piątek, 7 maja 2021

Brugmansia - Brugmansja - Engelentrompet

                                              Brugmansja, w XVII wieku była bardzo popularną ozdobą zamożniejszych dworów i wiejskich ogromnych posiadłości.W naszym klimacie, to roślina prowadzona w uprawie pojemnikowej, (która na zimę powinna zostać przeniesiona do nieogrzewanego jasnego pomieszczenia i regularnie oszczędnie podlewana).  Brugmansja, najczęściej posiada pokrój krzewiasty, w sprzedaży można

                                                                 Angel's trumpets.eng

Brugmansia - Brugmansja - Engelentrompet
(2022.X)

ją nabyć także w formie piennej - niewielkiego drzewka,  ( szczepiona na podkładce, w sezonie plant osiąga do 2.5 metra wysokości) .W ciepłe miesiące doskonale się prezentuje na letnisku ( taras, duży balkon, w ogrodzie, na podwórzu). Wystawiając po Zimnych Ogrodnikach na zewnątrz, 'doniczkowiec'

ten wymaga przez dwa/trzy dni hartowania.Nie eksponujemy go w miejscu, gdzie może hulać wiatr, albo 'mocno' zacinać deszcz. Czyli jak najbardziej  przy ścianie, ogrodzeniu - gdzie wiele słonecznych kąpieli, choć ... przez lata praktyki obserwacja taka, że roślina najwitalniej się rozwija i obficie kwitnie, gdy nie wyeksponowana na najsilniejsze operacje słoneczne. 

Podłoże zasobne, próchniczne, przepuszczalne. Donica z odpływem, aby nie dopuścić do zastawania nadmiaru deszczówki. Dobrze, gdy pierwsza warstwa w pojemniku, to kilka centymetrów kulek styropianowych, (żwirku, kamyków); następnie ziemia, kompost  i ów 'rozluźniacz'  w podobnych proporcjach. Od maja aż do połowy września wskazane 'dokarmianie' - nawóz do krzewów ozdobnych kwitnących, (dozowanie według informacji na etykiecie) oraz rozcieńczone z wodą gnojówki (żywokost, pokrzywy, czosnek). 

Donicę bez dna można również na sezon wkopać do gruntu, w pierwszej połowie jesieni (październik), nie będzie dużo pracy - małe wykopki, umieszczenie w większej donicy i przeniesienie pod dach do jasnego pomieszczenia, gdzie temperatura nie powinna spadać poniżej 4°C. Mój egzemplarz ostatnie lata,

Brugmansia - Brugmansja

kwitnie jak szalony właśnie o tej porze, także, aby ułatwić 'przeprowadzkę' część kwiatostanów usuwam. Brugmansja (datura), może wznowić kwitnienie nawet trzykrotnie w sezonie. Początek jesieni, nie jest to odpowiedni czas, aby 'ogałacać' całkowicie. Roślina nadal przez liście pobiera energię słoneczną. 'Pierwszoklasistów', nie przycinamy w ogóle. Natomiast brugmansje dwuletnie i starsze, każdego roku pod koniec jesieni/z początkiem zimy. Roślina wchodzi w stan uśpienia i możemy ciąć. Pędy skracamy o 1/3 ich długości. Drugie cięcie na początku kwietnia, wówczas usuwamy części zaschnięte, zniszczone, przesuszone - wyraźnie można je odróżnić od tych, które są zdrowe. 

Części pędów niezdrewniałych z pierwszego cięcia, możemy wykorzystać jako materiał do powołania młodych egzemplarzy. Odcinki 15 - 20 centymetrowe, wstawiamy do szklanego przezroczystego naczynia, gdzie kilka centymetrów wody; ustawiamy na jasnym parapecie, gdzie temperatura w pomieszczeniu powyżej 16°C. Gdy ubywa wody, dolewamy (ta zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin). Wiosną, gdy korzonki będą wyraźnie widoczne i 'pękną' pierwsze listne pędy, maluchy lokujemy w odpowiednim podłożu. Dobrze, gdy w niezbyt wielkiej donicy, ponieważ w tym dostosowanych do wielkości rośliny łatwiej jest utrzymać stałą umiarkowaną wilgotność podłoża. 

Wszystkie prace pielęgnacyjne przy brugmansjach (a'la daturach) powinniśmy wykonywać w rękawiczka ochronnych. To roślina trująca. Przypadkowe spożycie którejkolwiek z części rośliny powoduje silne zatrucie, które na początku będą sygnalizować halucynacje.

Brugmansia - Brugmansja
Sadzonki z niezdrewniałych części pędów

Przy odpowiednich warunkach uprawy, pierwsze kwiaty powinny rozwinąć się już w połowie czerwca. Kwietny spektakl lejkowatych ozdób o trąbkowatym kształcie będzie trwał nawet do połowy listopada. Regularne usuwanie przekwitających 'trąbek', to więcej substancji odżywczych na rozwijanie młodych części. Po słonecznym dniu pod wieczór, kwiaty wydzielają delikatną słodką woń. Jednak, podobnie jak lilie, jaśmin, czy lilak - i ona nie powinna być w wazonie w pomieszczeniu, gdzie śpimy. Skrzydlaci ogrodowi przyjaciele wyczuwają jej subtelniejszy zapach całymi dniami, ochoczą krążąc od kwiatka do kwiatka za smakowitościami. W zależności od gatunku, jego odmiany - barwna paleta kolorystyczna kwiatostanów, od bieli, żółtego, po róże i pomarańcze, a nawet po brugmansję krwistą. Kwiatostany u poszczególnych odmian różnią się wielkością; ich średnica może wynosić od 15 nawet do 30 centymetrów, (jest więc czym cieszyć oczy).

Liście również, w zależności od odmiany, mogą się delikatnie różnić budową i kolorytem (ciemniejsza, jaśniejsza zieleń; wyraźniej obrzeżone, na brzegach gładkie itp.).
                                  Dawna nazwa to Datura, jednak w wyniku współczesnych uporządkowań 'powiązań rodzinnych' w botanicznej terminologii to brugmansja. Należy do tej samej rodziny, co pomidory i ziemniaki (psiankowate).

Brugmansia - Brugmansja - Engelentrompet

 

 

 

Brugmansia - Brugmansja
Sadzonki z niezdrewniałych części pędów
Brugmansia - Brugmansja
(V)
Brugmansia - Brugmansja
Brugmansja aurea - Brugmansja złota -  Yellow Brugmansia Suaveolens 
Brugmansia aurea - Brugmansja złota -  Yellow Brugmansia Suaveolens 
Brugmansia - Brugmansja
Brugmansia - BrugmansjaBrugmansia - Brugmansja
Brugmansia - Brugmansja
(2021.XI)
Brugmansia - Brugmansja
Brugmansia - Brugmansja


Brugmansia - Brugmansja


 

 

Brugmansia - Brugmansja 
Brugmansia - Brugmansja
(2022.VIII)

 
 
 
Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Brugmansja
https://nl.wikipedia.org/wiki/Brugmansia
https://nl.wikipedia.org/wiki/Brugmansia_aurea
https://en.wikipedia.org/wiki/Brugmansia
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed] 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz