czwartek, 11 marca 2021

Musa acuminata - Bananowiec karłowaty - Bananenplant

                                Bananowiec karłowaty, bananowiec karłowy -  egzotyczna roślina w wydaniu 'doniczkowca', który może przez kilka miesięcy w roku przebywać na letnisku (taras, duży balkon, podwórze).  Tylko najwięksi zapaleńcy, sadzą te roślinę na naszej szerokości geograficznej  bezpośrednio w gruncie. Przed zimą należy zapewnić temu bananowcowi ochronę przed przemarzaniem, zbudować spory styropianowy domek, opatulić odpowiednia tę 'budowlę'.

                                                                               Wild banana.eng

Musa acuminata - Bananowiec karłowaty - Bananenplant
'Dwarf cavendish'

W domowej przestrzeni, to początkowo 'normalny' doniczkowiec, ale z czasem jego gabaryty zdecydowanie się powiększą. Liście mogą osiągać długość do 1 metra, przy szerokości 35 centymetrów, a wysokość dorosłego egzemplarza waha się od

1.5 do 2 metrów. Jest więc to żywe dzieło sztuki, które mając zapewnioną przestrzeń do rozwoju, ozdobi większy pokój, biuro, przestrzeń restauracyjną, czy hotelową. Po czterech, pięciu sezonach uprawy, roślina zawiąże owoce, które dojrzeją. Po tym czasie egzemplarz zacznie zamierać, a my możemy z odrostów korzeniowych powołać do zaszczytnej zdobniczej funkcji pokolenie młodzików. Oczywiście, zasilając bananowca karłowatego wieloskładnikowymi nawozami przeznaczonymi dla roślin ozdobnych, nie możemy jeść wytworzonych przez niego owoców. Domowe uwarunkowania, to nie to, co służy wytwarzaniu smacznych owoców, nawet przy stosowaniu naturalnych 'dokarmiaczy;. 

                                             Bananowiec karłowy, zamiera, co robić? Wówczas, używając ostrego noża, obcinamy bardzo nisko przy ziemi liście, oczyszczamy bryłę korzeniową, dzielimy ją na cztery części i tą drogą pozyskujemy cztery nowe rośliny. Ukorzeniamy, układamy  ćwiartki w niewiele większych od nich samych pojemnikach z odpływem. W drugiej połowie wiosny, przesadzamy do nieco większej donicy i po  około tygodniu wynosimy na zewnątrz (gdy nie będzie zagrożenia powroty przymrozków). Przez pierwsze dni rośliny hartujemy. Wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych (przesadzanie, przenoszenie na zewnątrz), nie wykonujemy jednocześnie - zamiast zdrowo rozwijającą się rośliną, możemy obserwować chory egzemplarz, 

Musa acuminata - Bananowiec karłowaty - Bananenplant
'Dwarf cavendish'

który zamiast zdobić, będzie 'dochodził do siebie'. Wyprowadzenie rośliny z nasion, to długotrwała, wymagająca i niepewna droga do sukcesu (zapewnienie wysokiej temperatury wschodów, wysokie nawilżenie, ochrona przed niespodziewanie atakującą bakterią, prowadzącą do więdnięcia liści). Dlatego rozsądnie jest zakupić sadzonkę w 'miejscówce' z dobrą renomą, (roślina nie narażana na przemarznięcia, odpowiednio pielęgnowana). 

                                              Ekspozycja jasna zachodnia, albo południowa. To egzotyk, który uwielbia pławić się w słonecznych kąpielach. Ustawienie w miejscu, gdzie nie będzie narażony na 'połamania', uszkodzenia liści i pędów. Tak więc, gdy po zahartowaniu wystawiony na letnisko, (po Zimnych Ogrodnikach), to tam, gdzie nie będzie silnych przeciągów. Powrót pod dach najpóźniej pod koniec sierpnia; wrześniowe dzienne i nocne różnice temperatur, mogłyby 'odbić się' na zdrowiu egzotyka. Czy to w domu, czy na zewnątrz - donica z odpływem, po podlaniu na podstawku nigdy nie powinna pozostawać nadwyżka wody. Bananowiec to 'niezły pijak', ale nadwyżki wody to dla niego 'zło'. Przy ekspozycji na tarasie, na tyle swobodny odpływ w pojemniku, aby nie zastawały nadwyżki deszczówki. Latem, podlewamy dwukrotnie w tygodniu. Najrozsądniej zastosować 'metodę na palca', wierzchnia warstwa przesusza się, podlewamy niewielką ilością. Stała umiarkowana wilgotność. Zimą jednotygodniowa dostawa, dostarczamy tylko odrobinę mniej wody, ponieważ roślina nie przechodzi okresu spoczynku. Woda zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu plantu (ze wskazaniem na deszczówkę, wodę miękką). Nie chcemy przelania, nie chcemy doprowadzić do zgnilizny liści. Jeśli decydujemy się na zraszanie, (w czasie letnich  upałów, czy zimą, gdy 'w akcji kaloryfery', robimy to rano, używając zraszacza z bardzo drobnym sitkiem. Duże krople pozostawią nieestetyczne plamy na liściach, a jak wiadomo ta część rośliny stanowi jej główną ozdobę.(Jakie zaschnięte plamy, dokładnie widać na pierwszym zdjęciu). Warto w pobliżu donicy ustawić zwilżacze. Wyparowująca woda, nie tylko przyczyni się do korzystniejszych warunków dla rośliny, a także, a może przede wszystkim, dla naszego lepszego samopoczucia. Bananowiec nie może stać blisko działających grzejników.

Musa acuminata - Bananowiec karłowaty - Bananenplant
'Dwarf cavendish'

Stabilny pojemnik (z odpływem, przypomnienie),w osłonce, albo na podstawku, gdzie  pierwsza 5 - 10  centymetrowa warstwa keramzytu, żwirku, albo drobnych kamyków. Jeśli nie mamy możliwości zakupu podłoża specjalnie dostosowanego dla egzotyków, robimy mieszankę. Ziemia kompostowa, przemieszana z garścią torfu, który, poza dostarczeniem minerałów i substancji odżywczych, niczym gąbka wsiąknie nadwyżkę wody (jeśli zdarzy nam się 'chlapnąć' roślince zbyt dużo) i z dwiema garściami drobnych kamyków ('rozluźnienie' dla bryły korzeniowej, a dwa, lepsza przepuszczalność podłoża). Jeśli chodzi o przesadzanie, nie robimy tego zbyt często. Raz na dwa sezony, to zupełnie wystarczy. Powinien być to pojemnik o numer, dwa większy od poprzedniego, który da roślinie równowagę i odpowiednią przestrzeń do rozrastania się bryły korzeniowej.
Czy w domu, czy na tarasie (dużym balkonie, podwórzu, w ogrodzie),  bananowiec ten, bardzo szybko da nam do zrozumienia, jeśli coś będzie nie tak.  Zbyt dużo słońca, przy niewielkich dostawach wody, to blaknące liście, u których z czasem coraz więcej zasychających końcówek. Na liściach ciemne plamy, to znak,że jest zbyt mało dziennego światła. Zapach stęchlizny, to zbyt dużo wody i bryła korzeniowa zaczyna gnić.
                              Dorosłe egzemplarze poradzą sobie i wtedy, gdy na kilka dni temperatura spadnie do 10°C, jednak maluchy nie powinniśmy przetrzymywać w miejscu, gdzie będą niższe temperatury niż 16°C. Zasada taka, żadnych drastycznych zmian - temperatury, dostaw wody, ekspozycji. Aby plant miał lśniące, witalnie wyglądające liście, warto je regularnie czyścić z kurzu. Na letnisku 'robotę' za nas wykona deszcz. W domu, do czasu gdy ma 'podręczne' rozmiary, korzystamy z natrysku (letnia woda, niezbyt silny strumień). Donicę owijamy folią, po prysznicu roślinę na kilka godzin odstawiamy do zacienionego miejsca, gdy liście wyschną, nabiorą blasku, powrót na stałą ekspozycję. Przy dużych egzemplarzach, ostrożne działania 'ręczne'. Gąbeczką, mokrym ręczniczkiem ścieramy kurz od środka w stronę jego nasady. Za każdym razem płuczemy gąbkę w czystej wodzie.

Musa acuminata - Bananowiec karłowaty - Bananenplant
'Dwarf cavendish'
Przypisy:

Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

https://en.wikipedia.org/wiki/Musa_acuminata

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz