wtorek, 22 grudnia 2020

Cyperus papyrus - Cibora papirusowa - Papyrusriet

                                                      Cibora papirusowa, jest rośliną znaną od stuleci. O ile na naszej szerokości geograficznej, to 'doniczkowiec', (nie toleruje temperatur poniżej zera), to na swoich macierzystych terenach, to jest na kontynencie afrykańskim, roślina wieloletnia rosnąca w stanie dzikim, w przydomowych ogrodach, a do tego - materiał pisarski i budulcowy łodzi (!)

                                                                                     Papyrus sedge.eng

Cyperus papyrus - Cibora papirusowa - Papyrusriet

Rozgałęziające się pędy, tworzą jak widać nie tylko ozdobne 'parasolki', dla miejscowej ludności, to nadal roślina użytkowa. O czym powinniśmy pamiętać prowadząc ją w uprawie pojemnikowej? Jasna ekspozycja, przepuszczalne średnio żyzne podłoże i jego stały średni poziom wilgotności. W naturalnych warunkach, rośnie w pełnym słońcu na bagnach, jeziorach, kanałach melioracyjnych i wszelkich podmokłych terenach. Zazwyczaj tworzy duże i gęste łany osiągające wysokość do 3 metrów

(!) Pióropusze subtelnie pod własnym ciężarem lekko z tych wysokości przewieszają, zwisają - są pokaźnych rozmiarów. Przy ogrodowej uprawie, gatunek ten kwitnie, a domowych warunkach jako 'doniczkowiec' bardzo rzadko, z naciskiem na 'bardzo'. 

Z jej uprawą wiąże się kilka ciekawostek; jedną z nich na pewno będzie informacja, że jest to żywa ozdoba, której sadzonki (krótki pęd z pióropuszem), ukorzenia się zielonym 'do góry nogami'. Z cibory papirusowej, 'pijak' pierwsza klasa, dlatego bardzo ważne, aby nie doprowadzać do przesuszeń. Częste niewielkie dostawy wody lepsze niż raz, a za dużo. Woda odstała, miękka, w temperaturze zbliżonej do tej jaka panuje w otoczeniu roślin. Nieodpowiednia pielęgnacja i od razu 'to widać', po zasuszonych żółknących końcówkach, (gdy przesuszenie); po brązowiejących końcówkach, (gdy przelanie). Pokrój mizerny i brak nowych pióropuszów.

W pojemniku z odpływem, podłoże przepuszczalne. Mieszanka ziemi i 'rozluźniacza'. Na spód również do trzech centymetrów żwirku, styropianowych kulek, kamyków. Odmiany uprawowe, to wysokość od 0.6 do 1.5 metra. Pióropusze, odpowiednio wyeksponowane, mogą być bardzo widowiskowymi żywymi dziełami sztuki. Wyższe odmian są wykorzystywane we florystyce, gdzie pojedyncze 'parasolki' stanowią solowe upiększenie, albo wypełnienie oryginalnego bukietu.

Cyperus papyrus - Cibora papirusowa - Papyrusriet
Cyperus papyrus - Cibora papirusowa - Papyrusriet
Cyperus papyrus - Cibora papirusowa - Papyrusriet
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

https://en.wikipedia.org/wiki/Cyperus_papyrus

https://pl.wikipedia.org/wiki/Cibora_papirusowa

https://nl.wikipedia.org/wiki/Papyrusriet

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz