bardzo ciemnego szkła i wodoszczelne. Biorąc pod uwagę, że będzie stosowany granulat, a więc i siatka wewnątrz, logiczne, że dobieramy taką doniczkę, aby 'wszystko, co trzeba' w niej zmieściło się, (a korzenie bez ścisku). W pojemnikach  ceramicznych, mogą pojawiać się pęknięcia, także ograniczmy się w wyborze z polistyrenu/przyciemnionego szkła. Ustawiając taką ozdobę na drewnianych meblach, warto pod spód podłożyć podkładkę/spodek/ ozdobną paterę. W czasie upałów, czy zimą przy działającym ogrzewaniu, zewnętrzne ścianki pojemnika będą lekko zroszone; to co niewidoczne dla oczu, bez odpowiedniego zabezpieczenia, może zniszczyć politurę.

                                         Jeśli będziemy stabilizowali korzenie, niezbędna 'kratka'/ pojemnik wewnętrzny/wkład, gdzie odpowiednio mniejszy rozmiar w stosunku do osłonki. Z dziurkami, bądź z wycięciami, oczywiście po to, aby roztwór odżywczy docierał do rośliny bez żadnych ograniczeń.

Uprawa hydroponiczna, rośliny w domu
Phalaenopsis amabilis - Falenopsis, ćmówka ( foto )

Jeśli nie mamy możliwości zakupu granulatu dedykowanego tej technice uprawy, wówczas wykorzystajmy do częściowego wypełnienia donicy: keramzytu, perlit, zeolitu, pumeksu, wermikulitu, lawy wulkanicznej, (albo zmieszajmy któreś z nich razem). Taka podstawa powinna być trwała przez kilka lat, nie ulegać rozmiękczeniu, gniciu i stanowić zdrowy balans i obciążenie. 

Ani nie mieć problemu z ocenieniem, jaka jest w nieprzezroczystej donicy ilość wody z odżywczym roztworem, przydatny będzie wskaźnik. Dzięki niemu, będziemy wiedzieli kiedy uzupełnić mieszankę. Otóż, nie należy cały czas utrzymywać wysokiego poziomu nawodnienia. Przy tej metodzie, system korzeniowy poza czerpaniem mikro i makroelementów, również jest częściowo wentylowany. Dolewamy odżywczej mikstury, gdy wskaźnik pomiaru wskaże na skali minimum. Maksymalnie możemy zalać, gdy mamy plany wyjazdowe na kilka/kilkanaście dni, a wiemy, że uprawiany plant dużo 'pije'. 

                               Jakie wybierać 'dokarmiacze'? Nawozy specjalistyczne do tego typu techniki uprawy roślin. Są w płynie i w proszku, zawierają w swoim składzie wszystkie składniki, które są niezbędne do witalnego rozwoju roślin. Dawkowanie, częstotliwość dostaw, wszystkie te informacje na etykiecie. Z 'domowych sposobów', nieprofesjonalne porady z cyklu 'torebki z herbatą', czy 'fusy z kawy', to nie sprawdzi się. Tutaj  nie chodzi o częściowe zasilanie, a dostarczenie plantom zbalansowanej mieszanki mikro i makroelementów. Dodatkowa uwaga, domowe rozwiązania, mogą zawyżyć, bądź zaniżyć pH roztworu, co przełoży się negatywnie na uprawę. Optymalna wartość pH pożywki,

Uprawa hydroponiczna, rośliny w domu
Ctenanthe burle-marxii - Ogórkownik liściasty ( foto )

dla większości uprawianych w doniczkach roślin, mieści się w zakresie od 5 do 6,5.  Należy doczytać, poszukać informacji; jak wiadomo i wśród doniczkowców zdarzają się te, które uwielbiają maksymalnie zasadowe/maksymalnie zakwaszone pH.

                                           Jakie rośliny do uprawy hydroponicznej? W teorii, nadaje się więcej gatunków, niż w praktyce. Jeśli mamy upatrzony któryś z gatunków, warto wcześniej poszukać informacji, a nie 'ruszyć z kopyta', a potem rozczarować się, że cała praca i wkład inwestycyjny, poszły na marne. Najlepiej wybierać spośród tych, które już jako maluszki/młodziki zostały przeznaczone przez botaników do tego typu techniki prowadzenia. Dla takich nie gleba, a roztwór odżywczy jest naturalnym źródłem pokarmu. Także centra ogrodnicze, czy w domu (z cyklu, 'domowy botanik'), skąd pozyskane przy podziale, czy oddzieleniu od rośliny macierzystej młode sadzonki/różyczki/rozetki. Oczywiście, poza aspektem uziemienia, bądź jego braku, dla roślin równie ważne są warunki świetlne, temperatura w otoczeniu - także, miejmy to wszystko na uwadze. Dostosowanie rośliny uprawianej wcześniej przez wiele lat w gruncie do tego, aby witalnie rozwijała się w wodnej pożywce, jest bardzo trudne i lepiej tego nie próbować. U 'gruntowych' przy korzeniach głównych jest wytworzonych wiele włośników, u tych gdzie uprawa hydroponiczna, praktycznie ich nie ma. Dla plantu byłby to szok, być może dostosowałby się, ale rozwijałby wyłącznie karłowy pokrój/był bardziej podatny na choroby.

                                      W uprawie hydroponicznej, w porównaniu z tą konwencjonalną, gdzie rośliny w ziemi, mamy możliwość kontrolowania ilości płynów w donicy; odpada nam robota z ziemią;  możemy też częściej kontrolować kondycję bryły korzeniowej. Czy to jest trendy, czy zyska na wiele lat rzesze zwolenników? Komuś spodoba się, innej osobie nie. W końcu, 'udomowione' rośliny zdobią nasze mieszkalne przestrzenie, gdzie już od dawna różne ich techniki uprawy (w akwarium; podwieszone wyłącznie zraszane pożywką; podwieszone na specjalnym drewnianych deseczkach/innym przedmiocie bez gruntu; w doniczkach wypełnionych specjalistycznym podłożem.

Uprawa hydroponiczna, rośliny w domu

 

 

 


Uprawa hydroponiczna, rośliny w domu
Sansevieria trifasciata - Sansewieria  gwinejska ( foto )

 

 


Uprawa hydroponiczna, rośliny w domu

 

 

 


Uprawa hydroponiczna, rośliny w domu
Thaumatophyllum spruceanum - (Philodendron goeldii) - (Filodendron goeldii) ( foto )

 Przypisy:
https://www.vip-colors.com/2016/11/phalaenopsis-falenopsis-cmowka.html
https://www.vip-colors.com/2022/10/thaumatophyllum-spruceanum-philodendron.html
https://www.vip-colors.com/2019/06/sansevieria-sansewiernia-wezownica.html
https://www.vip-colors.com/2020/02/ctenanthe-burle-marxii.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Hydroponika

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz