piątek, 12 marca 2021

Lonicera x brownii - Wiciokrzew Browna - Kamperfoelie

                                                      Wiciokrzew Browna, to niemal roślina bezobsługowa, (przy założeniu, że na samym początku zapewnimy jej odpowiednią lokalizację). Nieduże nakłady pracy, zachwycające wielomiesięczne kwitnienie (od końca czerwca do pierwszych jesiennych przymrozków) oraz u niektórych odmian zimozielony pokrój - to wszystko zapewnia temu mieszańcowi

Lonicera x brownii - Wiciokrzew Browna - Kamperfoelie
 'Dropmore Scarlet'

dużą popularność. Sadzony przy altanach, pergolach, murach, wysokich ogrodzeniach, przy podporach na ścianie domu, a także prowadzony w uprawie pojemnikowej na tarasie, podwórzu, podjeździe, czy większym balkonie. Dorosły egzemplarz, w zależności od odmiany osiąga pomiędzy 2, a 4 metry wysokości; bardzo dobrze rodzi sobie z krzewieniem, więc w temacie

przycinania pozostaje nam regularne usuwanie zniszczonych, przesuszonych, starych części pędów. Choć ... w pierwszym roku, warto w połowie października 'ciachnąć' pędy o 1/3 ich długości  - w następnym sezonie obfitszy pokrój. A za kolejne, dwa, aby ustrzec pnącze przed ogałacaniem się od dołu, trzeba przyciąć część pędów nisko. Rozłóżmy ten zabieg odmładzający na trzy raty, trzy lata pod rząd każdej wiosny usuwajmy część starych pędów.Nie zaburzymy witalnego rozwoju rośliny, będzie kwitnienie.

Na miejsce przekwitniętych barwnych kwiatostanów, jesienią zawiązują się czerwone/bądź pomarańczowe owocki, które połyskują do późnej zimy na tle liści/albo u odmian gubiących te części na tle pędów. Pnącze, charakteryzuje się 'satysfakcjonującą' mrozoodpornością, (6b od -20.5°C do -17.8°C.). Do tego trzeba dodać, że poradzi sobie nawet w niezbyt zasobnym podłożu  - plusy i raz jeszcze plusy. Pamiętajmy, jeśli chcemy, aby w sezonie pnącze obficie kwitło, nie pozostawiamy go samemu sobie. Podłoże, czy to w ogrodzie, czy w donicy, powinno być przepuszczalne i zasobne. Gleby średnio żyzne i słabsze wymagają większych nakładów pracy pod kątem wzbogacania w substancje odżywcze, (kompost, nawozy wieloskładnikowe). W marcu możemy obkopać kilkunastoma dołkami okrąg wokół najdalej wysuniętych pędów i wypełnić te miejsca  mieszanką kompostu i świeżej niewyjałowionej ziemi. Wiosenna dostawa nawozów przeznaczonych dla krzewów kwitnących, oraz jesienna, ale tym razem w składzie nie powinno być azotu; w obu przypadkach, dozowanie według informacji na etykiecie. Latem, nie zaszkodzi, jak przy okazji podlewania innych roślin i ten krzew dostanie co nieco z rozcieńczonych z wodą gnojówek (żywokost, pokrzywy, czosnek). Jako ściółkę latem można zastosować fusy z kawy; zawierają w swoim składzie magnez, potas i fosfor, czyli poza tym, że nie będzie tak szybko wyparowywała z zimie woda, to roślina wciąż będzie regularnie dokarmiana. Przed zimą, ziemię wokół obkładamy stroiszem, (pnącze wytrzymałe, ale ciepła kołderka dla jego mózgu (korzeni), to zawsze na plus, jeśli chodzi o kwitnienie w następnym sezonie.

Gdy sadzenie w donicy z odpływem, pierwsza warstwa 'rozluźniacz' (żwirek, kamyki, styropianowe kulki, keramzyt), następnie przepuszczalne podłoże, (brak zagrożenia zgnilizną dla części podziemnych, to brak patogenów

Lonicera x brownii - Wiciokrzew Browna - Kamperfoelie
 'Dropmore Scarlet'

chorób grzybicznych). Na balkonie, tarasie pojemnik powinien posiadać taki odpływ, aby nadwyżki deszczówki nie zatrzymywały się w nim. Czyli, nie ustawiamy w osłonce, czy na podstawku, którego nie opróżniamy. W czasie bezśnieżnych zim i przy upalnym lecie, nie obędzie się bez dodatkowych dostaw wody. Ta zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin. Zimą, w bezmroźny dzień w godzinach południowych; latem rano, albo pod wieczór, wtedy słońce nie popali, nie zniszczy części liści, czy kwiatostanów.

Dla młodych roślin, wskazana ekspozycja, gdzie latem słońce w godzinach południowych 'nie da im popalić', starsze egzemplarze bardziej odporne i im więcej słońca, tym więcej barwnych kwiatów. Mieszaniec, dość łatwo się rozmnaża. Przez odkłady i tutaj dwie techniki:

1) Gdy wiciokrzew Browna sadzony w ogrodzie, dociskamy do ziemi najniższe pędy, do połowy zasypujemy je ziemią i już kolejnej wiosny, po odcięciu od rośliny macierzystej. to kolejne pokolenie młodzików.

2) W drugiej połowie czerwca przycinamy najniższe pędy poziome, 'oczyszczamy' z zawiązanych kwietnych pąków i lokujemy w przepuszczalnym   podłożu (ziemia, 'rozluźniacz', garść piasku i kompostu). Podlewamy nie przelewając, nie zasuszając. Z początkiem listopada, na zimę przenosimy je do jasnego chłodnego pomieszczenia. W następnym roku, w pierwszej połowie jesieni rośliny nadają się do wsadzenia w miejsce docelowe. 

                                  Wiciokrzew Browna, to roślina miododajna, która wabi ogrodowych skrzydlatych przyjaciół i ludzi, miłą wyrazistą słodkawą wonią, która jest szczególnie wyczuwalna przez nas pod wieczór po upalnym dniu. Kwiaty, w zależności od odmiany, mogą być jednobarwne, lub wielobarwne. Przykłady kilku atrakcyjnych odmian:

*  Wiciokrzew Browna  'Dropmore Scarlet', bardzo atrakcyjna odmiana, (na zdjęciach). Wysokość 2.5 do 3 metrów. Kwiaty rurkowate, pomarańczowoczerwone; kwitnienie od czerwca do pierwszych jesiennych przymrozków. Jesienią i wczesną zimą, zdobią również pomarańczowe owoce. Odmiana zimozielona.

*  Wiciokrzew Browna Golden Trumpet 'Mintrum' – miedziano-żółta, (złota) barwa kwiatów. Podobna wysokość i czas kwitnienienia. Na miejsce przekwitających ozdób, zawiązują się czerwono pomarańczowe  owocki. Liście przed zimą opadają.

*  Wiciokrzew Browna 'Fuchsioides', zwarty pokrój, długie kwitnienie, kwietne 'trąbki' karminowe, wewnątrz pomarańczowe; jesienią owocki czerwone. Nie zachowuje na zimę liści.

                                         Ten mieszaniec bardzo dekoracyjnie prezentuje się i w ogrodzie, i przy murze na tarasie. Ten kwietny koloryt, jego rozegrana trąbkami energia jest na mojej tegorocznej Liście Ogrodowych Chciejstw.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz