piątek, 12 lutego 2021

Angraecum scottianum (storczykowate)

Podrodzina: Epidendronowe

Rodzaj: Angraecum

Gatunek: Angraecum scottianum 

                                                                   Angraecum scottianum, to storczykowata odsłona pełna wdzięku i czystej bieli. Choć działki  otwierają się z żółtawo-zielonym odcieniem i stają się czysto bialutkie jak warga. Nie jest to roślina bardzo pokaźnych rozmiarów, ponieważ około 30-40 centymetrowe niezbyt grube zielone liście, często przyjmują pozycję horyzontalną. Plus niezbyt długi kwiatostan i wskazane wyeksponowanie w podwieszanym pojemniku. Jeśli jesteś hobbystą, nie możesz również                                                               Angcm.eng

Angraecum scottianum (storczykowate)
Zdjęcie wykonała i udostępniła do publikacji pani Krystyna

 wykluczyć uprawy tej rośliny techniką powietrzną. W naturze, to epifit, który rośnie na pniach i dolnych gałęziach drzew. Więcej na temat tej metody uprawy storczykowatych, znajdziesz w tym artykule -> Storczykarnia. Metody uprawy orchidei. Kwietna pięknotka z długą ostrogą, w naturalnych warunkach, czerpie rozproszone światło dzienne, w jej otoczeniu

panuje wysoka wilgotność powietrza, jest ciepło, a składniki odżywcze, to resztki rozkładających się liści i znikoma ilość ziemi. Kwietny spektakl ma miejsce pod koniec zimy, (koniec pory suchej). Na każdym niezbyt wysokim pędzie, może być 12 - 15 centymetrowy kwiatostan liczący do ośmiu kwiatów. Kwiaty otwierają się zwykle parami, sukcesywnie przez okres około dwóch miesięcy. Pojedynczy, przy optymalnych warunkach uprawy, może się utrzymywać nawet 21 dni! Nektarnik lub ostroga ma zwykle około 12-15 cm długości. Mają woskowatą substancję i słaby zapach kwaśnego miodu.

                                     Angraecum scottianum , nie powinno być narażane na przeciągi  i ryzykowne dla jego witalności wahania temperatur. Optymalna ekspozycja w tak zwanym 'jasnym cieniu'. Tolerowane spadki temperatury do 16°C, górna granica, to może być nawet powyżej 30°C, po prostu ważne, aby nie narażać plantu na styczność z ostro operującymi promieniami słonecznymi. 
Do zdrowego, prawidłowego rozwoju rośliny, niezbędne jest regularne niezbyt obfite podlewanie i duża wilgotność powietrza. W czasie upałów, czy zimą, gdy w pomieszczeniu są włączone grzejniki, ustawienie w pobliżu doniczki wypełnionych wodą zwilżaczy, wpłynie korzystnie nie tylko na witalny pokrój orchidei, ale i na nasze lepsze samopoczucie.

Angraecum scottianum  (storczykowate)
Zdjęcie wykonała i udostępniła do publikacji pani Krystyna

Uprawiane rośliny powinny być utrzymywane równomiernie wilgotne w okresie aktywnego wzrostu, ale gdy jesienią nowe przyrosty osiągną dojrzałość ilość wody należy stopniowo ograniczać.
Do podlewania używamy wody, która posiada temperaturę zawsze zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu orchidei. Powinna być miękka, odstała (bez wapna). Kolejna dostawa, gdy podłoże z wierzchu suche (lekka doniczka), średnio zabieg co 10, do 12 dni. Nie lejemy wodą po liściach. Zastała w ich kątach ciecz, może stać się przyczynkiem wywołania chorób grzybicznych.
                              Po zakończeniu kwitnienia zaprzestajemy nawożenia, aż do czasu, gdy po wzmożonej witalności rośliny rozpoznamy, że ponownie weszła w okres wegetacyjny, (będzie to mniej więcej trzy do pięciu tygodni 'odpoczynku).. Używamy wieloskładnikowych nawozów przeznaczonych do uprawy storczyków. Mogą być w formie płynnej, stosowanej w aplikatorach do każdego pojedynczego egzemplarza, albo być rozcieńczane i podawane po podlaniu (lepsza chłonność 'dokarmiaczy ' gdy podłoże wilgotne). Stosujmy je w ilościach zalecanych na etykiecie. 

                                           Wejście na wyższe obroty tego gatunku angraecum, to także odpowiedni czas do przesadzania go do nowego, niewyjałowionego, luźnego podłoża. Najrozsądniej jest zakupić odpowiednią mieszankę dla storczykowatych. Zabieg ten może odbywać się rok rocznie, albo co dwa, a w niektórych przypadkach i co trzy lata. Przesadzanie wykonujemy po podlewaniu. Wtedy wyraźnie widać kondycje bryły korzeniowej - które korzenie są przesuszone, które jędrne; zestarzałe części usuwamy, (tniemy  blisko witalnego miejsca, ale jeszcze w tej 'podniszczonej' sekcji),
Gdy delikatnie przy pomocy patyczka pozbędziemy się większości starego podłoża, zauważymy, że roślina wcale nie potrzebuje nowego mieszkanka - stara doniczka jak najbardziej dalej będzie zdawała egzamin.  Warto ją jednak umyć i przepłukać pod gorącą wodą, wytrzeć do sucha.
Lokujemy plant w pojemniku, trzymając od góry w powietrzu - wtedy kawałki kory i innych części mieszanki trafią swobodnie pomiędzy korzenie. Niczego nie dociskamy, nie upychamy.
Odczekajmy z pięć, sześć dni z podlewaniem.
                                               Regularnie usuwajmy stare, zniszczone, czy noszące znamiona chorobowe części. W odpowiednim czasie pozbywajmy się także przekwitających kwiatostanów, co zaoszczędzi roślinie sił i substancji odżywczych, które będzie mogła przeznaczyć na inne bardziej witalne części.

Angraecum scottianum  (storczykowate)
Zdjęcie wykonała i udostępniła do publikacji pani KrystynaOrchidaceae - Storczykowate (gatunki) - Orchideeënfamilie (soorten)  ( foto )

 

 

Przypisy:

Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

https://pl.wikipedia.org/wiki/Storczykowate

https://nl.wikipedia.org/wiki/Orchidee%C3%ABnfamilie

https://en.wikipedia.org/wiki/Angraecum

https://pl.wikipedia.org/wiki/Angraecum

https://www.vip-colors.com/search?q=storczykarnia+ 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz