piątek, 30 września 2022

Rosa gallica - Róża francuska - Franse roos

                                     Róża francuska, w ogrodowych przestrzeniach spełniać może nie tylko funkcję zdobniczą. Podobnie jak róża dzika i ta posiada właściwości lecznicze i aromatyzujące, (z dóbr których korzystają przemysły kosmetyczny i perfumeryjny). Nic również nie stoi na przeszkodzie, by przy uprawie ekologicznej z płatków w makutrze ucierać smakowite różane konfitury. Gatunek ten jest rodzimym europejskim, o ile w naszym kraju ostało się niewiele naturalnych siedlisk (są objęte ochroną), tak w południowej części kontynentu są nadal spotykane.

                                                                        French rose.eng

Rosa gallica - Róża francuska - Franse roos
Rosa gallica var. versicolor - Róża francuska wielobarwna 
'Rosa Mundi'

Róża francuska, uprawiana była już ponad pięć wieków temu. Współcześnie, w ogrodach przydomowych, naturalistycznych, w różankach. 'Gabaryty' poszczególnych odmian od 0.8 do 1.8 metra wysokości przy 0.4 do 09 metra szerokości. U gatunku o krzewiastym pokoju do 1.2 metra, kwiaty okazałe pojedyncze, pięciopłatkowe, w ciemnoróżowym kolorze, charakteryzujące się silnym zapachem. U odmian kwietne ozdoby pojedyncze, półpełne, bądź pełne. Dodatkowo urozmaicenie kolorystyczne: wiele odcieni

różu, fioletu, czerwieni, odmiany dwubarwne (rosa gallica var. versicolor). Kwiaty są ładnie wyeksponowane na ciemnozielonym listnym 'tle'. Pędy cienkie, nagie i proste z dwoma rodzajami drobnych kolców/ Kwitnienie rozpoczyna się w czerwcu i trwa do końca lipca; pojedyncze ozdoby mogą pojawiać się do pierwszej połowy jesieni. Kwiaty będą rozkwitać na pędach dwuletnich i starszych. 

                                   Z krzyżówek róży francuskiej powstało wiele hybryd, które ogólnie stanowią grupę zwaną różami francuskimi, zalicza się je do najstarszych róż ogrodowych określanych jako "róże historyczne". Względem uprawy, gdy jest optymalna, roślina nie będzie wymagała dużych nakładów pracy. Posadzona jako soliter, w grupie różowatych, albo z innymi krzewami, czy bylinami - roślinami o podobnych potrzebach glebowych, wodnych, słonecznych. Gdzie każda z roślin będzie miała zapewnioną odpowiednią przestrzeń do witalnego rozwoju. Od wiosny do jesieni usuwamy pędy przemarznięte, przesuszone,

Rosa gallica var. versicolor - Róża francuska wielobarwna 
'Rosa Mundi'

połamane, zniszczone.Mniej więcej po trzech latach warto usuwać co wiosny po jednym z najstarszych pędów, taki 'ze słabo oblepionymi' kwiatami przy ostatnim kwitnieniu. To cięcie odmładzające przełoży się na wytwarzanie przez krzew młodych części. To roślina, która docelowo będzie miała dość pokaźne rozmiary, przesadzanie nie jest mile widziane, także zaplanujmy optymalną miejscówkę. Dla krzewu  większym zagrożeniem są gleby zalewowe i te z wysokim stopniem wilgotności, niż czasowe susze, (warto wtedy rośliny dodatkowo podlewać, bo sucha ziemia, to zahamowanie kwitnienia, karłowy pokrój).  Zimą, wodę w temperaturze zbliżonej do tej jaka panuje w otoczeniu krzewu, dostarczamy w bezmroźny dzień w godzinach południowych; latem rano, albo pod wieczór, (wówczas nie będzie miksu słońce woda i liście nie zostaną zniszczone). 

Gleby próchniczne, przepuszczalne o lekko zakwaszonym odczynie, może być neutralny - im więcej substancji odżywczych, tym obfitsze kwitnienie i bardziej witalna forma. Gleby średnio żyzne i słabsze, wymagają więc większych nakładów pracy pod kątem wzbogacania (kompost, nawozy wieloskładnikowe). W marcu możemy obkopać kilkunastoma dołkami okrąg wokół najdalej wysuniętych pędów i wypełnić je mieszanką kompostu i świeżej niewyjałowionej ziemi. Latem, nie zaszkodzi, gdy przy okazji podlewania innych roślin i ten krzew dostanie co nieco z rozcieńczonych z wodą gnojówek (żywokost, pokrzywy, czosnek). Więcej informacji na temat naturalnych nawozów stosowanych do roślin ogrodowych, Ekologiczna uprawa - różane płatki po odpowiedniej obróbce, nadają się do spożycia.

Rosa gallica var. versicolor - Róża francuska wielobarwna 
'Rosa Mundi'

Możemy również stosować nawozy zakupione w centrach ogrodniczych. Wiosenna dostawa nawozów przeznaczonych dla krzewów kwitnących, albo specjalnie dla róż, oraz jesienna, ale tym razem w składzie nie powinno być azotu, rośliny mają wówczas przygotowywać się do zbliżających się trudnych zimowych uwarunkowań, a 'nie wchodzić na wysokie obroty'. Ilość dostarczanego nawozu, częstotliwość -  według informacji na etykiecie. Pod koniec października uprzątnijmy, zgrabmy liście, (nadają się do kompostownika). Młode krzewy podsypmy dodatkowym kopczykiem ziemi.Wiosną bez trudu będzie można je rozsunąć, a zimą, to 'mile widziana' kołderka. Pod koniec marca, ściółkowanie. Dzięki temu zabiegowi zostanie zmniejszona transpiracja wody i  odpadnie nam odchwaszczanie .Róże lubią glebę o odczynie neutralnym lub lekko kwaśnym (pH w granicach 6-6,5). Rośliny te źle znoszą skrajności. Podobnie więc z ekspozycją - wystawa południowa, albo najciemniejszy ogrodowy zakątek, to nie będą dobre miejscówki. 

                                      Młode egzemplarze tego gatunku róży, można powołać na kilka sposobów - z nasion, odkładów (najprościej), przez podział, poprzez zdrewniałe sadzonki pędowe, a także przez sadzonki zielone. Poza pokrojem krzewiastym, w sprzedaży są również do nabycia egzemplarze szczepione na podkładce - niewielkie różane drzewka. Aby utrzymać atrakcyjny pokrój formy piennej.

Rosa gallica var. versicolor - Róża francuska wielobarwna 
'Rosa Mundi'

 

 


Rosa gallica var. versicolor - Róża francuska wielobarwna 
'Rosa Mundi'Rosa - Róża (gatunki) - Rozen (soorten) ( foto )

 
 
Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/R%C3%B3%C5%BCa_francuska
https://nl.wikipedia.org/wiki/Rosa_gallica
https://en.wikipedia.org/wiki/Rosa_gallica
https://www.vip-colors.com/2016/08/rosa-roza-rozen.html
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz