środa, 28 lipca 2021

Coriandrum sativum - Kolendra siewna - Koriander

                               Kolendra siewna, powszechnie dostępna przez cały rok jako roślina przyprawowa. To zdrowie na kanapkach, w zupach, sosach, dresingach, w miksie sałatkowym, do placuszków ziemniaczanych, w smoothie, pesto, do makaronów, z owocami morza ... Jesienią i zimą, do uprawy na parapecie, od marca wysiew w ogrodzie, w donicach na balkonie, czy w ziołowym zakątku

                                                       Chinese parsley.eng

Coriandrum sativum - Kolendra siewna - Koriander

na tarasie. Także w całorocznej sprzedaży, szklarniowa zielenina. W każdej z tych odsłon, to dobro, które odznacza się dużą wartością odżywczą, dodatkowo działa leczniczo. Zastosowanie: rozkurczowe, wiatropędne, moczopędne, pobudzające wydzielanie soku żołądkowego, do zastosowania zewnętrznego

jako jeden ze składników zmniejszająca dolegliwości reumatyczne. Zaś olejek kolendrowy, stosowany jest w aromaterapii. 

                                 Liście kolendry siewnej jasnozielone, dolne pojedyncze, długoogonkowe, klapowe, o szerokich działkach; górne podwójnie pierzastodzielne, o działkach równowąskich, podobnych do kopru. Zielone części rośliny (liście, pędy), mają w czasie wegetacji silny aromat, dzięki któremu są bardzo cenione jako świeża przyprawa w kuchennych rewolucjach i jako materiał 'do wyciskania' olejku, (aromaterapia).
Nie tylko w kulturach arabskich, często po głównym posiłku, żuje się niewielką ilość świeżych listków kolendry, bądź pietruszki. Taki zabieg pozwala usunąć wyraziste aromaty skonsumowanych potraw, neutralizuje je oraz dzięki żuciu/wytwarzaniu soków trawiennych, korzystniej przez organizm 'przyjąć' posiłek. Nasiona kolendry znaleziono w grobowcu jednego z faraonów, który panował w XIV wieku przed naszą erą. Także, mamy do czynienia z rośliną, która jest doceniana już od wielu tysiącleci.

Coriandrum sativum - Kolendra siewna - Koriander

Kolendra siewna, uprawa. Po 'ciepłej' zimie, wysiew można już zrobić już na początku kwietnia - wówczas aż do pierwszych jesiennych przymrozków nie powinno nam zabraknąć ogrodowej świeżej kolendrowej zieleniny. Rowki głębokości 1–1,5 cm, w rzędach oddalonych od siebie o około 30 cm. Nasiona kiełkują po około dwóch tygodniach. Podłoże żyzne, próchniczne, o stałym umiarkowanym stopniu wilgotności. Przy glebach słabszych, nie obędzie się bez 'dokarmiacza' nawóz do warzyw, dozowany według zaleceń na etykiecie, (po nawożeniu, zachowanie czasu karencji przed kolejnym wykorzystaniem liści w kuchennych rewolucjach). W sezonie wskazane również naturalne nawożenie rozcieńczonymi z wodą gnojówkami (żywokost, pokrzywy, czosnek). Ekspozycja jasna. W czasie upalnych dni, podlewamy rano, albo pod wieczór, (wówczas miks wody i promieni słonecznych nie zniszczy, nie popali liści).  

Kolendra siewna, uprawa w doniczce. Czy to wiosna/lato/jesień na letnisku, czy przez późną jesień/zimę/wczesną wiosnę na jasnym kuchennym parapecie - rośliny powinny wzrastać w przepuszczalnym niewyjałowionym podłożu, gdzie utrzymywany średni stopień wilgotności. Dostarczana woda, zawsze powinna być w zbliżonej temperaturze, jaka panuje w otoczeniu roślin. Nie powinna zastawać na podstawku, czy w osłonce, dlatego tak ważne, aby doniczki ustawione na dworze miały odpowiedniej wielkości odpływ, deszczówka nie będzie zastawała.   

Coriandrum sativum - Kolendra siewna - Koriander
Coriandrum sativum - Kolendra siewna - Koriander
Coriandrum sativum - Kolendra siewna - Koriander
Coriandrum sativum - Kolendra siewna - Koriander
Coriandrum sativum - Kolendra siewna - Koriander


Apium graveolens var. rapaceum - Seler korzeniowy - Knolselderij ( foto )

 
Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Coriander
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolendra_siewna
https://nl.wikipedia.org/wiki/Koriander

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz