środa, 10 marca 2021

Dendrobium phalaenopsis

Rodzina:  Orchidaceae

Podrodzina: Epidendroideae

Plemię: Dendrobieae

Podplemię: Dendrobiinae

                                                  Dendrobium phalaenopsis,  gatunek w naturalnych warunkach rośnie w bardzo jasnych warunkach na niewielkich drzewach i skałach w dosyć otwartych lasach. Czyli ciepło, jasna ekspozycja i wysoka wilgotność powietrza. Podobne uwarunkowania powinniśmy zapewnić hybrydom, odmianom i kultywarom tego storczykowatego. Jako dekoracyjna roślina doniczkowa, sprawdza się w uprawie pojemnikowej w 'luźnym' podłożu, najlepiej, gdy tym przeznaczonym

Dendrobium phalaenopsis 
Seria Sa Nook 'Polar Fire'

dla storczykowatych. Rośliny słabo rosną w pomieszczeniach, gdzie zimą jest niska ilość światła, niedobór ten powoduje opadanie pąków. Każda z nich ma swój indywidualny rytm, ale wszystkie odpowiednio pielęgnowane zakwitną pomiędzy

drugą połową jesieni, a przedwiośniem. Kwietne ozdoby stopniowo się rozwijają, zdobiąc przez kilka , do kilkunastu tygodni (12). Wachlarz kolorystyczny hybryd, ogromny. Od bieli, żółtego, przez róże, czerwień, fiolety, niebieski i dwubarwne, które nabierają koloru (rumieńców) w czasie rozkwitania. Gatunek, nie należy do najtrwalszych storczykowatych - po czterech, pięciu sezonach pseudobulwy zasychają. Sztab botaników stanął na wysokości zadania, więc kultywary są trwalsze. Egzemplarze różnią się pomiędzy sobą nie tylko kolorami pięknych kwiatów, ale również wysokością docelową. Może ona wynosić od 30 do nawet 80 centymetrów, (w uprawie). 

                                             Dendrobium phalaenopsis, nie powinno być narażane na przeciągi  i ryzykowne dla jego witalności są wahania temperatur, te od 18°C do 23°C. Optymalna ekspozycja listopada do końca lutego na jasnej miejscówce, (parapet południowy), natomiast po jego zakończeniu, zachowujemy w pokoju wysokie temperatury, ustawiamy 'doniczkowca' tam gdzie rozproszone światło dzienne i zapewniamy my okres 'suszy zimowej'. To znaczy, gdy przekwitną ostatnie z kwiatów, zaczynamy zmniejszać dostawy wody/krócej trzymamy w poidełku (miseczce z wodą); taki reżim z wodą przez około 10 tygodni. Po przesadzeniu do świeżego niewyjałowionego podłoża, rozpoczynamy kolejny sezon wegetacyjny. Do zdrowego, prawidłowego rozwoju rośliny, niezbędne jest regularne niezbyt obfite podlewanie i duża wilgotność powietrza. W czasie upałów, czy zimą, gdy w pomieszczeniu są włączone grzejniki, ustawienie w pobliżu doniczki wypełnionych wodą zwilżaczy, wpłynie korzystnie nie tylko na witalny pokrój orchidei, ale i na nasze lepsze samopoczucie.

Dendrobium phalaenopsis 
Seria Sa Nook 'Blue Happiness'

Uprawiane rośliny powinny być utrzymywane równomiernie wilgotne w okresie aktywnego wzrostu, ale gdy jesienią nowe przyrosty osiągną dojrzałość, ilość dostarczanej wody należy kontrolować, aby zawsze orchidea dostawała jej tyle samo, (raz w tygodniu trzymamy w poidełku a) 20 minut; b) w czasie minimalizowania 10 minut, c) w czasie najbardziej witalnego rozwoju przyrostów 30 minut).
Do podlewania/ do miseczki,  używamy wody, która posiada temperaturę zawsze zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu orchidei. Powinna być miękka, odstała. Kolejna dostawa, gdy podłoże z wierzchu suche (lekka doniczka), średnio zabieg co 6, do 9 dni. Nie lejemy wodą po liściach. Zastała w ich kątach ciecz, może stać się przyczynkiem wywołania chorób grzybicznych.
Po zakończeniu kwitnienia zaprzestajemy nawożenia. Nowe dostawy 'dokarmiacza', gdy storczyk po czasie spoczynku zostanie przesadzony do  'nowego' podłoża. Używamy wieloskładnikowych nawozów przeznaczonych do uprawy storczyków. Mogą być w formie płynnej, stosowanej w aplikatorach do każdego pojedynczego egzemplarza, albo być rozcieńczane i podawane po podlaniu (lepsza chłonność 'dokarmiaczy ' gdy podłoże wilgotne). Stosujmy je w ilościach zalecanych na etykiecie. 

Przesadzanie wykonujemy po podlewaniu. Wtedy wyraźnie widać kondycje bryły korzeniowej - które korzenie są przesuszone, które jędrne; zestarzałe części usuwamy, (tniemy  blisko witalnego miejsca, ale jeszcze w tej 'podniszczonej' sekcji),
Gdy delikatnie przy pomocy patyczka pozbędziemy się większości starego podłoża, zauważymy, że roślina wcale nie potrzebuje nowego mieszkanka - stara doniczka jak najbardziej dalej będzie zdawała egzamin.  Warto ją jednak umyć i przepłukać pod gorącą wodą, wytrzeć do sucha.
Lokujemy plant w pojemniku, trzymając od góry w powietrzu - wtedy kawałki kory i innych części mieszanki trafią swobodnie pomiędzy korzenie. Niczego nie dociskamy, nie upychamy. Odczekajmy z pięć, sześć dni z podlewaniem.
                                               Regularnie usuwajmy stare, zniszczone, czy noszące znamiona chorobowe części. W odpowiednim czasie pozbywajmy się także przekwitających kwiatostanów, co zaoszczędzi roślinie sił i substancji odżywczych, które będzie mogła przeznaczyć na inne bardziej witalne części.

 

Dendrobium (storczykowate). Gatunki, soorten ( foto ) 
Orchidaceae - Storczykowate (gatunki) - Orchideeënfamilie ( soorten)  ( foto )


Przypisy:

Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dendrobium

https://nl.wikipedia.org/wiki/Dendrobium

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz