wtorek, 22 czerwca 2021

Tillandsia usneoides - Oplątwa brodaczkowa - Spaans mos

                          Oplątwa brodaczkowata, w naturalnych uwarunkowaniach tworzy duże kolonie, więc gdy znajduje 'podporę' drzewo, bogato girlandami się na nim przewiesza. Nie można jej zarzucić, aby na drzewach pasożytowała, jednak gdy jej tam w nadmiarze, nieco ogranicza dostęp dziennego światła swemu gospodarzowi. Zważywszy, że bierzemy pod strefę tropików i subtropików, słońca

                                                              Spanish moss.eng

Tillandsia usneoides - Oplątwa brodaczkowa - Spaans mos

jest tam pod dostatkiem, także wszystkie te rośliny we wspólnocie sobie radzą. Jako dzikus, ten gatunek oplątwy osiąga długość nawet do 3.5 metra, w uprawie nie osiągnie więcej

niż 1.5 metra długości. Podwieszona, odpowiednio wyeksponowana, będzie  żywym dziełem sztuki. W słońcach mieniące się króciutkie srebrne włoski, które całej formie nadają srebrzystego kolorytu. W pomieszczeniach nowoczesnych, w 'tradycyjnych', czy w tych urządzanych w stylu industrialnym, wszędzie tam zwieszające się pędy oplątwy będą wyrazistym roślinnym akcentem. Mogą być również wyeksponowane w szklanych, przezroczystych pojemnikach.

                     To, że do uprawy tego gatunku nie potrzebujemy podłoża, czy pojemnika, nie znaczy, że mamy do czynienia z rośliną bezobsługową. Takie nie istnieją. Wszystkie niezbędne składniki pokarmowe oraz wodę oplątwa pobiera z powietrza, dlatego określana jest jako „air plant” (roślina powietrzna). Zanim jednak więcej informacji, o tym jak dbać o ten nietuzinkowy plant, najpierw o jej całorocznych ozdobnych częściach - pędach i liściach. Cienkie, zwisające i rozgałęziające się łodygi o srebrzystoszarej barwie, okryte srebrzystymi włoskami. Włoski te mają tarczkowaty kształt, to one wchłaniają  wilgoć z powietrza. 

Na drzewie: Tillandsia usneoides - Oplątwa brodaczkowa 
 Zdjęcie wykonał i udostępnił do publikacji Tamas Fulop

Liście, o długości trzy do pięciu centymetrów, rzadko rozmieszczone, podobne do pędów, równowąskie, cienkie, rynienkowate i ostro zakończone, mające taką sama barwę jak łodygi. Kwitnienie rośliny (kwiaty drobne, ukryte między liśćmi, niska wartość zdobnicza), to dla nas informacja, że tej konkretnej roślinie zostało niewiele czasu. W przeciągu kilku tygodni zacznie zamierać. Tak to jest z rodziną bromeliowatych - jedno pokolenie, jedno kwitnienie. Mając tę wiedzę, będziemy wiedzieli, że po kwitnieniu wystarczy od rośliny matecznej oddzielić niewielkie odrosty. To te egzemplarze będą teraz wyrastały jako oryginalne, nadal jednak rzadko spotykane ozdoby.

                      Posiadając jeden, czy dwa egzemplarze, prowadzone w uprawie powietrznej, będziemy musieli opracować, podług własnych warunków mieszkaniowych. strategię zraszania. Oplątwy, uwielbiają wysoki stopień wilgotności powietrza. Także, ustawienie kilku zwilżaczy wypełnionych wodą, przysłuży się nie tylko roślinom, ale i naszemu lepszemu samopoczuciu. Zraszamy planty rano,albo pod wieczór - w tym czasie, w naturalnych warunkach osiada rosa. Używamy rozpylacza  o  bardzo drobnych oczkach.  To ma być mgiełka, a nie wielkie krople wody. Używamy wody, która posiada temperaturę zawsze zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu plantu. Powinna być miękka, odstała 

Tillandsia usneoides - Oplątwa brodaczkowa - Spaans mos

(bez wapna), w ciepłe miesiące mile widziana deszczówka. Średnio zabieg co 10, do 12 dni. W dzień zraszania, jeśli 'na stałe' podwieszone, warto pod roślinami położyć ceratę (folię), nadwyżka wody  z zraszacza będzie 'kapała' ; chodzi o to, aby roślina przyjęła płynu tyle ile potrzebuje, a my nie będziemy mieli zachlapanego mieszkania. Lokalizacja w łazience, też całkiem rozwiązanie do rzeczy - (wtedy duże prawdopodobieństwo,  że obędzie się bez zraszania).  

Późną jesienią i przez zimę, jak najbardziej ekspozycja południowa. W ciepłe miesiące, zdecydowane 'nie' dla ostro operujących promieni słonecznych, wówczas wystawa wschodnia, będzie tą optymalną. (Czyli, przefiltrowane światło dzienne).
Temperatury pomiędzy 16, a 30°C 'sprawdzą się' pod warunkiem, że gdy chłodniej, obędzie się bez nadwyżek wody, a gdy zbyt upalnie,  bez wypomnianych już, niesłużących kąpieli słonecznych. Nie fundujmy roślinie radykalnych zmian, chrońmy ją w zimowe miesiące przed przeciągami. 

Nazwa rośliny. Swoim wyglądem,  oplątwa brodaczkowa przypomina porosty z rodzaju brodaczek.             

Tillandsia usneoides - Oplątwa brodaczkowa - Spaans mos


 
 
 
Tillandsia usneoides - Oplątwa brodaczkowa - Spaans mos
oraz Tradescantia zebrina - Pasiatka zwisła - Zebrina pendula ( foto )
oraz  Scindapsus pictus - Scindapsus pstry ( foto )

 
 
 
Tillandsia (soorten) - Oplątwa (gatunki)  ( foto )
 
 
Przypisy:

Licencja: (CC-BY-SA 3.0 Deed)

https://en.wikipedia.org/wiki/Spanish_moss

https://pl.wikipedia.org/wiki/Opl%C4%85twa_brodaczkowa

https://nl.wikipedia.org/wiki/Spaans_mos

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz