Dziurawiec Kalma, to częściowo zimozielony krzew liściasty, który posadzony w odpowiedniej miejscówce, rok rocznie będzie w sezonie zachwycał okazałymi słonecznymi kwiatami. Dzięki temu, że większość liści 'trzyma się' pędów przez cały rok, można go wykorzystać jako roślinę okrywową. Niewielkie wymagania uprawy, przyjazna współpraca z zapylającymi owadami, to kolejne argumenty za tym, aby ten gatunek dziurawca rozgościł się w naszej ogrodowej przestrzeni.
Hypericum kalmianum - Dziurawiec Kalma - Hertshooi 'Cobalt-n-gold' |
Jego naturalnymi siedliskami jest kontynent Ameryki Północnej, na europejskich szerokościach wyłącznie w sprzedaży jako roślina ozdobna do przydomowych ogrodów oraz do kompozycji roślin wieloletnich w miejskich zielonych przestrzeniach. Dziurawiec Kalma, aby optymalnie spełniał swą funkcję zdobniczą, może być posadzony jako soliter lub w nieformalnym/nieprzycinanym żywopłocie, gdzie odpowiednie odstępy pomiędzy sadzonkami. Roślina docelowo, w zależności od odmiany ma od
0.6 do 0.9 wysokości/szerokości. Na zielonych pędach, ciemnozielone lancetowate liście; im 'cieplejsza' zima, tym więcej ich pozostanie, (w naszej strefie klimatycznej, roślina częściowo zimozielona). Kwitnienie rozpoczyna się w połowie czerwca, najobfitsze w lipcu, a okazałe słoneczka mogą rozkwitać aż do pierwszych jesiennych przymrozków. Na nasiona, jeśli jest taka potrzeba warto pozostawić dwa, trzy kwiaty, resztę zasychających regularnie warto usuwać - zabieg ten przełoży się na to, że zachowane substancje odżywcze i energię, krzew wykorzysta do rozwijania młodych kwietnych pąków. Nasiona zebrane w słoneczny wrześniowy dzień, powinny być wysiane bezpośrednio do gruntu do końca jesieni (niezbędny proces stratyfikacji). Innym, prostszym sposobem pozyskania młodzików, to zrobienie odkładów. Najniższy z pędów częściowo przysypujemy ziemią, kolejnego roku oddzielamy od rośliny macierzystej i lokujemy w wybranej miejscówce.W
przedwiośniu skracamy wszystkie pędy o 1/2 ich długości. Dzięki temu w
sezonie będzie bogate kwitnienie i bardziej zwarty pokrój. Drobne
kawałki pędów, jak i zgrabione liście
Hypericum kalmianum - Dziurawiec Kalma - Hertshooi 'Cobalt-n-gold' |
nadają się do kompostownika. W odpowiednim przepuszczalnym podłożu, krzewowi nie groźne latem czasowe susze, a zimą mrozy do –23,3 °C (USDA 5a). Panuje brak hydrologicznej równowagi, więc nie pozostawiajmy dziurawca Kalma samemu sobie - latem w czasie upałów i w bezśnieżne zimy, nie obędzie się bez dodatkowych wędrówek z konewką. Zimą, wodę w temperaturze zbliżonej do tej jaka panuje w otoczeniu roślin dostarczamy w bezmroźny dzień w południe; latem rano, albo pod wieczór. Zalecane ściółkowanie - ta warstwa zimą to kołderka chroniąca części podziemne przed przemarzaniem, natomiast latem zmniejszy się dzięki niej wyparowywanie wody, no i odpada nam odchwaszczanie.
Ekspozycja jasna, ale nie dla wystawy południowej. Podłoże przepuszczalne, kluczem w uprawie jest słowo DRENAŻ. Brak zastającej wody, brak przemarznięć brył korzeniowych zimą. Gleby uboższe w substancje odżywcze, 'dokarmiamy'. Korzystajmy z nawozów wieloskładnikowych przeznaczonych dla krzewów kwitnących, (dawkowanie, ilość według wskazówek na etykiecie). Jeśli prowadzimy ekologiczną zieloną przestrzeń, wtedy warto wykorzystać którąś z naturalnych metod nawożenia. Kompostem, rozcieńczonymi z wodą gnojówkami (żywokost, czosnek, pokrzywy), zasilamy do połowy września.
Dziurawiec Kalma, jest niezbyt często spotykany w polskich ogrodach. Nam 'na co dzień' upiększy zieloną przestrzeń, a u odwiedzających swoimi słonecznymi odsłonami, wzbudzi szczere zainteresowanie i zachwyt. Roślina tworzy ozdoby, które nadają się na kwiat cięty.
Hypericum kalmianum - Dziurawiec Kalma - Hertshooi 'Cobalt-n-gold' |
Hypericum kalmianum - Dziurawiec Kalma - Hertshooi 'Cobalt-n-gold' |
Hypericum kalmianum - Dziurawiec Kalma - Hertshooi 'Cobalt-n-gold' |
Hypericum kalmianum - Dziurawiec Kalma - Hertshooi 'Cobalt-n-gold' |
https://nl.wikipedia.org/wiki/Hertshooi
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz